Bývalí šéfovia svetovej politiky sa stretli 29. apríla 2015 v Moskve na podujatí „Skupina starších“ (The Elders). Je to neformálne zoskupenie politických a hospodárskych činiteľov aktívnych v 20. storočí.

Bývalý generálny sekretár OSN Kofi Annan, bývalá premiérka Nórska Gro Harlem Bruntlandová a bývalý prezident USA Jimmi Carter sa na mítingu zaoberali krízou na Ukrajine pričom sa uzniesli, že najhlavnejšie je splnenie všetkých podmienok uvedených v druhej dohode z Minska jej oboma stranami.

Tlačová služba Gorbačovovho fondu tiež oznámila, že Gorbačov pripomenul svoju výzvu vládam USA a Ruska stretnúť sa, aby posúdili široký okruh otázok.

Tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov oznámil, že Vladimir Putin príjme dnes predstaviteľov tejto skupiny v Kremli.

Skupina starších vznikla v roku 2007 vďaka Nelsonovi Mandelovi a v danej chvíli mala 12 členov na čele s bývalým tajomníkom OSN Kofi Annanom. Do Moskvy okrem nich prišli bývalý prezident Fínska Martti Ahtisaari, bývalý prezident Mexika Ernesto Sedillo, a tiež špeciálny predstaviteľ generálneho sekretariátu OSN v Sýrii medzi 2012-2014 Lahdar Brahimi.

Z ruskej strany sa zúčastnil Sergej Lavrov, ktorý vyjadril nádej, že zjednotenie bývalých predstaviteľov štátov umožní úspešne sa vyrovnať s výzvami súčasnej svetovej politiky.

Zdroj: TASS

Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Skupina-starších.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Skupina-starších-50x50.jpgadminPolitikaRuskoBývalí šéfovia svetovej politiky sa stretli 29. apríla 2015 v Moskve na podujatí „Skupina starších“ (The Elders). Je to neformálne zoskupenie politických a hospodárskych činiteľov aktívnych v 20. storočí. Bývalý generálny sekretár OSN Kofi Annan, bývalá premiérka Nórska Gro Harlem Bruntlandová a bývalý prezident USA Jimmi Carter sa na mítingu zaoberali krízou na Ukrajine...