Turecko hrá v sýrskom prípade čoraz komplikovanejšiu rolu. Divadlo vojny v meste Aleppo zasahuje do medzinárodnej situácie medzi Áziou a Európou s nepoľavujúcou intenzitou. 30 000 Sýrčanov z Aleppa čaká pred tureckou hranicou, ktorej závory sa však tak ľahko neotvoria, pretože Turecku nestačí prídel 3 mld.€ od EÚ a 3 miliárd od Saudov, pýta ďalšie peniaze a podiel na rozmiestnení utečencov. Na oplátku sľubuje rekonštrukciu kurdských miest, ktoré Turecko rozbombardovalo spolu s Islamským štátom. Utečencom pred sýrskou hranicou rozdávajú stany Lekári bez hraníc (celkom 200 kusov), no pýtajú peniaze na vodu a sanitačné zariadenia. Je typické, že Turecko sa nehlási k poskytnutiu tejto pomoci. Zrejme si myslí, že to majú zatiahnuť Rusi.

Na druhej strane na hranici s Európou Turecko však prepúšťa utečencov na nafukovacích člnoch s výrobnými chybami z tureckých tovární. Tu od Turecka nikto nepýta peniaze za to, že utečencov nechávajú riskantne preplavovať sa na grécke pobrežie.A  Grécko v kauze migrantov neurobilo ani jeden aktívny krok v riešení tejto krízy.

Aleppo systematicky ničené ruskými a sýrskymi náletmi sa nachádza na okraji oblasti ovládanej anti-assadovskými skupinami, ktorej sa temer dotýka pásmo prepájajúce územia ovládané IŠ a prepojené na tureckú hranicu, cez ktorú preváža IŠ lacnú ropu do Turecka. Z toho vyplýva, že sa tu bojuje o kľúčový bod, ktorý môže ovládnuť obchod s ropou.

Preto spomínam na začiatku komplikovanú úlohu Turecka, ktoré hrá dvojitú úlohu. Na jednej strane motivuje vlny utečencov pred vojnou tým, že kšeftuje s Islamským štátom a drží ho na pozíciách, na druhej strane sa sťažuje na tieto prívaly utečencov a pýta za nich výkupné na oplátku za to, že ich nepustí do Európy. Majú to dosť prefíkane premyslené, zisky plynú z lacnej ropy a z „príspevkov na dobročinné účely“ zároveň, pričom tieto dva zdroje sú vytvárané len jednou jedinou vojnou, s ktorou akože oficiálne Turci nič nemajú.

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

 

Vojna v Sýrii: jediný zdroj mnohých ziskov /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Aleppo16jan2016-e1452985296317.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Aleppo16jan2016-e1452985296317.jpgadminKomentáreBlízky Východ,islam,Rusko,terorizmusTurecko hrá v sýrskom prípade čoraz komplikovanejšiu rolu. Divadlo vojny v meste Aleppo zasahuje do medzinárodnej situácie medzi Áziou a Európou s nepoľavujúcou intenzitou. 30 000 Sýrčanov z Aleppa čaká pred tureckou hranicou, ktorej závory sa však tak ľahko neotvoria, pretože Turecku nestačí prídel 3 mld.€ od EÚ a...