Saudsko-arabský kráľ Salman menoval v túto stredu svojho vplyvného ministra vnútra ako dediča v doteraz najväčšom prerozdelení moci, následkom ktorého bol premiestnený najdlhšie slúžiaci minister zahraničia.

Saudsko-arabský kráľ Salman oznámil nového dediča trónu a zo svojho syna urobil až druhého v poradí rodovej línie, koncentrujúc tak moc vo vnútornom okruhu vlády, keď kráľovstvo čelí enormným regionálnym výzvam.

Najväčší otras v následníctve a v kabinete prišiel v ropnom gigante Saudov vzhľadom k čím ďalej viac silnejúcej asertivite v boji proti islamským extrémistom a ich rivalovi Iránu.

Od nastúpenia na trón po úmrtí starého kráľa Abdulláha v januári, uchopil moc kráľ Salman (79) a vniesol tak do hlboko konzervatívnej vlády lojalistov. Salman menoval ako nového korunného princa svojho synovca princa Mohammeda bin Nayefa (55), mocného ministra vnútra, ktorý pred desaťročím viedol tvrdý zákrok proti al-Kájde.

Princ Moqren bin Abdul Aziz bin Saud (69) bol ustanovený za následníka trónu ako korunný princ.
Moqren, posledný syn zakladateľa monarchie Abdula Aziza bin Sauda v trónnej línii, prisahal vernosť v paláci v Rijáde.

Toto je zároveň prvýkrát, čo bol saudský korunný princ zbavený služby.

Salman tiež menoval jedného zo svojich synov – Mohammeda bin Salmana ako zástupcu korunného princa, poistiac tak prenos moci na novú generáciu po jeho smrti. Mohammed, ktorý je vo svojich 30. rokoch života, zostane v úrade ministra obrany dozerať na saudskú leteckú vojnu proti Iránom podporovaným Hutiom rebelujúcim v Jemene. „Toto je historický krok. Je to skutočná generačná výmena“, povedal západný diplomatický zdroj.

Nebezpečná fáza
Adel al-Jubeir (53) bol dosadený do kresla ministra zahraničia nahradiac tak princa Sauda al-Faisala, dlhoročného vyslanca SA vo Washingtone, ktorý obsadzoval post 40 rokov. Saud, ktorý bol najdlhšie slúžiacim vrcholným diplomatom na svete, odstúpil zo zdravotných dôvodov.
Úradujúca hovorkyňa ministerstva zahraničia USA Marie Harf vzdala poctu Saudovi ako schopnému diplomatovi, rozumnému poradcovi v regionálnych otázkach a dobrému priateľovi USA.

Kráľovský dvor povedal, že Moqrenove nahradenie bolo odpoveďou na to, čo povedal o svojom želaní byť uvoľnený z pozície korunného princa. Moqren, ktorý nemal žiadne ministerské funkcie, bol jediným z mála vymenených vysokých úradníkov z éry kráľa Abdulláha.

Nové menovanie viacej upevní moc vetvy Salmana Sudajrího v kráľovskej rodine, ktorého vplyv upadal za vlády Abdulláha.
„Tieto zmeny boli zamerané na podporu zhody s hlavou štátu, keď čelí nebezpečnej fáze… v jej pozícii voči Iránu“, povedal Abdelwahab Badarkan, v Londýne sídliaci analytik.

Pod Salmanom prijala sunnitská SA silnejšiu zahraničnú politiku, jasnejší pohľad na vedenie arabskej koalície zameranej na jemenských rebelujúcich šiitov. Rebeli získali kontrolu širokých oblastí Jemenu, pričom prezident Abedrabbo Mansúr Hadi utiekol do Rijádu.

Útoky na Sýriu, nepokoj doma
Saudmi vedené letecké útoky sa začali v poslednom mesiaci ako Rijád dostal obavu z Teheránu priateľského režimu, ktorý dosiahol kontrolu nad južným územím Jemenu. SA je členom koalície vedenej Američanmi, ktorá uskutočňuje útoky proti ISIS v Sýrii a Iraku a čelí nepokoju doma. Vláda oznámila tento týždeň, že zajala 93 džihádistov od konca roka 2014, väčšinu z nich napojených na ISIS a zamedzila viacerým komplotom zameraným na útoky v celom kráľovstve.

Mohammed je v úcte Washingtonu kvôli svojmu úspechu voči al-Kajde a jeho úsiliu odstrániť extrémistov, povedal David Ottaway, starší špecialista vo Wilson Center vo Washingtone.
Nový minister zahraničia Jubeir, člen saudskej elity, ktorý však nie je z kráľovskej rodiny, býval vyslancom Rijádu vo Washingtone osem rokov a v popredí kráľovskej public relation.
Kráľ Salman tiež premiestnil Chalída al-Falíha z vedenia ropného saudského gigantu Aramco na ministerstvo zdravotníctva.

Ali al-Naimi si udržal svoju 20-ročnú pozíciu kráľovského špendlíka na ropnom ministerstve.
Minister práce Adel Fakieh bol preradený na post ekonomiky a plánovania, lebo kráľovstvo chce diverzifikovať svoju na rope založenú ekonomiku.
Nakoniec, najvyššie postavená žena v domácej politike Nora bint Abdullah al-Fayez bola zosadená zo svojho postu zástupkyne ministra pre vzdelávanie dievčat.
Zdroj: Your Middle East foto:King Salman,AFP
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Kral-Salman.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Kral-Salman.jpgadminPolitikaStredný východSaudsko-arabský kráľ Salman menoval v túto stredu svojho vplyvného ministra vnútra ako dediča v doteraz najväčšom prerozdelení moci, následkom ktorého bol premiestnený najdlhšie slúžiaci minister zahraničia. Saudsko-arabský kráľ Salman oznámil nového dediča trónu a zo svojho syna urobil až druhého v poradí rodovej línie, koncentrujúc tak moc vo vnútornom okruhu...