Bombardér Northorp
Bombardér v tvare krídla, podobný B-2. foto: David McNew / Reuters

Americká skupina podnikajúca v oblasti vojenskej obrany Northrop Grumann sa chystá skonštruovať americký bombardér s dlhou dráhou doletu. Tento projekt bol kontrahovaný do výšky 50 mld. €, čo oznámil Pentagon v stredu 27. októbra.

Prvá objednávka je maximálne na 100 lietadiel, ktoré by mohli stáť 511 mil.€ a do služby by mali byť zaradené v strede dvadsiatych rokov – od 2020. Budúci bombardér nazvaný LRSB alebo B-3 má nahradiť starnúcu flotilu B-52, ktorá je pozostatkom studenej vojny a vojny vo Vietname. Ashton Carter, minister obrany USA, dal na vedomie, že projekt predvída investície aj do technológií elektronického dohľadu, do vojenských elektronických zariadení a do systémov pokročilej výzbroje. Vlastnosti novéhotypu lietadla sú však aktuálne obklopené veľkým utajovaním.

Lietadlo má byť schopné niesť nukleárnu zbraň, má mať sofistikovanú protileteckú obranu a prevážať náklad väčšieho množstva bômb a rakiet na veľmi dlhé vzdialenosti. Cieľom je, že sa má dokázať vlúdiť do chránených leteckých priestorov, napríklad nad Ruskom a Čínou, ktorí investovali enormné sumy, aby dotovali raketové systémy a ultra-presné radary.

Obrov z Boeingu a Lockheed Martin odmietli
Expert na letectvo Richard Aboulafia v polovici septembra vysvetlil, že silueta budúceho bombardéra bude podobná letiacemu krídlu ako je B-2. Tento model skonštruovaný v Northorp je v prevádzke od začiatku 90. rokov 20. storočia. Mohol by letieť veľmi vysoko, ale nie supersonickou rýchlosťou z dôvodu lepšieho ovládania, uviedol Aboulafia.

Northrop Grumann bol konkurentom konzorcia obrov leteckej kozmonautiky, ktorými boli doteraz Lockheed Martin a Boeing. Podľa spoločnosti BGA-Aeroweb si členovia konzorcia naakumulovali až 15% z celkového rozpočtu Pentagonu, Northrop len 3,25% pred týmto kontraktom. Northrop sa zúčastnil vo februári tohto roku na športovej šou Superbowl, kde mal niekoľko sekúnd reklamy, ktorá predvádzala lietadlo v tvare letiaceho krídla.

Boeing a Lockheed Martin sa rozhodli neodporovať. Jedná sa o šiesty najdrahší program výzbroje v histórii Pentagonu, tesne za bojovým lietadlom F-35 (skoro 400 mld. USD) a tiež protiraketovým štítom, ponorkami triedy Virginia a Ohio a bojovými loďami DDG-51.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Bombardér-Northorp-e1446037557994.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Bombardér-Northorp-e1446037557994.jpgadminPolitikaUSAAmerická skupina podnikajúca v oblasti vojenskej obrany Northrop Grumann sa chystá skonštruovať americký bombardér s dlhou dráhou doletu. Tento projekt bol kontrahovaný do výšky 50 mld. €, čo oznámil Pentagon v stredu 27. októbra. Prvá objednávka je maximálne na 100 lietadiel, ktoré by mohli stáť 511 mil.€ a do služby...