Vysokí velitelia Islamského štátu sa premiestnili zo Sýrie a Iraku do Líbye, ako oznámil dôstojník tajnej služby vo vyhlásení pre BBC. Od roku 2014 a vypuknutia druhej líbyjskej občianskej vojny sa ocitla táto severoafrická krajina v multipolárnom zápase o dominanciu medzi súperiacimi ozbrojenými skupinami a alianciami. Pomedzi to sa nachádza Líbyjský úsvit, čo je voľná koalícia bývalých spojencov-militantov al-Kajdy, etnických Berberov, členov proegyptského Muslimského bratstva, takisto aj al-Šorúk – islamistickej milície zo severozápadu Líbye z pobrežného mesta Misrata.

Jednotky Líbyjského úsvitu sa zapojili do pozemných bojov proti silám Islamského štátu, ktorý aktuálne kontroluje strednú časť pobrežného regiónu. Oblasť ovládol IŠ vrátane miest Bin Džavád a Syrta, v ktorej sa narodil bývalý vodca Líbyjskej džamahírie Muammar al-Kaddáfí. Niektorí si myslia, že Kaddáfího lojalisti v Syrte, vrátane členov jeho širokej rodiny, prisahali vernosť Islamskému štátu a aktívne podporujú skupiny militantov. Ozbrojené kliky obkolesujúce územie, do ktorého patrí Tobruk a v ňom Líbyjská národná armáda, sú vo vojne každého s každým viacej ako s IŠ samotným.

Ismail Šukrí, hlava tajnej služby Líbyjského úsvitu v Misrate hovoril pre televíziu BBC v programe Newsnight o momentálnej situácii síl Islamského štátu na severe Líbye. V programe sa vyjadril, že jeho informátori na tomto teritóriu hlásili „príval zahraničných bojovníkov“ z Iraku a Sýrie. Väčšina osadníkov prišla „v posledných mesiacoch a usídlila sa v Syrte“, povedal Šukrí. Vyzerajú, že patria k vysokým vojenským a civilným vodcom IŠ, ktorí mali „dlhodobú dôležitosť v IŠ“. Keď sa ho spýtali, prečo sa títo členovia IŠ preliali do Líbye, Šukrí povedal, že sa im severoafrická krajina vidí byť „ako bezpečné nebo“ a premiestnili sa, aby utiekli pred vojenskou ofenzívou medzinárodných síl v Iraku a Sýrii. Šukrí tiež povedal, že asi traja zo zahraničných členov IŠ v Syrte boli z Tuniska, zvyšný počet pozostáva z Egypťanov, Alžírčanov a Sudáncov. Je tam tiež veľa Sýrčanov a členov irackých baahtistických ozbrojených síl prežívajúcich od režimu prezidenta Saddáma Husajna.

Šepkanda kolovala už niekoľko mesiacov o tom, že sily Líbyjského úsvitu pripravujú veľkú pozemnú ofenzívu proti IŠ. Sú však aj správy, že Západ sa zapojil do vyjednávaní so skupinami bojujúcimi s IŠ v Líbyi o možnosti poskytnutia výzvednej a leteckej podpory pre pozemný útok. Jednako však, Šukrí odmietol špekulovať o budúcom vojenskom ťažení.
zdroj:intelnews.org, Joseph Fitsanakis

preklad: redakcia SvP

Vyšší velitelia IŠ sú už v Líbyihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/ISIS-na-začiatku-roka-2014-e1411377663575.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/ISIS-na-začiatku-roka-2014-300x267.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,terorizmusVysokí velitelia Islamského štátu sa premiestnili zo Sýrie a Iraku do Líbye, ako oznámil dôstojník tajnej služby vo vyhlásení pre BBC. Od roku 2014 a vypuknutia druhej líbyjskej občianskej vojny sa ocitla táto severoafrická krajina v multipolárnom zápase o dominanciu medzi súperiacimi ozbrojenými skupinami a alianciami. Pomedzi to sa...