Poľsko, Maďarsko a Slovensko ostro kritizovali návrh EK pokutovať krajiny, ktoré odmietajú implementovať plán kvót na migrantov a ich prerozdeľovanie. Brusel hovorí, že plán je zameraný na zmiernenie tlaku pohraničných krajín EÚ.

Plán, ako oznámili v stredu 4. mája, obsahuje záväzné platby vymerané krajinám, ktoré odmietajú záujemcov o pobytový azyl, čo je krok, ktorému hovorí Maďarsko  vydieranie.

„Vzhľadom k pokutám navrhovaným Európskou Komisiou je to vydieranie“, vyjadril sa maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó po mítingu s partnermi z Česka, Slovenska a Poľska v Prahe, ako uviedol Reuters.

Apeloval, že je to koncept kvót „slepej ulice“ a žiadal Komisiu nepokračovať s týmto ďalej.

Tiež sa ozval poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak, ktorý povedal, že systém kvót je „zlý systém…tvorený bez zmyslu“. Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že načasovanie návrhu Komisie bolo ťažké a bolo vyvinuté úsilie dosiahnuť konsenzus o uzavretí migračných ciest a dosiahnutí dohody o utečencoch s Tureckom.

„V centre týchto veľmi citlivých rozhovorov bol na stole návrh daný pred 9 mesiacmi a nereflektoval realitu v niektorých aspektoch“, povedal slovenský minister vnútra.

Tri krajiny spolu s Českou republikou sústavne dávajú najavo svoj nesúhlas s plánom kvót, ktorý bol prijatý inými členmi EÚ v septembri. Maďarsko a Slovensko protestovali proti nemu na európskom súdnom dvore.

Najnovší návrh komisie o „spravodlivom mechanizme“ (výmeny migrantov) by mohol existovať, ak 28 členských štátov únie podpíše percentá kvót zo všetkých žiadateľov o azyl.

Kvóty pre krajiny by mali závisieť od populácie a majetku. Tie štáty, ktoré odmietnu prijať kvótu utečencov, budú povinné platiť za každého 250 tisíc eur inej krajine, ktorá týchto utečencov prijme namiesto nej.

Komisia uvádza, že plán je zameraný na poskytovanie úľavy krajinám, ktoré sú zaťažené bremenom krízy s utečencami, hlavne Talianska a Grécka.

Podľa hlásenia „Organizácie pre migráciu“ prišlo od začiatku roka 2016 viac ako 100 tisíc osôb do Grécka a 7507 do Talianska.

Nemecko, ktoré bolo hlavnou destináciou hľadačov azylu, tvrdo zatlačilo na žiadateľov o azyl a zároveň kritizovalo EÚ, že neposkytuje viac rovnosti medzi členskými štátmi a tiež kritizovalo hlasy opozície z východných krajín.

Napriek tomu, EÚ čelí najhoršej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny. Väčšina hľadačov azylu prišla zo Sýrie, kde bolo zabitých asi 250 tisíc osôb a viac ako 12 miliónov utieklo od roku 2011 podľa údajov OSN.

V stredu komisia podporila bezvízový styk s Tureckom potom, ako Ankara pohrozila zrušením migračnej zmluvy. Podľa tejto dohody všetci ilegálni migranti prichádzajúci do Grécka z tureckého pobrežia budú vrátení a na výmenu EÚ prijme tisíce sýrskych utečencov priamo od Turecka.

zdroj: Russia Today

preklad:redakcia SvP

Zmluva o migrantoch: Pokuty za neprijatie 250 000 a bezvízový styk s Tureckomhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/KrízaMigračná-e1462401727216.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/KrízaMigračná-e1462401727216.jpgadminPolitikaMigrácia v EÚPoľsko, Maďarsko a Slovensko ostro kritizovali návrh EK pokutovať krajiny, ktoré odmietajú implementovať plán kvót na migrantov a ich prerozdeľovanie. Brusel hovorí, že plán je zameraný na zmiernenie tlaku pohraničných krajín EÚ. Plán, ako oznámili v stredu 4. mája, obsahuje záväzné platby vymerané krajinám, ktoré odmietajú záujemcov o pobytový azyl, čo je krok, ktorému...