Škody na turizme v Egypte dosiahli 1,3 mld. USD
Príjmy egyptského turistického priemyslu spadli o 1,3 miliardy USD odkedy vybuchlo ruské dopravné lietadlo na Sinajským polostrovom v októbri 2015, uviedol premiér Sherif Ismail v pondeľňajšom intervjú.

V predošlom týždni po prvýkrát priznala Káhira, že terorizmus bol príčinou nehody ruského lietadla, v ktorom zahynulo 224 turistov a posádka. Egyptský prezident Abdel Fatáh as-Sísí povedal, že teroristi zostrelili lietadlo s úmyslom poškodiť turistický priemysel a prepojenia Egypta s Moskvou.

Krátko po páde lietadla Rusko stoplo všetky civilné lety do tejto muslimskej krajiny. Lety spoločnosti Egypt Air do Ruska boli tiež zrušené kvôli neexistencii leteckého bezpečnostného programu, ale neskôr obnovené. Opatrenie môže zaviniť škody za celý rok vo výške 7 miliárd USD ročne, čo môže byť devastujúce.

Ruskí politici sľubujú obnoviť lety medzi dvoma krajinami len potom, čo Moskva uverí v bezpečnosť leteckej dopravy na egyptských letiskách.

Napriek poklesu príjmov z turistiky táto zostáva pilierom ekonomiky Egyptu a živým zdrojom zahraničných valút. Následkom poklesu valutových a devízových príjmov klesla egyptská libra na najnižší stupeň voči USD na čiernom trhu od apríla 2013. Centrálna banka krajiny ubezpečuje, že egyptskú libru nebude devalvovať.

Straty v turizme prestrihli rast ekonomiky Egyptu podľa predpovede na tento fiškálny rok o 4 %, podľa iných predpovedí o 5%. To znamená, že deficit rozpočtu pre rok 2016 sa očakáva na úrovni 11% z hrubého domáceho produktu.
zdroj: Russia Today

preklad: SvP

Zostrel ruského lietadla nad Sinajom stál doteraz 1,3 mld.USDhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/EgyptTava_amrDalshReuters.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/EgyptTava_amrDalshReuters.jpgadminEkonomikaBlízky Východ,terorizmusŠkody na turizme v Egypte dosiahli 1,3 mld. USD Príjmy egyptského turistického priemyslu spadli o 1,3 miliardy USD odkedy vybuchlo ruské dopravné lietadlo na Sinajským polostrovom v októbri 2015, uviedol premiér Sherif Ismail v pondeľňajšom intervjú. V predošlom týždni po prvýkrát priznala Káhira, že terorizmus bol príčinou nehody ruského lietadla, v...