Sylvia-Robinson-300x225
Sylvia Robinsonová bola pionierkou viacerých hudobných žánrov. Hiphop aj disco vďačia tejto americkej speváčke a producentke za svoj zrod.

Číslom jeden v amerických rebríčkoch vo veku 16 rokov, napísané hity pre Ike a Tinu Turnerovcov v 26 rokoch a producentka jedného z prvých disco-singlov vo veku 40 rokov. A predovšetkým, Sylvia Robinson vytvorila miliardový priemysel čo sa volá hip-hop.
Do histórie vošla založením hiphopového labelu Sugar Hill Records a nahraním dvoch zakladateľských singlov tohto žánru „Rapper´s Delight“ skupiny „Sugarhill Gang“ a „The Message“ skupiny Grandmaster Flash and the Furious Five.
Sylvia Robinson rodená Vanderpool bola rodáčka z New York City. Ako NYC-produkt sa dokázala umiestniť na hudobnom trhu už v štrnástich v Columbia Records pod umeleckým pseudonymom Little Silvia. Začínala v žánri Rhytm&Blues a v 1957 bodovala v rebríčku na jedenástom mieste. Potom ako sa rozviedla s kolegom v duu po krátkom manželskom experimente, začala novú kariéru pod menom Sylvia Robbins. V roku 1961 ohriala kapustu s bývalým kolegom Bakerom a nahrali backround pre singel Ikeho a Tiny Turnerových.

Baker nevydržal tlaky v branži a odletel do Paríža, čo dopomohlo založeniu tentokrát soulového labelu v New Jersey All Platinum Records.
V roku 1968 bola pri stvorení v amerických rozmeroch úspešnej skupiny The Moments. Možno si starší fandovia pamätajú úspešný singel Shame, Shame, Shame a iné.
V sedemdesiatych pomaly stúpala v rebríčkoch úspešnosti a vytvorila opäť singel-prototyp zakladajúci nový žáner disco music s názvom Pillow Talk, z ktorých predala dva milióny kópií. Nahrala aj vokály pre hlasovú predátorku Donnu Summer v orgazmickom Love to Love You Baby.
Ako výsledok komerčného úspechu sa objavil Sugar Hill Records, ktorú Silvia pomenovala podľa časti Harlemu Sugar Hill, centra umelcov a šoumenov.
Toto nahrávacie štúdio urobilo opäť malú-veľkú revolúciu v muzike, keď použilo v skladbe Rapper´s Delight rap a samplovaný zvuk (použitie iných skladieb do jednej kompozície – sampling). Štúdio sa vrhlo na produkovanie rapu, prvá bola dámska rap-funková skupina The Sequence, ktorá vytvorila zisk z predaja hitu Funk U Up rádovo v miliónoch.

Tieto veci sa odohrali ešte roku pána 1980 a spôsobili prevratné zmeny v hudobnom priemysle na celom svete. Robinsonová sa však znovu rozviedla s Robinsonom a založila Bon Ami Records v roku 1987. Label potom stvoril úspech Naughty by Nature. Zomrela ako 75-ročná a zanechala za sebou nezabudnuteľné hudobné dedičstvo. Ako pionierka a matka-zakladateľka niekoľkých hudobných žánrov v 20. storočí patrí nepochybne do hudobnej siene slávy.

Text redakcia SVP
Zdroj: Dazed, wikipedia.en, foto:Planet Ill

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Sylvia-Robinson-300x225.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Sylvia-Robinson-300x225.jpgadminKultúraHudba,USAČíslom jeden v amerických rebríčkoch vo veku 16 rokov, napísané hity pre Ike a Tinu Turnerovcov v 26 rokoch a producentka jedného z prvých disco-singlov vo veku 40 rokov. A predovšetkým, Sylvia Robinson vytvorila miliardový priemysel čo sa volá hip-hop. Do histórie vošla založením hiphopového labelu Sugar Hill Records a...