Taliansko súhasilo, aby americké drony mohli štartovať zo základne Sigonella na Sicílii s cieľom viesť „obranné“ misie proti džihádistom z IŠ v Líbyi a do severnej Afriky.

Podľa Wall Street Journal hľadali USA už celý predošlý rok možnosť ako dosiahnuť súhlas talianskych predstaviteľov. Jeden americký vládny úradník naznačil v The Guardian, že drony sú určené využívať túto základňu už od januára 2016.

Američania „budú musieť požiadať o povolenie našu vládu zakaždým, keď budú chcieť použiť dopravný prostriedok pred odletom zo Sigonelly“, upresnila ministerka obrany Talianska Roberta Pinottiová v intervjú túto stredu pre Il Messagero. Tieto útoky budú obmedzované na nevyhnutné operácie „na ochranu amerických zariadení a personálu a celej koalície“ v Líbyi a „v celej zóne“, dodala ministerka.

Zatiaľ nebola podaná žiadna žiadosť na odlet dronov a tieto nie sú v danom momente vybavené žiadnymi zbraňami.

Americké letectvo viedlo útok dronmi na Sabrathu na západe Líbye proti členom IŠ, čoho výsledkom je 40 mŕtvych, no jednalo sa o ofenzívnu operáciu, ktorá nebola uskutočnená zo Sicílie ako americko –talianska akcia, ale zúčastnila sa na nej britská základňa.

Vojna v Líbyi sa začala rozvíjať do šírky, lebo minulý týždeň varoval Manuel Valls Francúzov pred chemickými a bakteriologickými útokmi a Matteo Renzi v Ríme poučoval svojich spoluobčanov na sociálnej sieti, aby nerobili falošný poplach kvôli teroristom. Renzi chce zamedziť strachu a hystérii pred džihádistami. Napriek určitým dramatickým excesom na polostrove Renzi nechce používať slovo vojna proti IŠ. Jeho minister zahraničia, ktorý teraz zasahoval v prípade umučeného talianskeho študenta Regeniho v Egypte, však žiada cez Paríž o politickú podporu Európsku úniu.

No podľa prieskumu je väčšina Talianov aj po atentátoch džihádistov v Európskom priestore proti akejkoľvek forme konfliktu.

Zatiaľčo sa Taliansko dištancuje od pozemnej vojny, Elyzejský palác je „prekvapený“ z tajnej operácie DGSE a pozemných síl Francúzska na území Líbye. Francúzsky minister obrany či náčelník generálneho štábu údajne nepožiadal Françoisa Hollanda ako najvyššieho veliteľa ozbrojených síl o povolenie vykonávať vojenské operácie na území zámorského suseda Francúzska.

Iný ešte člen únie Veľká Británia sa ani nepretvaruje ani netvári ako pacifistická, napriek tomu, že má na svojich ostrovoch obrovskú piatu kolónu. Jednoducho podniká kroky aj na zemi aj vo vzduchu aj na vode bez zbytočných rečí. Rozdielne národné mentality aj vo vojnovej činnosti pretrvávajú aj zoči-voči ambíciám Islamského štátu ovládnuť západné Stredomorie a jeho plánom vylodiť sa na Apeninskom polostrove a v južnom Francúzsku.

©Ľudmila Balážová-Marešová

USA môže posielať drony proti IŠ zo Sicílie /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/DronUSA-e1456410130608.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/DronUSA-e1456410130608.jpgadminFrankofónne štátyKomentárePolitikaBlízky Východ,Francúzsko,TalianskoTaliansko súhasilo, aby americké drony mohli štartovať zo základne Sigonella na Sicílii s cieľom viesť „obranné“ misie proti džihádistom z IŠ v Líbyi a do severnej Afriky. Podľa Wall Street Journal hľadali USA už celý predošlý rok možnosť ako dosiahnuť súhlas talianskych predstaviteľov. Jeden americký vládny úradník naznačil v The Guardian, že drony sú...