Po Novom Roku má prísť na obrazovky nový seriál podľa Tolstého románu Vojna a mier. BBC chce vysielať tento klasický príbeh ruskej literatúry 19. storočia napriek tomu, že je údajne príliš „hrubý“ a „nevhodný“.

BBC je teraz pod paľbou kritikov, ktorí o seriáli vyhlasujú, že je príliš drsný, obsahuje príliš jasné narážky na incest medzi súrodencami a ukazuje nahotu a spoločné obrázky brata a sestry v posteli.

Príbeh Vojny a mieru od Leva Nikolajeviča Tolstého adaptoval pre potreby britského publika Andrew Davies známy svojím dielom Pýcha a predsudok. Tvrdí, že Tolstoj ukázal veľmi jasne postavy Heleny a Anatolija Kuraginových v incestnom vzťahu. Historické konvencie nedovoľovali písať o nahote priamo, ani o zakázaných vzťahoch, no Tolstoj to dokázal aj tak literárne spracovať.

Naproti tomu, akademickí kritici tvrdia, že Daviesova verzia je príliš vzdialená od originálu, ktorého epický rozmer je o láske a zrade a je zasadený do obdobia Napoleonovho ťaženia do Ruska.

Tolstého znalec Andrew Kaufman tvrdí tiež, že scény incestu sa v texte vôbec nevyskytujú. Sú posudzované z perspektívy 21. storočia a preto sú nepochopené. Čo je však pravda je, že Tolstoj sa dosť vyhral s aspektami nemorálnosti vtedajšej elity.

Historik Simon Schama, ktorý prečítal knihu osem krát povedal o nej, že je pravdou, že dvojičky mali komplikovaný vzťah, ale nápad s lacnou posteľnou scénou je celkom nepatričný.

Dvojdielny román Vojna a mier nerozpráva len o historických udalostiach ale je aj sondou do vtedajšej spoločnosti, ukazuje veľmi pôsobivo psychologické a morálne aspekty, na základe ktorých sa vyvíjali jednotlivé postavy do nových rozmerov. Davies predpokladá zrejme, že vojna ako taká odhaľuje v ľuďoch zlo, čo sa prejavuje rozbíjaním morálnych zábran. Epický príbeh Vojna a mier je v knižnom vydaní veľmi jasnou a podrobnou analýzou vojny ako takej a jej vplyvu na charaktery.
Vo filme hrajú: Lily Jmesová, Jim Broadbent, Gillian Andersonová, Brian Cox a Ade Edmondson.

Text: redakcia SvP

prezentačné foto: BBC/Telegraph.co.uk

Vojna a mier: nečakane drsný filmhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/BolkonskijVojnaaMier-e1448822779473.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/BolkonskijVojnaaMier-e1448822779473.jpgadminKultúraRecenzieFilmPo Novom Roku má prísť na obrazovky nový seriál podľa Tolstého románu Vojna a mier. BBC chce vysielať tento klasický príbeh ruskej literatúry 19. storočia napriek tomu, že je údajne príliš „hrubý“ a „nevhodný“. BBC je teraz pod paľbou kritikov, ktorí o seriáli vyhlasujú, že je príliš drsný, obsahuje príliš...