Marib v Jemene
Marib v Jemene

V Jemene poškodili nálety Saudov tisícročné kultúrne dedičstvo

Zatiaľčo sú pohľady nasmerované na Irak a Sýriu, kde sa deje barbarské ničenie mezopotámskeho kultúrneho dedičstva islamským štátom –  Nimrud, Hatra, Múzeum v Mosule – a za nebezpečia, že bude zničená antická Palmýra, súčasné bombardovanie saudskými lietadlami historických jemenských miest zostalo nespozorované.

Odkedy SA bombarduje od konca marca pozície hutiovských rebelov (šiiti) považovaných Rijádom za podporovateľov Iránu, hodnota historických miest, ktoré slúžia ako útočisko milícií nie je zaujímavá. Komuniké OSN z 3. mája 2015 odsúdilo letecké útoky ničiace tisícročné pamiatky. Vedecká komunita sa mobilizovala. Špecialisti na Arabský polostrov, hlavne archeológovia, zazvonili na poplach.

V Maribe, hlavnom meste legendárnej kráľovnej zo Sáby – ktorá bola podľa Biblie navštíviť kráľa Šalamúna v Jeruzaleme – Veľká priehrada z obdobia 1. tisícročia pred n.l. bola zasiahnutá. Fotografie Hussaina Albukatiho uverejnené na webe 31. mája 2015 ukazujú roztrhnutú monumentálnu skalnú stenu. Informáciu potvrdila Iris Gerlach, riaditeľka Inštitútu nemeckej archeológie v Saná, hlavnom meste Jemenu. Zničenie odsúdila Jemenská správa starožitností a múzeí.

Nápisy v sabatejskom jazyku
Nápisy v sabatejskom jazyku

„Toto je najväčšia staroveká priehrada s výškou od úrovne zeme 600 metrov“, zvoní na poplach Jérémie Schiettecatte, archeológ. „Vráta plavebnej komory sú obrovských rozmerov, vo forme veží 20 metrov do výšky a 100 do šírky, ktoré spevňovali nánosy zeme“. Vedci pracovali v Jemene do roku 2010, čo je dátum zastavenia francúzskych vykopávok po teroristických atentátoch namierených na cudzincov. Od 70. rokov 20. storočia bolo Stredisko francúzskej archeológie v Saná veľmi aktívne. Pokračuje v práci aj od začatia saudskej operácie.

„Podľa jednej súry Koránu, roztrhnutie priehradného múru bude trestom spôsobiacim útek ľudu z tohto regiónu. Viaceré epizódy praskania sa už udiali, až do poslednej reštaurácie v strede 6. storočia, 60. rokov pred vystúpením Mohameda“, upresňuje M. Schiettecate. Táto priehrada postavená v 8. storočí pred n.l. oživila celý tento púštny región na desiatich tisícoch hektárov.

Marib bolo veľké antické mesto na juhu Arábie, miestom zabezpečujúcim obchod s kadidlami s Mezopotámiou a Stredomorskou oblasťou, ktorého ekonomika spočívala na systéme veľmi sofistikovaného zavlažovania, zázraku inžinierstva oslavovaného Koránom. Priehrada je zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nálet na Marib bol nasledovaný náletom na múzeum v Dhamare 23. mája, čo je jeden z hlavných miest guvernorátu situovaného na juhu od Saná. 12 500 archeologických objektov bolo explóziou zničených, „stovky boli popísaných v sabatejčine, čo je jazyk kráľovstva Sába (800 rokov pred n.l. – 300 n.l. ) na stélach, oltároch na pálenie kadidla, elementoch architektúry…”, hovorí francúzsky archeológ, ktorý upresňuje, že predmety boli popísané vedcami university v Pise. Bol to projekt archivácie uskutočnenený Talianmi v súbore jemenských múzeí.

Dve ďalšie miesta tiež zasiahnuté

Dve iné miesta tiež boli zasiahnuté. 5. júna to bola stredoveká pevnosť v Al-Qahira, ktorá ležiac na kopci, dominuje Taezu. Taez je strategické miesto kontrolujúce tretie mesto Jemenu. Palác Wadi Dhar, letná rezidencia imáma Jahju postavená v rokoch 1920 ako vtáčie hniezdo na vrcholku 50-metrového kamenného vrcholku tiež bolo zasiahnuté. Skvelý príklad jemenskej architektúry vežovitý dom zo surových tehál, ktorého fasády sú ozdobené geometrickými ozdobami z bieleho vápenca patrí medzi poškodené takisto.

Traja archeológovia Talianka Sabrina Antonini, Nemka Iris Gerlach a Francúz Jérémie Schiettecatte sa začali starať o zoznam UNESCO obsahujúci 50 archeologických objektov historickej priority, aby alarmovali Saudov.

Zdroj: Le Monde

foto: wikipedia.en

preklad: redakcia SvP

V Jemene zbombardovali Saudi pamiatky po kráľovnej zo Sábyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Marib.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Marib.jpgadminHistorický krúžokBlízky VýchodV Jemene poškodili nálety Saudov tisícročné kultúrne dedičstvo Zatiaľčo sú pohľady nasmerované na Irak a Sýriu, kde sa deje barbarské ničenie mezopotámskeho kultúrneho dedičstva islamským štátom -  Nimrud, Hatra, Múzeum v Mosule – a za nebezpečia, že bude zničená antická Palmýra, súčasné bombardovanie saudskými lietadlami historických jemenských miest zostalo nespozorované. Odkedy SA bombarduje od konca...