Potom, ako v marci tieto dve platobné kartové spoločnosti zmrazili účty bez upozornenia, Rusko hľadá inú alternativu u China Union Pay.

CHUP plánuje zaviesť  2 mil. nových kariet v ďalších troch rokoch.

Namiesto toho, aby Rusi videli na kreditných kartách, bankomatoch a obchodoch malé logá VISA a Master Card, začnú vídať tri slová: China Union Pay.

CHUP sa prvýkrát objavila v roku 2002 na domácom čínskom trhu ako alternatíva pre VISA a MC, ale rýchlo expandovala aj medzinárodne.  Už teraz je jednička, čo sa týka množstva kariet vo svete.

Najväčšie ruské banky VTB-Gazprombank, Promsvyazbank, Alfa Bank, MTS a Rosbank sa už technicky pripravujú a testujú karty Union Bank .

“VTB24 už používa China Union Pay karty vo svojej bankomatovej sieti a teraz vyjednáva s týmto platobným systémom, aby začal získavať obchodníkov”, povedalo tlačové oddelenie VTB24.

Väčšina bánk práve začala kontakty s Čínou ponúkajúc klientom súvisiace služby – nikto z bankárov si nepredstavoval, že bude vydávať čínske kreditné karty . VISA a MC  zablokovali v marci účty vlastníkov kariet v Bank Rossiya a SMF Bank, obidvoch, ktoré boli tým sankcionované zo strany USA kvôli ruskému obsadeniu Krymu.

Ruskí finančníci, ktorí skúšali udržať svoje aktíva v dolároch a eurách, boli šokovaní touto udalosťou a premiestnili svoj kapitál naspäť do Ruska zo strachu, že jedného dňa  budú zablokované politikmi vo Washingtone DC.

“VISA a MC majú 100% dôveru, ale práve teraz nie je dôvera v systém a mnohí z našich klientov  presunuli svoje transakcie z eura a dolára na juan. Radi prijmú túto kartu – máme dlhý zoznam ľudí čakajúcich na ňu namiesto MC a VISA, “ povedal  pre RT Denis Fonov, zástupca riaditeľa LIGHT BANK, malej moskovskej banky .

LIGHT BANK spolupracovala s UNION PAY dlho predtým ako prišli karty Union Pay na ruský trh a preventívne objednala 10 tisíc kusov ako vedľajšiu službu zákazníkom.

Výsledkom zmrazenia je, že VISA a MC bude teraz mať na platby bezpečnostný depozit Ruskej centrálnej banky, ktorý je odhadovaný  na miliardy pre každú firmu. Podobne, raz keď začne Union Pay transakcie v Rusku, zruší sa bezpečnostný depozit v Ruskej centrálnej banke, čo je okolo 3-4 mld. dolárov” povedal Fonov.

5,3 miliardy platieb

V obehu v Rusku je 20 tisíc kusov kariet Union Pay a druhotne je plánovaných  dať do obehu 100 tisíc kusov  v septembri 2014. Mnohé banky v Rusku prijímajú Union Pay karty , no nie ruskí obchodníci, to bude až ďalší krok.

Na začiatku 2014 mal platobný systém 4,2 mld kusov kariet, väčšinou v Číne. Podľa podmienok celkového  svetového obchodného obratu je China Union Pay lídrom v debetných kartách s viac ako 5,3 mld. platieb alebo okolo 47% obchodnej výmeny, z ktorej VISA mala 40,6% a MC len 12,2% podľa Nilson Report.

Celkovo v transakciách je VISA lídrom so 4,6 mld. a CHUP je na druhom mieste  s 2,5 mld.  transakcií v prvej polovici roku 2014. Union Pay  úspešne operuje v Austrálii a Kanade s depozitmi v ich miestnych menách a mene juan.  Celkovo Union Pay operuje v 142 štátoch.

China Union Pay môže byť dočasné riešenie pre Rusko oddeliť sa od západu počas spúšťania vlastného platobného systému, ktorý oficiálne nie je pripravený začať transakcie v ďalších 16 mesiacoch. Podľa zdrojov v priemysle môže trvať jeho spúšťanie 2-3 roky.

Zdroj: Russia Today

©preklad Ľudmila Balážová-Marešová

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/1-CHINA-UNION-PAY-e1409225441710.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/1-CHINA-UNION-PAY-e1409225441710.jpgadminEkonomikaVýchodná Európa  Potom, ako v marci tieto dve platobné kartové spoločnosti zmrazili účty bez upozornenia, Rusko hľadá inú alternativu u China Union Pay. CHUP plánuje zaviesť  2 mil. nových kariet v ďalších troch rokoch. Namiesto toho, aby Rusi videli na kreditných kartách, bankomatoch a obchodoch malé logá VISA a Master Card, začnú vídať...