Autor sci-fi WG je mudrc medzi spisovateľmi science-fiction. V roku 2010 sa odmlčal po vydaní Zero History, aby vydal ďalšiu vec až v októbri 2014 pod názvom The Peripheral. Jeho hlavné postavy súrodenci Flynne a Burton sa narodili a existujú v prostredí, kde je zriedkavosťou akékoľvek zamestnanie okrem drogového kšeftu. No Burton má bonus veterána kvôli svojmu nervovému poškodeniu implantátmi nadobudnutými počas služby v elitnej „Haptic Recon Force“.

Jednej noci Burton odíde von, čo predpokladá jeho job, že urobí a sestre Flynne povie, že sa ide zúčastniť beta-testovania časti novej hry. Job vyzerá byť jednoduchý: pohyb v okruhu obrazu jedného mrakodrapu. Túto prácu ponúkne Flynne za dobrú cenu, ak ju preberie na seba. No to, čo Flynne zisťuje, nie je to isté, čo jej popísal Burton. Mohla by to byť hra, ale takisto aj vražda. Zápletka je tajomným príbehom vraždy s cyberpunkovou výpravou a ko bonus je fakt, že Gibsonovi sa zrejme podarilo oprostiť od rekvizít deväťdesiatych rokov a naroloval na modernú verziu cyberpunku.

Apropos zápletka: Flynne Fisher sa stane pokusným objektom v hre o budúcom Londýne a pracuje pre svojho bossa, nejakého Wilfa Nethertona trčiaceho za lacnou televíznou obrazovkou s jedinou modrou ledkou. V realite Fisherová žije na výhonku, zlome v časopriestore kontinua, ktoré dovoľuje Nethertonovi a jeho bohatým priateľom kolonizovať minulosť vo Future London. Títo si najímajú ľudí nazývaných polts pre prácu ochrankárov slávnych ľudí, umelcov a hodnostárov. No Fisherová uvidí skutočnú vraždu počas toho, ako hrá hru. Nasleduje prepletenec príbehu naprieč storočiami. Čitateľ dostáva rôzne chuťovky v podobe nového nárečia a žargónu, dronov a 3D drogy vyrobenej 3D–tlačiarňou.

Príjemné čítanie The Peripheral, ktorý je kritikou považovaný za Gibsonov najlepší román, pretože sa nedá odhodiť po prvých piatich kapitolách. Zn. hlavne pre fanúšikov WG.

Zdroj: techcrunch.com

foto: wired.com

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/William-GibsonWired-306x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/William-GibsonWired-300x300.jpgadminKultúraRecenzieLiteratúraAutor sci-fi WG je mudrc medzi spisovateľmi science-fiction. V roku 2010 sa odmlčal po vydaní Zero History, aby vydal ďalšiu vec až v októbri 2014 pod názvom The Peripheral. Jeho hlavné postavy súrodenci Flynne a Burton sa narodili a existujú v prostredí, kde je zriedkavosťou akékoľvek zamestnanie okrem drogového kšeftu. No Burton má bonus...