Konflikt v Sýrii hrozí byť miestom trvalej vojny medzi mocnosťami.

Komplikáciu v turecko-sýrskych vzťahoch, ktoré sa definitívne zmenili z ozbrojeného prímeria na vojnu, spôsobuje odlišný názor na menšinu Kurdov nachádzajúcich sa pri južnej hranici Turecka. Po neočakávanom útoku na Sýriu, kde turecké lietadlá napadli nielen provládne sýrske ciele a pozície ISIS, ale aj postavenia Kurdov, je evidentné, že Turecko má jasný cieľ: obnoviť bezpečnosť svojej hranice a zároveň vyriešiť kurdskú otázku. Hodí sa mu, že môže napadnúť kurdské sily, ktoré sa snažia o autonómne riešenie svojho postavenia v rámci Turecka.

Turecko však mohlo vyriešiť problém bez napadnutia Kurdov, s ktorými má mierovú dohodu, keby nezaspalo príležitosť hneď na začiatku konfliktu, keď ISIS začalo svoje operácie pri tureckej hranici proti Kurdom. Zvolilo si radšej taktiku nechať vykrvácať kurdskú domobranu a čakať na svoju príležitosť. Medzitým sa však Kurdi dokázali zmobilizovať do jedinej bojaschopnej opozície proti ISIS a tiež získať podporu USA, ktorá im dodala výzbroj.

Teraz je teda v kauze ISIS v Sýrii paradoxný stav, kedy sa spojenci, medzi ktorých patrí aj Turecko ako člen NATO, názorovo rozpoltili.
Turecko však nemá až také jednoznačné silové postavenie v konflikte. Kurdi sú vytrénovaní dlhým bojom v pozemnej vojne a držia si svoje autonómne oblasti v podstate celistvé. Turecko útočí len zo vzduchu, z čoho jasne vyplýva, že v dobytí pohraničného pásu územia má jedna aj druhá strana slabiny.

Pre Biely dom je cieľom číslo jedna ISIS a nie Kurdi, pre NATO sa začalo obdobie lavírovania medzi dvoma stranami, kedy sa snaží alibisticky riešiť to, čo sa nedá riešiť kompromisom.
Teraz už pre Turecko niet inej možnosti ako útočiť proti obom bojujúcim stranám – Isis aj Kurdom, pretože Kurdi vypovedali prímerie po útoku na ich základne. Ak by Turecko nechalo za svojím chrbtom kurdské ozbrojené sily, pravdepodobne by príliš riskovalo útok od chrbta.
Tak sa stalo, že územie, ktoré dobyl ISIS sa stalo jadrom trvalého neriešiteľného konfliktu, do ktorého je už teraz zapojený de iure celý svet – NATO, USA, Blízky a Stredný východ. Nebezpečná situácia.

Túto zamotanú záležitosť sa pokúsilo 1. augusta 2015 vyriešiť predsedníctvo irackého Kurdistanu, čo by mohlo byť aj modelom pre sýrsku časť Kurdistanu. Vyzvalo PKK (Strana kurdských pracujúcich), ktorá je v zozname teroristických organizácií, aby odišla z územia Kurdistanu.

©redakcia: SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Anjel-u-Kobane-v-jednotke.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Anjel-u-Kobane-v-jednotke-300x300.jpgadminKomentárePolitikaÚvodníkBlízky Východ,islamKonflikt v Sýrii hrozí byť miestom trvalej vojny medzi mocnosťami. Komplikáciu v turecko-sýrskych vzťahoch, ktoré sa definitívne zmenili z ozbrojeného prímeria na vojnu, spôsobuje odlišný názor na menšinu Kurdov nachádzajúcich sa pri južnej hranici Turecka. Po neočakávanom útoku na Sýriu, kde turecké lietadlá napadli nielen provládne sýrske ciele a pozície...