Súdny proces vedený Wikimediou proti NSA kvôli špionáži nevniesol do záležitosti svetlo. Federálny súd zamietol kauzu vyhlásiac, že to nie je cesta ako zistiť, či Wikimedia Foundation, ktorá prevádzkuje Wikipédiu, je aktuálne odpočúvaná.

Okresný sudca Richard D. Bennett zapracoval v prospech NSA vyvodiac názor, že nie je evidentné , že „sa dá vierohodne stanoviť, že NSA používa systém dohľadu.“

V 30-stránkovom zdôvodnení Bennett prízvukuje, že Wikimedia a iné žalujúce strany si nemôžu overiť, že boli odpočúvaní. „Ako sa práve diskutuje, všetky žalujúce stránky majú údajné fakty, ktoré vierohodne stanovujú, že NSA používa systém dohľadu nad nejakým počtom kľúčových miest, títo však nemajú údajné fakty, ktoré vierohodne stanovujú, že NSA (National Security Agency) využíva systém dohľadu, aby nahrávala všetko alebo podstatnú komunikáciu prechádzajúcu cez tieto kľúčové miesta. Z tohto pohľadu, žalujúce strany môžu len špekulovať, čo Clapper považuje za základ pre stanovisko“, napísal Bennett.

Sudca opisuje argumenty Wikimedie ako nepresvedčivé, neúplné a „prederavené predpokladmi“.
„Žalujúce strany zotrvávajú na tom, že Wikipédia je kvôli triliónu komunikácií ročne významná. Ale žalobcovia neponúkajú súvislosť pre ohodnotenie významnosti tejto záležitosti. Jeden trilión je veľké číslo, ale rozmer je stále relatívny. Napríklad, jeden trilión dolárov je enormná hodnota, no jeden trilión zrniek piesku sú len úzky chodník na pláž,“ povedal Bennett.

Rozhodnutie vynesené v roku 2013 v kauze Clapper versus Amnesty International znie, že žalobcovia nemôžu preveriť , či sú odpočúvaní.

Wikimedia hovorí, že sa môže pravdepodobne odvolať proti rozhodnutiu, dodávajúc, že kauza má význam a niet pochýb, že boli odpočúvaní.

„Rozhodnutie otočí aj slepého k faktu, že vláda klopká na internetovú kostru, aby sliedila, čo si myslia milióny Američanov“, vyhlásil Patrick Tomey, advokát v Únii amerických občianskych práv. „Zrušenie súdneho procesu ako „špekulatívnej kauzy“ je čudné vzhľadom k nesmiernemu počtu nahrávok bezdôvodného odpočúvania.“

Žalobcami sa tu chápu Wikimedia Foundation, Amnesty International USA a Human Rights Watch, ktoré sú všetky reprezentované organizáciou ACLU (American Civil Liberties Union).
Žaloba bola zamietnutá v marci na federálnom súde v štáte Maryland, kde je aj sídlo NSA.
Spoluzakladateľ Wikipedie Jimmy Wales si bol istý, že zvíťazí v kauze, ktorú drží pevne v rukách. Na jar vyhlásil, že je evidentné, že takéto špiónovanie spôsobilo nadácii ujmu. Máme vyskúšané, že sme zasiahnutí vzhľadom k obsahu Snowdenových dokumentov. Wikipédia bola špeciálnym cieľom odpočúvania”, povedal Wales pre Reuters.

Čo urobilo túto kauzu odlišnou od tých, čo sa konali dovtedy, sú tajné dokumenty dokazujúce rozmer agentúrnej špionáže, ktorú potvrdil zmluvný pracovník NSA Edward Snowden (nazývaný aj whistleblower).

Vo svojej žalobe Wikimedia tvrdí, že jeden z najmasovejších programov dohľadu NSA známy ako “Upstream data collection” znásilnil súkromné práva a donútil ľudí v svetovej sieti Wikipedie rozmýšľať dvakrát pred tým, ako zverejnia citlivé informácie.

Wikimedia uviedla, že praktiky NSA znásilnili americkú ústavu vrátane Prvého Dodatku ústavy chrániaceho slobodu slova a spolčovania a Štvrtého Dodatku ústavy brániaceho bezdôvodnému odpočúvaniu a zatknutiu.

Tiež povedala, že Upstream vážne zasiahol do capacity káblov, switchov a routerov, ktoré sa používanú na prevádzku internetu v celých USA.
Zdroj: Reuters/foto:DadoRuvic/Reuters

preklad redakcia SvP

Wikimedia prehrala súd s NSAhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Wikimediakauza-e1445800389817.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Wikimediakauza-e1445800389817.jpgadminKultúraUSA,Wikimedia FoundationSúdny proces vedený Wikimediou proti NSA kvôli špionáži nevniesol do záležitosti svetlo. Federálny súd zamietol kauzu vyhlásiac, že to nie je cesta ako zistiť, či Wikimedia Foundation, ktorá prevádzkuje Wikipédiu, je aktuálne odpočúvaná. Okresný sudca Richard D. Bennett zapracoval v prospech NSA vyvodiac názor, že nie je evidentné , že...