Boris_Nemtsov_2013_1Vývoj

V noci z 27. na 28. februára, kedy zabili Nemcova, sa začala rozvíjať detektívna zápletka, ktorá sa javí byť spletitejšou, než by chceli prezentovať subjekty robiace šumy okolo vyšetrovania kriminálneho činu.

Prvý uzol na rozmotanie je podhodený v podobe zatknutia siedmich Čečencov, z ktorých sa jeden – Zaur Dadajev – najprv údajne priznal podľa vyhlásenia moskovskej sudkyne za okres Basmanovo, no potom údajnú výpoveď, ktorú nikdy nevyslovil, odvolal.

Druhý údajný páchateľ Šavanov nemusel nič odvolávať, lebo zomrel v nedeľu pri samovražednom atentáte od vybuchnutého granátu v Čečensku.

Tento veľmi rýchlo vybavený krycí manéver má údajne na svojom konte FSB. No sú aj iní možní organizátori tohto vyšetrovania. Či to FSB chcelo zakryť, aby ochránilo skutočných nájomných vrahov, je otázne. Medzitým vyplávali na povrch totiž ďalšie mená, kontakty, údaje.

Kamery na moste aj na Kremli vraj pracovali všetky. „Novaja gazeta“ sa nazdáva, že všetky zábery z nich sa nedostali na internet, vraj kvôli zabráneniu úniku údajov z vyšetrovania, ktoré vedie generál Krasnov, vyšetrovateľ osobitne závažných káuz. Tento vyšetrovateľ sa do politiky nestará a jeho štýlom je nikdy sa nekontaktovať s novinármi. Toto je zakázané aj jeho spolupracovníkom v skupine. Generál Krasnov vyriešil vraždu Stanislava Markelova a Anastasie Baburovej, za ktorou bola aktivita neonacistickej skupiny BORN.

Zákulisie

Teraz, keď nemáme páchateľov, treba sa poobzerať po nejakých iných, najradšej skutočných. Novaja Gazeta.ru nasmerovala podozrenie smerom k rôznym stopám skupín, ktoré by mohli mať záujem na odstránení opozičného politika Nemcova. Sú to nielen stopy Čečencov, ale aj skorumpovaná komunita v meste Jaroslavľ, kde mal Nemcov pozíciu poslanca tamojšej dumy a stihol počas svojho mandátu narobiť týmto osobám rôzne prieky.

Taktiež, veľmi horúca stopa je činnosť ruských neonacistov skupiny BORN, ktorých riadi a dáva im objednávky na vraždy antifašistov Iľja Gorjačejev, ktorý zároveň velí skupine neonacistov „Russkij obraz“. Jeho kurátorom aj zadávateľom vrážd sa stal Leonid Simunin, člen administrácie prezidenta Putina. Túto skutočnosť odkryla Jevgenija Chasis, ktorú svojho času obvinili zo zabitia advokáta Markelova a novinárky Baburovej a potom oslobodili. Prvou obeťou nacistu sa stal šéf ruskej Antify Fedor Filatov. Prepojenosť kurátora s Gorjačejevom začala fungovať práve pri tomto prípade. V určitý moment požiadal kurátor Gorjačeva zariadiť vraždu jedného spolupracovníka FSB. No Nikita Tichonov, vykonávateľ, odmietol. Potom mu nariadili odstrániť niekoho zo sudcov v tejto kauze. Obeťou sa stal Eduard Čuvačov, ktorý zvykol viesť súdne procesy proti neonacistom.

Jevgenija Chasis
Jevgenija Chasis, pôvodne obžalovaná, sa zmenila na svedkyňu v prípade vraždy, ktorú objednal vysokopostavený člen administrácie Kremľa.

Jevgenija Chasis tiež svedčila, že v BORN-e vznikol široký zoznam potenciálnych obetí. Spomenula advokáta Vadima Kľjuvganta a nejakého operatívneho spolupracovníka menom Bojko, ktorých zabili.

Jevgenij Gorjačejev sa teraz nachádza vo väzení a je vedený proti nemu osobitný proces.

Na nacistickom zozname osôb určených na likvidáciu údajne figurujú Boris Nemcov, Alexej Venediktov, Michail Chodorkovskij a Xénia Sobčak. Na každom z figurantov tohto zoznamu nepracuje len jedna skupina, ale prinajmenšom dve. Toto sa nazýva tender. Spomenutý štýl je vlastný ale aj čečenským mafiám.

Organizátora tohto vražedného plánu nazývajú údajne „major Ruslan“. Teda nie je to Dadajev ani jeho rodina. No je možné, že Ruslan vypísal „tender“ na odstránenie Nemcova a ostatných nielen pre BORN ale aj pre Čečencov.

Tiež sa už vie, že príbuzným Ruslana je špeciálna postava – čečenský „silovik“ – vojak. Meno ich rodinného klanu je vraj notoricky známe v kruhoch FSB, MVD aj SK. Totožnosť tohto Ruslana je už údajne prezidentovi Putinovi známa.

Major Ruslan niekedy dávnejšie tiež slúžil v batalióne Sever, kde bol aj vyznamenaný. Potom sa pobral do Moskvy, kde boli už inštalovaní jeho dvaja vplyvní strýkovia, ktorým robil ochrankára. Títo strýkovia sú známi čečenskí „krstní otcovia“ so zodpovedajúcou minulosťou. Zúčastnili sa údajne na nájomných vraždách, aj na zabití poslanca Ruslana Jamadajeva. Obaja strýkovia sú teraz v politike.

Ruslan má aj tretieho takého vysokopostaveného podareného strýka v Čečensku, práve zhodou okolností tam, kde uväznili Eskerchanova, ktorý bol podozrivý z nájomnej vraždy Nemcova.

Existuje ešte ďalšia teória, že Nemcova mohol dať zabiť niekto zo súkromných dôvodov.

Najpravdepodobnejší sa mi zdá byť prepletenec politických a ekonomicko-korupčných motivácií, ktorý bude naozaj dosť ťažké rozmotať a zistiť objednávateľa vraždy.

Zdroje: Echo Moskvy, Novaja Gazeta.ru

©text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Boris_Nemtsov_2013_1.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Boris_Nemtsov_2013_1.jpgadminPolitikaKauza Nemcov,Neonacizmus,RuskoVývoj V noci z 27. na 28. februára, kedy zabili Nemcova, sa začala rozvíjať detektívna zápletka, ktorá sa javí byť spletitejšou, než by chceli prezentovať subjekty robiace šumy okolo vyšetrovania kriminálneho činu. Prvý uzol na rozmotanie je podhodený v podobe zatknutia siedmich Čečencov, z ktorých sa jeden – Zaur Dadajev - najprv údajne priznal podľa...