Keltska hrobkaVo Francúzsku odkryli výnimočný nález hrobky z halštadskej doby v obchodnej zóne Lavau v departemente Aube (región Champagne-Ardenne). Archeologické práce robil na mieste plánovanej komerčnej výstavby Národný inštitút pre archeplogický preventívny výskum (Inrap) už od jesene 2014. Našiel sa hrob princa z 5. storočia pred Kr., ktorý je jedným z najvýznamnejších v období keltskej kultúry Halštadskej doby (medzi 800-450 pred Kr. ).

Objav zverejnili v stredu 4. marca a kvalifikovali ako výnimočný tak rozmermi ako aj kvalitou materiálu. Archeológovia predpokladajú , že hrobka obsahuje ďalšie prekvapenia. Skupina kopáčov odkryla výnimočné predmety, ktoré sú analogické s predmetmi nájdenými v Hochdorfe v Nemecku, kde objavili hrob princeznej Vix v roku 1953.

Bol nájdený aj široký bronzový kratér s priemerom jeden meter jemne vyzdobený, so štyrmi držadlami ozdobenými rohatými hlavami boha Achelooa. „Myslíme, že kratér je pravdepodobne etruského pôvodu, možno aj gréckeho“, povedal zodpovedný archeológ Emilie Millet.

Ďalšie predmety sú väčšinou mediteranského pôvodu a svedčia o ekonomickej a politickej moci keltského princa, ktorý bol v zemi asi 25 storočí. Našiel sa tiež pohár gréckej výroby – oenochoe – vedľa kotla – kratéru. Je to pokál z čiernej keramiky používaný na nalievanie vína do kotla, ktorý sa používal na hostinách – sympóziách, čo je charakteristické pre obdobie gréckej antiky. V nálezisku boli ďalšie rôzne časti riadu, napríklad lyžica na miešanie vína, ktoré sa zmiešavalo v jednej veľkej nádobe – kratére – spolu s rôznymi aromatickými doplnkami.

Pohlavie zosnulého nie je isté, no pri ňom nájdená dýka by mohla indikovať muža. Celý mobiliár hrobky naznačuje, že to bol člen keltskej elity, ktorá niesla známky stredomorskej kultúry.

V okolí hrobky sa našla aj viac ako dvadsiatka pohrebných urien obsahujúca ostatky a popol zo staršieho obdobia bronzového veku, možno až z roku 1400 pred Kr. Pohrebné miesto má rozlohu okolo 7000 metrov štvorcových obkolesený priekopou a palisádou. V danej dobe sa hrobka postavila nad terénom, na ktorom viditeľne dominovala.
Zdroj: Le Monde, foto: Denis Gliksman / Inrap/Le Monde
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Keltska-hrobka.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Keltska-hrobka-50x50.jpgadminHistorický krúžokArcheológia,FrancúzskoVo Francúzsku odkryli výnimočný nález hrobky z halštadskej doby v obchodnej zóne Lavau v departemente Aube (región Champagne-Ardenne). Archeologické práce robil na mieste plánovanej komerčnej výstavby Národný inštitút pre archeplogický preventívny výskum (Inrap) už od jesene 2014. Našiel sa hrob princa z 5. storočia pred Kr., ktorý je jedným...