V Poľsku údajne našli vlak so zlatom z II. svetovej vojny.
Mimoriadny nález potvrdili ministerskí úradníci na poľskom ministerstve kultúry, ktorí vyzývali neoficiálnych hľadačov nacistického zlatého pokladu, aby zastavili svoje prieskumy. Stratený vlak, ktorý obsahoval zlatý poklad vytvorený z vojnovej koristi počas druhej svetovej vojny, by mohol obsahovať aj nebezpečný materiál a jeho okolie môže byť zamínované.
Týmto tiež potvrdili, že sú presvedčení o existencii tohto pokladu vo vlaku.

Existujú rôzne skupiny, ktoré sa zaoberajú vyhľadávaním stratených pozostatkov po nacistoch. Jednou z nich je aj Art recovery Group, ktorú vedie Jerome Hasler, poverený komunikáciou a stratégiou tejto skupiny. Pre The Telegraph povedal, že dúfa, že Poľsko si želá v prípade, ak sa zlatý poklad nájde, vrátiť jeho súčasti jeho majiteľom. Myslí si, že reštitúcia by bola jediný legitímny spôsob ako naložiť so zlatom.

Podľa rôznych neoficiálnych údajov z miestnej poľskej tlače sa jedná o vlak v tajnom tuneli na sever od mesta Walbrzych susediaceho s používanou železničnou linkou. Táto oblasť sa už raz stala zónou hľadania vlaku, no neúspešne.

Poľsko momentálne zápasí s problémom, komu zaplatiť za možné odkrytie pokladu a kto to má urobiť, či regionálna alebo ústredná vláda. Úradníci v meste Walbrzych povedali, že by mohli mať peniaze v rozpočte na úhradu pre nálezcu a zdôraznili, že vlak nie je špendlík.

Vlak naozaj nie je špendlík
Vlak s drahocnným nákladom je určite v oblasti mesta Walbrzych v južnom Poľsku.
Je len šesť míľ od hraníc s Českou republikou.
V meste žije 120 tisíc obyvateľov. Dominantou mesta je zámok Ksiaz, tretí najväčší v Poľsku,ktorý bol postavený v roku 1288.
Mesto bývalo centrom uhoľnej ťažby, ktorú ukončili v deväťdesiatych rokoch 20. storočia.
Zástupca starostu mesta Walbrzychu povedal, že právnici mu dali informáciu, že sa našli dvaja muži, ktorí našli vlak. Zygmunt Nowaczyk, zástupca starostu uviedol včera, že právnici neposkytli žiadne overenie uvedeného objavu. Nowaczyk povedal, že odovzdal informáciu centrálnej vláde, pretože sa zistilo, že vlak bol vlastníctvom štátu.

Jeden z tunelov pod Dolným Sliezskom
Jedn z tunelov pod Dolným Sliezskom

Čo sa vlastne udialo počas druhej svetovej vojny?
Počas druhej svetovej dali Nemci vykopať celé kilometre tunelov pod kopcami pohoria okolo Walbrzychu. Historici sa rozdeľujú v mienke, kde sa tento tunel nachádza. Niektorí si myslia, že ho vytvorilo tajné veliace centrum, iní vravia, že to bolo podzemie fabrík na výrobu zbraní a ďalší si myslia, že tunely mali byť miestom výskumu pre program atómovej bomby.
Tunely naozaj existujú. Niektoré z nich sú veľmi veľké. Na konci vojny, keď Nemci utekali, nechali vybuchnúť mnoho z nich, no dodnes neboli všetky tunely objavené.
Keďže vieme, že úrad starostu oblasti v južnom Poľsku potvrdil existenciu vlaku vojenského pôvodu, môžeme sa zaoberať vážnejšie prípadom, ktorý má niekoľko dôležitých záchytných bodov:
1. Zygmunt Nowaczyk, zástupca starostu, povedal, že objav bol urobený v mestskom katastri.
2. Dvaja neidentifikovaní muži vyhlásili pred právnikom, že našli legendárny Nacistický zlatý poklad.
3. Arkadiusz Grudzien, hovorca mestskej rady Walbrzychu povedal: „Vlak je vojenského pôvodu. Je to nepochybné: len vojenské zariadenie.“
4. Právny zástupca dvoch mužov Jaroslaw Chmielewski povedal: „Toto má svetový význam, podobný objaveniu Titanicu.“
5. Pokladnica poľského štátu a ministerstvo kultúry informovalo, že v prípade nenachádza nič hodnotné“.

Čo vieme ešte na podporu tvrdenia o existencii nacistického pokladu?
Patrick Ney, riaditeľ Britského Obchodného Centra vo Varšave napísal blog už pred niekoľkými rokmi o tuneloch vyhĺbených nacistami v juhozápadnom Poľsku. Tvrdil v ňom, že pod vrchmi pohoria Dolného Sliezska je sedem podzemných komplexov. Projekt Reise postavila Organizácia Todt. Pozostáva zo stoviek kilometrov podzemných tunelov, bunkrov a výskumných zariadení. Vchody sú neviditeľné, skryté v lesoch a chránené tvrdou skalou, čo vybudovali zajatci len so základnými zariadeniami, ktoré patrili k barokovému zámku Ksiaž, kde bývala počas vojny výskumná stanica alebo jedna z bývalých fuhrerových centrál. Našli sa tu nacistické artefakty, prístroje a nástroje v podobe odpadkov v tuneloch do dnešných dní.

Všetci úradníci oblastnej správy zdôrazňujú, že nález by mohol byť nebezpečný, keďže vlak bol okrem zlata naložený zbraňami a v okolí môže byť nahromadený banský plyn metán, ktorý môže vybuchnúť okrem toho, že okolie podľa predpokladu je zamínované.

Istota temer stopercentná, že vlak je, je spochybnená neexistenciou vecných dôkazov o tajomnom vlaku. Vŕšky okolo Walbrzychu boli miestom Projektu Riese, čo bolo kódové označenie pre výstavbu projektu nacistického Nemecka v rokoch 1943-45, ktorý pozostával zo siedmich podzemných štruktúr. Zmysel a zámer projektu zostal neurčitý. Vie sa len, ako vraví legenda, že Nemci ukryli pred Červenou armádou niekoľko ton zlata držaného v nemeckom meste Breslau, ktoré bolo ulúpené, do vlaku.Legendy o vlaku tvrdia, že doňho dali zlaté časti z jantárovej komnaty Frederika I. Pruského. Komnata bola považovaná za zázrak či Ôsmy div sveta.
Nech je ako chce, Zygmunt Nowaczyk povedal vo štvrtok, že chce upovedomiť verejnosť a vládu, že: „Mesto Walbrzych je plné tajomných legiend o jeho histórii. Teraz je to úradná informácia – našli sme čosi.“
Zdroj: The Telegraph, Twitter, foto: Twitter

©text Ľudmila Balážová-Marešová

Zlatý poklad z II. svetovej vo vlaku V Poľskuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/Nazi_Gold_Ksiaz-Ca_3415538b.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/Nazi_Gold_Ksiaz-Ca_3415538b.jpgadminHistorický krúžokEÚ,historickéV Poľsku údajne našli vlak so zlatom z II. svetovej vojny. Mimoriadny nález potvrdili ministerskí úradníci na poľskom ministerstve kultúry, ktorí vyzývali neoficiálnych hľadačov nacistického zlatého pokladu, aby zastavili svoje prieskumy. Stratený vlak, ktorý obsahoval zlatý poklad vytvorený z vojnovej koristi počas druhej svetovej vojny, by mohol obsahovať aj nebezpečný...