Sicília. zdroj: Pixabay

Interpol varoval koncom roka 2017, že do Talianska preniklo 50 bojovníkov Islamského štátu. Títo sa vraj pokúsia dostať do ďalších európskych krajín. Informáciu zverejnil aj The Guardian, ktorý vyhlásil, že menný zoznam týchto teroristov má k dispozícii jeho redakcia.

Zoznam pochádza priamo od Interpolu a 29. novembra ho tento poslal talianskemu ministerstvu vnútra. Zoznam už majú národné agentúry proti terorizmu.

Na zozname figurujú len Tunisania. Obsahuje ich krstné mená, priezviská a dátumy narodenia.
Podľa odhadu OSN sa do Sýrie a Iraku dostalo k Islamskému štátu asi 5500 občanov Tunisu, čo je najviac zo všetkých krajín.

Odhaduje sa, že jeden džihádista už prenikol cez taliansko-francúzsku hranicu do departementu Gard vo Francúzsku.

Kontingent 50-tich teroristov sa dopravil veľmi pravdepodobne na pobrežie Sicílie v neoznačených malých rybárskych loďkách a iných menších plavidlách, ktoré sa našli na pobreží opustené.

Minulý rok v júli poslal Interpol do The Guardian iný zoznam podozrivých z členstva v Islamskom štáte. Bolo ich celkovo 173. Títo sa údajne tiež mohli infiltrovať a podnikať ozbrojené útoky na odplatu za porážku na Blízkom východe.

Interpol pravidelne alarmuje a dopĺňa údaje o hľadaných teroristoch a kriminálnikoch cez policajnú komunikačnú sieť. Dôstojník Interpolu povedal pre The Guardian, že Tunisania sú podozriví, že prišli na územie Sicílie medzi júlom a októbrom 2017, pričom zanechali na plážach malé plavidlá bez označenia. Najobľúbenejšou plážou džihádistov je Torre Salsa v Agrigente.

Väčšina džihádistov a imigrantov odchádza z Ben Guerdane, čo je tuniské mesto na hranici s Líbyou, kde napadol Islamský štát tuniskú armádu v roku 2016, pričom zabil viac ako 18 osôb.

Po príchode na talianske pobrežie sa mužstvo z malých lodiek vyloďuje v noci a v skupinkách mizne v krajine asi 5 km od pobrežia vyhýbajúc sa pobrežnej polícii a policajným kontrolám.
Miestne úrady nazývajú tieto príchody „pristátia duchov“ a počítajú, že v súčasnosti sa vylodilo od júla v Agrigente až 3000 Tunisanov. Z týchto polícia identifikovala len asi 400 džihádistov.

Prokurátor z Agrigenta Luigi Patronaggio uviedol, že „vyšetrovatelia nemôžu vylúčiť, že za týmito „cestami duchov“ by mohli byť džihádu lojálne osoby.

Talianska vláda používa od októbra protiteroristickú stratégiu, ktorá využíva námorné patroly na prevenciu tajných vyloďovaní na sicílskom pobreží.

Iný prokurátor z Agrigenta Salvatore Vella vyhlásil, že: „Určite títo nechcú byť identifikovaní. Nechcú, aby boli nahraté ich portréty. Z toho dôvodu, ak je ktori terorista, ilegálne vylodenie v Agrigente je najbezpečnejší spôsob ako sa dostať do Európy.“

Vella tiež uviedol, že plavidlá týchto tajomných Tunisanov vyzerajú byť inakšie ako lode Líbyjcov, ktorí pašujú ľudí. Džihádisti prichádzajú na výborných plavidlách, pevných a navigovaných odborníkmi, ktorí dobre poznajú more.

Taliansky minister vnútra, ktorý nekomentoval zoznamy, vyhlásil, že nebol upovedomený o zozname 50-tich džihádistov. Vyhlásil, že „niekoľko podozrivých tuniských teroristov identifikovala a poslala späť tuniská vláda. V októbri povedal minister vnútra Talianska , že bojovníci vyzerali, akoby priplávali na lodiach.

V súvislosti s údajmi od talianskeho ministerstva vnútra viac ako 5500 Tunisanov prišlo a bolo identifikovaných v roku 2017 v Taliansku. Krajina repatriovala z toho 2193 osôb lietadlami z Palerma.

Mnohí príchodzí z Tuniska sú podľa talianskych úradov väčšinou ekonomickí migranti a do siedmich dní sú donútení úradmi opustiť krajinu.

Na repatriácie migrantov do Tuniska minie Taliansko ročne 3,5 milióna eur. No úrady zápasia s ťažkosťami pri ich doprave a do siedmich dní sa im to nedarí vybaviť. Výsledkom je, že na repatriáciu čakajú tieto osoby mesiace a často utečú niekde na sever.

V decembri 2016 zabil Tunisan Anis Amrid 12 ľudí a zranil viac ako 56, keď narazil s nákladiakom do davu na Vianočnom trhu v Berlíne. Päť rokov predtým zaplatil tento Amri za nelegálnu plavbu loďou do Európy a pristál na ostrove Lampedusa. Tu prešiel asi 6 sicílskych väzníc, kam bol odsúdený za ťažké fyzické útoky. Tu sa zrejme zradikalizoval a ušiel, keď dostal nariadenie o deportácii. Prišiel do Nemecka, kde napriek tomu, že bol pod dohľadom, uskutočnil smrteľný útok v mene Islamského štátu. O tri dni neskôr bol zabitý na policajnom check-pointe.
zdroj: The Guardian, TASR

©text: redakcia SvP, fotky: Pixabay

Varovanie Interpolu: Do Európy priplávalo 50 džihádistov |https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/01/Agrigentosicily-1639522_960_720-e1517439579794.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/01/Agrigentosicily-1639522_960_720-e1517439579794.jpgadminPolitikaDžihád,Migrácia v EÚ,TalianskoInterpol varoval koncom roka 2017, že do Talianska preniklo 50 bojovníkov Islamského štátu. Títo sa vraj pokúsia dostať do ďalších európskych krajín. Informáciu zverejnil aj The Guardian, ktorý vyhlásil, že menný zoznam týchto teroristov má k dispozícii jeho redakcia. Zoznam pochádza priamo od Interpolu a 29. novembra ho tento poslal...