Zabudnutie na fastfúdové reťazce a masovú turistiku.  Krásu a zážitky možno nájsť na vybraných atraktívnych a zaujímavých miestach Stredného východu, utajených drahokamoch orientu.

Ak chceme v rámci spoznávania nájsť inšpiráciu pre lepšie pochopenie Orientu a povahy národov ho obývajúcich, treba sa vrátiť k prírode a starým pamiatkam. Ropné polia, ťažobné zariadenia a smog nevystihujú celkom charakter tejto časti zemegule.

Líbya: Leptis Magna

Ak chcete pochopiť veľkosť Rímskeho impéria, sú miriády miest, kde možno zacestovať. Leptis Magna na líbyjskom pobreží je takým miestom zaberajúcim asi 120 km pozdĺž morského brehu na východ od Tripolisu. Je to dnes jedno z posledných známych rímskych miest – a určite aj najzvláštnejších. Jednou z príjemnejších vlastností tohto mesta je jeho anonymita a dobrá ochrana. Možno si v pokoji aj napriek davom turistov obzerať antické pamiatky.

Leptis Magna
Leptis Magna a jeho antické pamiatky. Foto: Your Middle East

Egypt: Nuweiba

Ak zatúžite po výlete k moru, Sinajský polostrov v Egypte poskytuje aj iné radosti ako je pláž pre turistov v Šarm el-Šejku. Príkladom je mesto Nuweiba na východnej časti polostrova, na pobreží Akabského zálivu. Nuweiba poskytuje len základný turistický servis a je obľúbená tými, ktorí preferujú oddych v prírode a obdivujú ju.

Nuweiba
Nuweiba, mesto pri Achabskom zálive v Egypte. foto: Your Middle East

Jemen: Socotra

Ostrov Socotra sa nachádza asi 380 km východne od pobrežia Jemenu. Izolácia ostrova v Indickom oceáne spôsobila, že sa na ňom vyvinula unikátna príroda a rastlinný ekosystém celkom odlišný od ostatného sveta. Strom nazvaný Dračia krv na obrázku sa nachádza len na Socotre.

Strom Dračia krv na ostrove Socotra. foto:Your Middle East
Strom Dračia krv na ostrove Socotra.
foto:Your Middle East

 

Maroko: Chefchaouen

Mnohí poznajú Marakéš, Casablancu a Fez – slávne marocké mestá. Dobrodružstvo však možno nájsť v meste Chefchaouen v severozápadnom pohorí Rif Mountains. V starom meste Šefšauen sa dá obdivovať architektúra podobná farbe mora a túlať sa po uličkách a alejach.

Mesto Šefšaoen
Mesto Šefšaoen foto:Your Middle East

[mc4wp_form]

Jordánsko: Wadi Mujib

Jordánske najslávnejšie wádí je Wadi Rum a jeho pieskové púšte, ale hodnotnejší zážitok dáva úžasné Wádí Mujib. Je to vlastne dlhé hrdlo prepájajúce púštne krajinky s Mŕtvym morom, ktoré je 410 metrov pod hladinou mora. Cez hrdlo – alebo kaňon – tečie rieka, čo poskytuje príjemný trek, ktorý je ozvláštnený výstupom k vodopádom. Krajina okolo hrdla je prírodnou rezerváciou, ktorá chráni zvláštnu prírodu a divočinu.

Wádí Mujib je vlastne kaňon rieky, ktorá sa vlieva do Mŕtveho mora.
Wádí Mujib je vlastne kaňon rieky, ktorá sa vlieva do Mŕtveho mora. foto:Your Middle East

Irán: Mašhád

Ak si plánujete navštíviť Irán, určite si prezrite krajinu medzi Tehránom a Isfahánom. Napríklad aj mesto Mašhád, iránske druhé najväčšie mesto na severovýchode štátu. Nezabudnúť na gigantickú svätyňu dvanásteho šiitu Imáma Rezu, čo je jedna z najväčších mešít priťahujúcich milióny pútnikov každý rok – a neuveriteľnú architektúru malých mestečiek v horách okolo mesta. V Mašháde si pozrite parky a ochutnajte jedlo dizi z dusenej baraniny. V zime je to snehom zapadaná malebná krajina.

Zasnežená hornatá krajina v okolí mesta Mašhád.
Zasnežená hornatá krajina v okolí mesta Mašhád. foto:Your Middle East

 

 

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/LeptisMagna.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/LeptisMagna-300x300.jpgadminHistorický krúžokislam,Stredný východZabudnutie na fastfúdové reťazce a masovú turistiku.  Krásu a zážitky možno nájsť na vybraných atraktívnych a zaujímavých miestach Stredného východu, utajených drahokamoch orientu. Ak chceme v rámci spoznávania nájsť inšpiráciu pre lepšie pochopenie Orientu a povahy národov ho obývajúcich, treba sa vrátiť k prírode a starým pamiatkam. Ropné polia, ťažobné zariadenia a smog nevystihujú celkom charakter...