Tretina militantov v Jemene sú deti, podľa UNICEF
Unicef oznámil, že najmenej 77 detí zabili v konflikte od 26. marca 2015 a tiež varuje pred vážnou krízou v zásobovaní potravinami.
Deti tvoria asi jednu tretinu teroristických paramilitantných skupín v jemenskom konflikte, ktorý je skomplikovaný hrozbou hladu v celej krajine.
Videli sme deti v boji na checkpointoch a medzi nimi nanešťastie aj mŕtve a zranené“, povedal Julien Harneis, reprezentant UNICEF-u v Jemene, počas svojej zastávky v Ženeve. Pracovníci UNICEF a jeho partneri mienia, že až 30% bojovníkov v ozbrojených skupinách sú maloletí.
Saudami vedené letecké útoky v poslednom mesiaci, keď šiitskí Hutiovia postúpili do jemenského prístavu Aden, zasiahli hlavné mesto.
Prezident Abd-Rabbu Mansour Hadi utiekol do Adenu smerom na Saudskú Arábiu počas ofenzívy Hutiov a mesto utrpelo ťažké údery počas boja medzi provládnymi a protivládnymi silami.
Ak sa deti nenachádzajú práve na frontovej línii, sú dosť zraniteľné, povedal Harneis. Aj Unicef potvrdil, že najmenej 77 detí zabilo a 44 zranilo od 26. marca 2015. Harneis povedal, že skutočná pravda je, že tieto čísla sú oveľa vyššie.
„Tam zabíjalo deti počas bombardovania na severe… a vo veľmi intenzívnych bojoch v Adene a Dalehu. Všetky miesta konfliktu sa v tom zúčastnili“, povedal.
K násiliu sa pridáva aj podvýživa. Predvída sa jej zhoršovanie. Nanešťastie, sme si istí, že to je istá vec“, povedal Harneis.
„Ťažký prístup k vode, stúpajúce ceny potravín, ťažkosti s cestovaním po krajine… Všetko to je skombinované s výpadkom služieb štátnej administratívy a tieto javy zhoršujú možnosť získať potraviny.“
Stupeň podvýživy v minulom roku vyskočil na 48% a patrí medzi najvyšší na svete.
Haines povedal tiež, že konflikt by mohol viesť k poklesu detskej populácie navštevujúcej školy v Jemene, kde jeden milión školopovinných detí v súčasnosti nedostáva vzdelanie.
Unicef plánuje poslať medicínske potreby, pitnú vodu a hygienické potreby do hlavného mesta Sanaá. Ak agentúra dokáže poslať do krajiny lietadlo, bude to znamenať prvú dodávku pomoci od začiatku násilia v krajine.
Harneis tiež povedal, že je v Ženeve preto, aby povedal diplomatom čo videl on a jeho kolegovia v nádeji, že táto informácia zníži ťažký dopad konfliktu na deti“.
Zdroj: The Guardian
Preklad: redakcia SvP

©foto: The Guardian/Zbombardované Sanaá saudským letectvom/Rex Shutterstock

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Saná-v-Jemene-po-nálete-saudského-letectva..jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Saná-v-Jemene-po-nálete-saudského-letectva..jpegadminPolitikaBlízky VýchodTretina militantov v Jemene sú deti, podľa UNICEF Unicef oznámil, že najmenej 77 detí zabili v konflikte od 26. marca 2015 a tiež varuje pred vážnou krízou v zásobovaní potravinami. Deti tvoria asi jednu tretinu teroristických paramilitantných skupín v jemenskom konflikte, ktorý je skomplikovaný hrozbou hladu v celej krajine. Videli sme deti...