Operácia proti teroristom v Taliansku bola úspešná

Vatican_StPeter_Square

Talianska vláda začala širokú antiteroristickú operáciu v piatok potom, ako vzniklo podozrenie, že Al-Káida zaradila štát Vatikán okrem ďalších krajín medzi svoje ciele útokov.
Zdroje odpočúvania výzvednými službami, ktoré mali priamy kontakt so sieťou Usamu bin Ladina, uviedli, že sa plánujú teroristické útoky na Afganistan, Pakistan a Taliansko, čo potvrdil hlavný prokurátor v Caligari Mauro Mura.

Vatikán bol tiež medzi uvažovanými cieľmi, povedal hovorca polície. Naplánovaný útok bol prvýkrát už v roku 2010 vedený al-Káidou, no nepodaril sa, oznámila agentúra ANSA, ktorá cituje políciu v Caligari.
Čo sa týka tejto správy, vatikánsky hovorca Federico Lombardi povedal, že „zdá sa, že hovoríme o hypotéze z roku 2010, ktorá sa neuskutočnila. Takže, toto nie je dnes relevantné“, dodal Lombardi, „toto nie je dôvod pre… poplach.“

Bin Ladinova ochranka je stále činná
Dvaja zo zatknutých podozrivých poskytovali logistickú podporu sieti strážiacej bin Ládina pred jeho smrťou v Pakistane v roku 2011, ako uviedla polícia. Oznámila, že niektorí z podozrivých uskutočnili v roku 2009 bombový útok na trhovisko v Pakistane, počas ktorého zabilo 100 ľudí.

Podozriví z terajšieho piatka boli pod dozorom celér oky, asi od 2005, povedal hovorca polície.
V piatok oznámila Talianska štátna polícia, že zamedzila pokusy o útoky v siedmych provinciách. Jeden z útokov zacielili údajní teroristi na ostrov Sardíniu.
Operácia sa skončila uväznením 18 osôb, väčšinou z Pakistanu, povedal hovorca Paolo Meloni, ktorý reprezentuje políciu v Sassari na Sardínii, odkiaľ sa koordinuje vyšetrovanie.
Viacerí podozriví mali veľké množstvo zbraní a veľkú peňažnú hotovosť rôznych svetových mien. Jeden bol zadržaný pred odletom z Talianska do Pakistanu, pretože mal 55000 € či približne 60 000 USD, povedala polícia.
Meloni tiež uviedol, že provincie, v ktorých sa zamedzilo útokom sú vrátane Frosinone a Macerata v strednom Taliansku a tiež v Bergame na severe.
Niektorí z podozrivých sú považovaní za tých, ktorí uskutočnili v roku 2009 útok autom v Pakistane, uviedol tiež Meloni. Pro tomto bombovom útoku na bazár v Péšaváre v juhozápadnom Pakistane zabilo 137 osôb a viac ako dvesto zranilo.
Meloni tvrdí, že viacerí teroristi sú podozriví z účasti na preprave migrantov, povedal. Polícia hovorí, že skupina skúšala naverbovať migrantov z lodných transportov utečencov.
Zdroj: CNN, By Greg Botelho, Don Melvin and Hada Messia, CNN
Text: redakcia SvP, foto: wikipedia.en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Vatican_StPeter_Square-800x196.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Vatican_StPeter_Square-50x50.jpgadminPolitikaBlízky Východ,EÚ,islamOperácia proti teroristom v Taliansku bola úspešná Talianska vláda začala širokú antiteroristickú operáciu v piatok potom, ako vzniklo podozrenie, že Al-Káida zaradila štát Vatikán okrem ďalších krajín medzi svoje ciele útokov. Zdroje odpočúvania výzvednými službami, ktoré mali priamy kontakt so sieťou Usamu bin Ladina, uviedli, že sa plánujú teroristické útoky na...