V stredu 16. marca oznámila sýrska opozícia podporovaná Moskvou, že sa chce zúčastniť  jednaní v Ženeve v pozícii vyjednávačov a zastupovať ju má Staffan de Mistura, špeciálny vyslanec OSN. Koncom januára takáto perspektíva bola pre Najvyššiu komisiu vyjednávačov (HCN ) nemožná. V stredu upresnil emisár OSN Ramzy Ezzedin Ramzy, že budú prijatí ako “poradní účastníci o budúcnosti Sýrie“.
Nastal tu súbeh realít, keď Rusi sťahujú podmienečne svoje jednotky zo Sýrie po celkovom dobytí územia patriaceho Asadovej vláde a zároveň sa tu vynoruje sýrska „opozícia“ pozostávajúca z Kurdov a podporovaná Moskvou, v čom je patrný rozpor.
Pre Washington je tento návrh celkom vylúčený. John Kerry a Sergej Lavrov budú o tejto paradoxnej požiadavke Rusov jednať na budúci týždeň v Moskve.
V stredu sa sýrsky šéf vládnej delegácie Bašár al-Džafárí vyjadril, že je vylúčené vstúpiť do jednania, ak otázka reprezentatívnosti opozície nebude vybavená. Považuje sa to za nepriamy tlak na zaradenie opozície podporenej Moskvou k vyjednávaciemu stolu.
Podľa Randa Kassis – opozičnej političky blízkej Moskve sú návrhy zo stredy predstavené Staffanom de Misturom tieto: jednotná vláda zahŕňajúca zástupcov režimu a opozície a ústup od určitých výsad Bašára al-Asada, ktorý zostáva pri moci až do zorganizovania prezidentských a parlamentných volieb do 18 mesiacov odteraz.
Kassisová povedala, že nemá dôveru v režim a v jeho schopnosť otvoriť sa, ale verí v Rusov. Existujú v srdci režimu dva tábory, jeden pružnejší a jeden rigidný. Kassisová vyhlásila, že mala stretnutie s Lavrovom v Moskve pred troma dňami, ale s Američanmi sa jej kontakt prerušil pred troma mesiacmi. Kassisová chce, aby sa tri ministerstvá – zahraničia, vnútra a obrany zdieľali medzi prezidentom a vládou, no nemôže povedať, či táto idea bude prijatá ostatnými členmi jej skupiny.
Ruský expert na blízky východ Vitalij Naumkin, koordinátor jednaní v Moskve, bol v stredu menovaný za poradcu Staffana de Misturu. V promoskovskej skupine sa budú nachádzať bývalý vicepremiér Sýrie Qadri Jamil, Fteh Jamous, Randa Kassis, Abás Habib, Mazen Maghribiyé, Salim Kheirbek a Namrud Sulejman.
V skupine za Káhiru budú Jihad Makdisi a Firas Chalidi. Ďalší členovia skupiny z Káhiry neboli potvrdení pre účasť na jednaní v Ženeve.
V prípade účasti Kurdov sa vyskytujú kontroverznosti. Demokratické sily Sýrie, čo je koalícia kurdských a arabských síl, odmietli svoju účasť v Ženeve, a PYD – strana Kurdov nepríde a ani nebola pozvaná.
Ruská strana v osobe viceministra zahraničia Gennadija Gatilova chce nahradiť PYD preto inými predstaviteľmi Kurdov, ktorých by uznali všetci.
Sú rôzne predstavy ako usporiadať budúci štát Sýrie, jedni chcú demokratickú federáciu všetkých regiónov severu krajiny, iní chcú federáciu v celej Sýrii. Preto je veľkou chybou vyraďovanie Kurdov zo ženevských jednaní.
Rivality medzi účastníkmi vyjednávaní sú aj ďalšie, napríklad členovia Haut Comité des négociations (HCN) nechcú byť riadení z Rijádu ale chcú pracovať samostatne. Do toho patria aj Kurdi, takže nie je možné mrijať ďalších účastníkov nachádzajúcich sa v platforme vytvorenej Rijjádom v decembri.
HCN si myslí, že je jedinou platformou, ktorá môže reprezentovať sýrsky ľud. No táto skupina nereprezentuje Sýrčanov ale vládny režim, uviedol hovorca skupiny HCN.
© redakcia SvP, zdroj: Le Monde,foto:Le Monde/AP/Desmazes Philippe

Ženevské rokovania: sýrska opozícia blízka Moskve chce účasť na vyjednávaníhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/JednaniavoViedni-e1458250798626.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/JednaniavoViedni-e1458250798626.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,RuskoV stredu 16. marca oznámila sýrska opozícia podporovaná Moskvou, že sa chce zúčastniť  jednaní v Ženeve v pozícii vyjednávačov a zastupovať ju má Staffan de Mistura, špeciálny vyslanec OSN. Koncom januára takáto perspektíva bola pre Najvyššiu komisiu vyjednávačov (HCN ) nemožná. V stredu upresnil emisár OSN Ramzy Ezzedin Ramzy, že budú prijatí ako “poradní...