Senátor Dmitrij Sablin referoval denníku Izvestija o návšteve delegácie členov parlamentu v Sýrii a o možnostiach, ktoré budú mať ruské firmy po nastolení mieru v tejto krajine.

Sýria potrebuje humanitárnu pomoc a podporu Ruska. Pomoc je však potrebná aj v ekonomickej sfére. Sýrska vláda je vďačná Vladimirovi Putinovi za podporu a je pripravená dať ruskej strane  výhodné podmienky zmlúv. O tom, čo sa teraz deje v krajine, ktorá sa oslobodzuje od ISIS, korešpondentke Izvestijí porozprával člen ruskej delegácie senátor Dmitrij Sablin.

Sablin sa vyjadril, že cesta bola humanitárneho charakteru, členovia parlamentu odviezli základné potreby pre Sýrčanov. No zároveň to bolo aj dôležité stretnutie s Bašárom al-Asadom, premiérom Vailom Naderom al-Chalki, predsedom parlamentu Muhamedom Džihádom al-Lachamom a s poslancami Národného zhromaždenia Sýrie.

Hlavnou úlohou bolo zoznámiť sa s politikmi, ktorí dali jasne najavo, že si želajú mier v krajine. Ďalším krokom bola aj humanitárna misia. Sablin zdôraznil priateľské privítanie Damasku a vďaku za nádej na oslobodenie Sýrie od ISIS.

Poslanec Sablin uviedol fakt, že Turecko v tejto fáze vojny ostreľuje zo svojho územia sýrsku armádu. Sýrski vládni činitelia tvrdia, že do Turecka bol zo Sýrie vyvezený majetok viac ako 1400 firiem, čo nazvali krádežou.

Vzťah Sýrie a Izraela nazval tento člen parlamentu neutrálnym, pretože Izrael sa nezapojil do oslabovania Sýrie. ISIS je podľa neho väčšou hrozbou pre Izrael ako moc Bašára Asada, hoci Sýria a Izrael sa nachádzajú v stave vzájomnej vojny už dávno.

Čo sa týka sociálnej a humanitárnej situácie, Asadova vláda platí penzie tým, ktorí zostali v krajine, udržuje nízke ceny obilia. No obilia je málo, je aj nedostatok nafty, pretože oblasti s ropnými a plynovými zdrojmi obsadil ISIS.

Asad sa vyjadril, že už sú oslobodné od ISIS viaceré oblasti a na tom základe možno robiť zmluvy rádovo v stovkách miliárd dolárov o vzájomnej pomoci a obchodnej výmene. Predpokladá sa nástup ruských spoločností k obnove sýrskej ekonomiky.

Kam sa stráca všetka ropa zo Sýrie
Všetka ropa v súčasnosti prúdi do Turecka a to aj cez staré ropovody aj v tankeroch. Zainteresovanosť Turecka v sýrskej vojne je preto pre Rusov jasná. Vzhľadom k nízkym cenám ropy je v Sýrii cena za barel 12 USD.

text: redakcia SvP
zdroj: Izvestija
prezentačné foto: Dmitrij Sablin, Tlačová služba Rady federácie/ Izvestija

Výsledok jednania Rusko-Sýriahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/poslanec-Sablin.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/poslanec-Sablin.jpgadminPolitikaBlízky Východ,RuskoSenátor Dmitrij Sablin referoval denníku Izvestija o návšteve delegácie členov parlamentu v Sýrii a o možnostiach, ktoré budú mať ruské firmy po nastolení mieru v tejto krajine. Sýria potrebuje humanitárnu pomoc a podporu Ruska. Pomoc je však potrebná aj v ekonomickej sfére. Sýrska vláda je vďačná Vladimirovi Putinovi za podporu...