V „The Guardian“ opätovne analyzujú, čo sa to deje na Slovensku po voľbách v článku „Ľudová strana-Naše Slovensko vedená Marianom Kotlebom získala 8 % hlasov v sobotných parlamentných voľbách“. Jeho autor reflektuje udalosť so stranou Kotleba…, ktorá prenikla do parlamentu ako tiene minulosti, ktoré prepadli Slovensko. Konštatuje, že Kotlebovci si obliekajú uniformy podľa módy z druhej svetovej, keď bolo Slovensko bábkou „tretej ríše“. Kotlebu nazývajú „guvernérom stredného Slovenska“ , ktorý získal trikrát viac hlasov, než bolo predpokladané.

Spomína aj Roberta Fica, víťaza-nevíťaza volieb, ktorý je nútený spájať sa do koalície s opozičnými stranami pravice. Ak Fico neuspeje v zložení vlády, píše Guardian, skupina stredopravých strán by bola nestabilná a mohol by sa opakovať rok 2010.

Guardian považuje Fica za antiimigračného a sociálne-konzervatívneho politika, ktorý so svojimi názormi získal príliš málo hlasov – 28,3 %, než ako dúfal. Fico sa tiež podľa denníka stal v poslednom mandáte kritikom NATO a euroskeptikom.

V „The Telegraph“ si tentokrát dali námahu, aby podrobne opísali premiérov súčasný politický profil. Zdôrazňujú jeho antimoslimskú náladu, pretože odmietol povinné kvóty na imigrantov v rámci EÚ a podal proti tomu žalobu.

Čo sa týka Kotlebu a jeho strany, pripomína, že Kotleba evokuje časy bábkového slovenského štátu, ktorý poslal do lágrov 75 000 slovenských Židov a teraz strana Kotleba nazýva rómske etnikum parazitami. Článok tiež spomína, že Kotleba nazýva zástancov kvót na migrantov zradcami.

Niektoré názory na Kotlebu sa recyklujú, vrátane toho, že ide o stranu extrémnej pravice.

Článok spomína snahu Roberta Fica zostaviť ustálenú vládu, ktorá vydrží celý mandát. Konštatuje, že stredná a východná Európa je frontovou líniou proti migrantskej kríze vrátane Rakúska, ktoré ústami ministra obrany Petra Doskozila vyhlásilo, že krajina už nechce mať ďalej účasť na systéme kvót utečencov, pretože toho už má dosť.

Spomína sa tu aj Gjorge Ivanov – prezident Macedónska, ktorý varuje pred migračnou krízou rozleptávajúcou Európsku úniu. Macedónsko je kandidátom na členstvo v EÚ a nachádza sa aktuálne na horúcej hranici snažiacej sa blokovať tok migrantov po balkánskej trase.

Ivanov uviedol, že dnes je zrejmé, že EÚ funguje výborne v čase mieru a prosperity, ale nie počas krízového stavu.

Čo sa týka Slovenska, autor článku spomína Európsku komisiu, pre ktorú je alarmujúce, že na Slovensku nastupujú strany a polovojenské skupiny, ktoré sa množia vďaka migračnej kríze.

Situáciu na Slovensku a v Európe prirovnáva k stavu v období 30. rokov 20. storočia, kedy vznikla pavučina nacistických strán.

Pravicový „The Independent“, ktorý prevzal článok od Reuters, píše o slovenských voľbách ako o boji antiimigračného premiéra Fica za nastolenie ľavičiarskej koalície. Spomína nastávajúce vedenie EÚ Slovenskom, ktoré bude v rámci rotácie členských štátov od júla a pozornosť Bruselu voči tomu, čo sa deje na Slovensku. Fica považuje za populistu, ktorý dáva vlaky zadarmo pre dôchodcov a študentov a zároveň brojí proti imigrantom na území Slovenska. Tiež spomína zložitý proces tvorby novej povolebnej koalície.

Čerstvý článok vo francúzskom  „Le Figaro“ uvažuje, či sa východ Európy nevzďaľuje od západného modelu a či východná demokratúra nepripomína skôr orientálne štátne útvary… Iný článok spomína ťažkú úlohu Roberta Fica poskladať vládu so svojimi 49 kreslami.

Figaro spomína aj Mariana Kotlebu (38), šéfa ĽS-NS, jeho vzdelanie a históriu strany založenej ultranacionalistickým zoskupením v roku 2003. V podstate opakuje fakty ako ostatné denníky, no zdôrazňuje, že Kotleba nemá šancu stať sa členom nejakej koalície.

Nemecký focus.de spomína zlú prognózu pre Roberta Fica poskladať vládu. Ako jediný z mnohých zdôrazňuje zložitú situáciu aj kvôli protestom zdravotných sestier a učiteľov.

Die Welt sa zameral na predsedu SNS Danka a politiku strany, ktorá je orientovaná proti imigračnej politike EÚ a chce nezávislosť v potravinovej produkcii pre Slovensko. Považuje túto novú SNS za krajne pravicovú a politické recepty podobných strán za politické harakiri.

Všeobecne sa denníky nestavajú negatívne voči strane SMER, čo je však spôsobené aj celkovým európskym njúspíkom. Zatiaľ je Robert Fico zrejme prijateľný aj preto, že sa snaží zafixovať politickú situáciu, čo je dobré pre jeho tohtoročnú prácu na čele Európskej únie v rámci rotácie krajín. Vnútropolitické problémy s riadením krajiny a financiami nespomína ani jeden z hlavných vládnych denníkov Európy.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Výber zo svetovej tlače: Reflexie o slovenských voľbáchhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/SVP00-e1466899159774.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/SVP00-e1466899159774.pngadminPolitikaSlovenskoV „The Guardian“ opätovne analyzujú, čo sa to deje na Slovensku po voľbách v článku „Ľudová strana-Naše Slovensko vedená Marianom Kotlebom získala 8 % hlasov v sobotných parlamentných voľbách“. Jeho autor reflektuje udalosť so stranou Kotleba..., ktorá prenikla do parlamentu ako tiene minulosti, ktoré prepadli Slovensko. Konštatuje, že Kotlebovci si obliekajú uniformy...