Rusko odmieta postaviť pozemné vojsko
Neurčité obavy z toho, ako ďaleko chce Rusko zájsť vo svojej intervencii v sýrskom konflikte vedú USA k vyhláseniam, že Rusko by mohlo byť pripravené na pozemnú kampaň.

Rusko vehementne odmietlo názor, že posiela jednotky do bitky o Sýriu. No USA sa zrejme necíti isto, ak uvažuje nad tým, ako ďaleko chce zájsť jeho svetová protiváha.

Predstavitelia v Moskve zavrhli správy, niektoré z Pentagonu, že posielajú svoje delostrelectvo a raketové systémy. Americkí vojenskí činitelia uviedli, že Rusko by mohlo byť pripravené vyslať pozemný kontingent na podporu leteckej kampane sýrskych vládnych síl v poslednom týždni. Nemenovaný vojenský činiteľ USA povedal pre CNN, že si myslia, že Rusko rozmiestnilo nejaké delostrelecké zariadenia, napríklad BM-30 Smerč, čo je raketový systém.

Hlava rady obrany dolnej komory Ruskej Dumy admirál vo výslužbe Vladimir Komojedov uviedol, že ruskí vojnoví veteráni by sa mohli vynoriť ako súčasť sýrskej armády.
Vyhlásenia poprela Maria Zacharova, hovorkyňa ministerstva zahraničia.
Prezident Vladimir Putin, ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničia a horná komora Dumy opakovane vyhlásili, že o pozemných vojskách nie je žiadna diskusia.

Zacharova povedala, že IS (Isil) by mohol „byť porazený len pozemnými vojskami“, ale že tieto jednotky by museli byť podporené sýrskou armádou a ruskými náletmi.

Hlásenia o vytvorení jednotiek spôsobujú napätie kvôli možným zrážkam medzi Ruskými stíhačkami a Američanmi vedenou alianciou vykonávajúcou nálety proti IS v Sýrii.

Turecko si predvolalo ruského ambasadora dvakrát v pondelok aj utorok po správach, že Rusko narušilo jeho letecký priestor.
Turecká armáda sa sťažuje, že pozemné raketové systémy a neindefikovateľný MiG 29 narušil turecko-sýrsku hranicu vrátane zablokovania radaru na tureckej stíhačke.

Ruskí vládni predstavitelia sa ospravedlnili za tieto prieniky do tureckého vzdušného priestoru a tvrdia, že to bol omyl a že druhý incident im nebol oznámený.

Napriek všetkým vyhláseniam Ruska sa šíria naďalej konfliktné informácie o ruských cieľoch bombardovania cez sýrsku štátnu televíziu o náletoch proti militantom IS v starobylom meste Palmýra.
Ruskí predstaviteia bezprostredne potom popreli tieto tvrdenia a hovoria, že nekonajú nálety na obývané oblasti.
Všetky zahraničné správy tvrdiace, že ruské lietadlá zahájili letecké útoky proti mestu Palmýra sú celkom nepravdivé, vyhlásil generálmajor Igor Koňašenkov, hovorca ministerstva obrany.

Ruská štátna agentúra Sputnik citovala neskôr sýrsky vojenský zdroj, že Rusko zasiahlo veliteľské centrum IS na okolí Palmýry, pričom zabili viac ako 40 militantov teroristickej skupiny.

Skupiny rebelov operujúcich na území Sýrie:

Jabhat al Nusra: Je to oficiálna pobočka al-Kajdy v Sýrii. Je jednou z najsilnejších ozbrojených skupín v Sýrii.

Jaish al-Fateh: Koalícia siedmich skupín ozbrojencov, v ktorej dominuje Jabhat al-Nusra a Ahrar al Sham – umiernenejšia islamistická skupina. Tieto dve nemajú dobré vzťahy.

Islamský štát v Iraku a Levante: Brutálna extrémistická skupina, ktorá sa po svojom etablovaní nazvala Islamským kalifátom v Iraku a Sýrii.

Tajammu al-Izzah: Skupina rebelov, na ktorú zacielili ruské lietadlá na severe Hamy na koci septembra 2015. Prepojená s relatívne umiernenou Slobodnou sýrskou armádou bola vycvičená v tréningovom programe CIA.

Slobodná sýrska armáda: Táto skupina umiernených militantov dominuje sýrskemu povstaniu. Často marginalizovaná skupinami militantov, ale dôležitá.

Zdroj: The Telegraph,Russia denies ground troops build up as tensions mount over Syria bombing campaign

foto: AFP/Getty, The Telegraph

Vývoj v Sýriihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/al-Nusra.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/al-Nusra.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Preklad z angličtiny,RuskoRusko odmieta postaviť pozemné vojsko Neurčité obavy z toho, ako ďaleko chce Rusko zájsť vo svojej intervencii v sýrskom konflikte vedú USA k vyhláseniam, že Rusko by mohlo byť pripravené na pozemnú kampaň. Rusko vehementne odmietlo názor, že posiela jednotky do bitky o Sýriu. No USA sa zrejme necíti isto, ak...