Daech ustupujeMapa
Šedé šrafovanie- straty Daechu v 2016. Modré šrafovanie – zisky územia.

IŠ ustupuje na všetkých frontoch. Séria ústupov v súčasnosti  núti organizáciu džihádistov opustiť časť svojho územia v Iraku a Sýrii. Na severe čelí sýrskym a irackým Kurdom, na západe čelí silám sýrskej vlády a jej ruským spojencom, iránskym a šiitským Libanončanom a na východe je tlačený irackou armádou, šiitskými milíciami a ich iránskymi poradcami. Samovyhlásený kalifát je v defenzíve.

V Sýrii sa uskutočnilo znovudobytie Palmýry silami lojálnymi voči Bašárovi al-Asadovi v predošlom týždni, čo je dôležitá porážka IŠ. Okrem straty pozícií v sýrskej púšti, v smere na Homs a Damask, džihádisti utrpeli prestížnu porážku. Ich zrýchlený ústup narúša obraz neporaziteľnej vojenskej sily, ktorú si skupina IŠ starostlivo budovala. Sú tlačení ruským letectvom, vládnou armádou Sýrie, ktorá im je v pätách, na cestách cez púšť smerom na Deir ez-Zor, čo je mesto a sídlo jednej garnizóny (IŠ) obkľúčenej prorežimnými vojskami, ktoré má ešte stále v moci vojenské letisko.

Sýrske velenie oznámilo, že Tadmor (sýrsky názov Palmýry) bude slúžiť ako základňa, z ktorej sa budú realizovať  operácie proti teroristickej skupine menovite v Deir ez-Zor a Raqqe. Na severe Sýrie sa nachádzajú kurdské milície YPG asi 50 km od Raqqy, bašty tejto organizácie.

V iraku pokračoval IŠ v stratách územia od dobytia Ramádí irackou armádou medzi decembrom 2015 a februárom 2016. V provincii al-Anbar postupujú iracké sily a sú v kontakte (bojovom) s džihádistami v mieste Hit. Na severe pripravujú Kurdi s americkými poradcami ofenzívu proti Mosulu, čo je najväčšie mesto kontrolované kalifátom.

Iné znamenie oslabenia je, že Daech neuskutočnil ofenzívu už od mája 2015, čo je dátum obsadenia Palmýry. Bombardovanie z amerických dronov zabilo v posledných mesiacoch množstvo stredných kádrov organizácie IŠ, ktorí formujú kostru jeho vojenských síl.

Táto séria ústupov dovolila zastaviť expanziu IŠ. Dovolili psychologicky vyvažovať vzostup, ktorý dosiahol kalifát, predstavujúc sa svojim militantom ako neporaziteľná organizácia. Ale ústup neznamená porážku. Od skúsenosti s Kobane, mesto sýrskeho Kurdistanu dobýjané a bránené dom od domu džihádistami pod americkými masívnymi náletmi, IŠ neobetuje viac svojich bojovníkov kvôli udržaniu neobrániteľných pozícií. Ak Sýrčania oznámili 400 mŕtvych džihádistov počas obrany Palmýry, rýchlosť s akou padlo mesto indikuje, že väčšina jednotiek IŠ sa stiahla skôr, ako by ju zničilo ruské letectvo.

V meste Sinjar na severe Iraku opustil IŠ neudržateľnú pozíciu, skôr ako by sa bil proti silnejšej armáde podporenej americkým letectvom.

Nech to je Palmýra, Ramádí alebo Sinjar, opustené pozície džihádistami boli len dočasné. Srdce územia kalifátu zostáva pod kontrolou džihádistov. Napriek strate okrajového územia kalifátu hlavne vďaka  využívaniu Turecka ako leteckej základne, tiež sanitačnej, verbovacej aj logistickej, Daech kontroluje stále rozsiahle teritórium a viac ako 6 mil. osôb.

Napredovanie vládnych síl Asadovho režimu a Iraku v srdci tohto teritória zaľudneného kvázi totalitne sunnitskými Arabmi, ich vystavuje problémom kontrolovania znovudobytého územia. Trochu ako Američania v období vojny v Iraku, sýrska a iracká  armáda riskujú svoje ohrozenie odkrytím spôsobené vojenskou silou dobýjaného mesta, ktoré kontroluje bez podpory jeho obyvateľov.  V častiach provincie Anbar dobytej vládnymi irackými vojskami už IŠ použil taktiku gerily využívanej proti Američanom, uskutočňujúc atentáty s výbušnými autami alebo improvizovanými explozívnymi zariadeniami umiestnenými na kraji ciest.

Kurdské milície, či sýrske alebo iracké, majú doteraz úspechy v zónach kurdského osídlenia či blízkosti. Nie je isté, či arabská populácia v provinciách Idlib, Aleppo alebo Raqqa ich bude považovať za osloboditeľov. Dobytie dôležitých miest ako Raqqa, Deir ez-Zor alebo Mosul, by sa mohlo dosiahnuť ako komplexnejšia operácia, než bola operácia v Palmýre. Mesiace silných bojov, ktoré celkom zničili Ramadi navádzajú na myšlienku odvrátiť možný odboj džihádistov.

Straty území naznačujú oslabenie vojenských kapacít IŠ, ako aj finančných a ľudských zdrojov. Ale z toho nevyplýva koniec jednej organizácie, ktorá je dlho v utajení a ktorá by mohla opäť dostať stratené územia pod svoju kontrolu.

Daech demonštroval v Paríži a Bruseli svoju schopnosť zakladať vzdialené základne a svoje kádre má rozptýlené po severnej Afrike, Líbyi a Nigérii. Kapacita hnutia džihádistov mutuje a zdá sa byť nedotknutá.

zdroj: Le Figaro  

voľný preklad: redakcia SvP, foto: Sharifulin Valery/Itar-Tass/ABACA/Le Figaro – Sýrsky vojak v Palmýre  prechádza po ruinách templu Baashamin ťažko poškodeného Islamským štátom. Mapa:Le Figaro

Územie IŠ sa zužuje na všetkých frontochhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Palmýrasyrskyvojak-e1459202365662.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Palmýrasyrskyvojak-e1459202365662.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,politika,Preklad z francúzštiny,terorizmusIŠ ustupuje na všetkých frontoch. Séria ústupov v súčasnosti  núti organizáciu džihádistov opustiť časť svojho územia v Iraku a Sýrii. Na severe čelí sýrskym a irackým Kurdom, na západe čelí silám sýrskej vlády a jej ruským spojencom, iránskym a šiitským Libanončanom a na východe je tlačený irackou armádou, šiitskými milíciami a ich iránskymi poradcami. Samovyhlásený...