Dve hlavné bojujúce strany v sýrskej občianskej vojne, vláda Sýrie a Islamský štát, sa pravidelne kontaktujú kvôli obchodným a vojenským dohodám, ako vyplýva z interných dokumentov Islamského štátu. Sky News (agentúra so základňou v Británii) uviedla v pondelok  2. mája, že získala “tajné zväzky IŠ”, do ktorých patria aj ručne písané príkazy operatívcom posielané priamo od úradníkov do Raqqy v Sýrii. Skupina hovorí, že to posielala z oblastnej pobočky Slobodnej sýrskej armády (FSA), čo je sekulárna ozbrojená opozícia sformovaná v roku 2011 utečencami z pravidelnej sýrskej armády.

Jednotka FSA v Raqqe raz opustila toto mesto, keď ho dobyl Islamský štát a v súčasnosti má základňu v Turecku. Jedna z hlavných jej činností je asistovanie zbehom od Islamského štátu, aby sa dostali do Turecka. Bolo to cez týchto dezertérov, podľa Sky News, cez ktorých sa dokumenty IŠ získali a dostali za hranice.

Medzi odhaleniami sa nachádza aj zistenie, že militanti IŠ aktívne trénovali zahraničných regrútov pre útoky zacielené na Západ “na dlhšie než bezpečnostné služby predpokladali”. Plán Islamského štátu sa zdá byť v rozmiestňovaní “spiacich buniek” vo vybraných “špecializovaných zónach” po celej Európe, s príkazom konať ozbrojené útoky.

Iné odhalenie z dokumentov je, že IŠ operoval “v priamej koordinácii so Sýrskymi ozbrojenými silami a dokonca s ruským letectvom, ktoré operovalo v Sýrii od septembra 2015″. Jeden z dokumentov odhaľuje, že sýrska vláda povolila IŠ evakuovať jednotky z Palmýry spolu s ich zbraňami predtým ako sýrske a ruské jednotky vstúpili do mesta. Teraz iné dokumenty opisujú výmenný obchod zo strany Damasku s IŠ, keď si vymenili ropu za hnojivá.

Keď sa spýtali reportéri Sky News dezertérov z IŠ v Turecku, či boli tieto obchody naozajstné, títo odpovedali “of course” a dodali, že také obchodné dohody dvoch strán “prebiehali počas štyroch rokov”. Sky News nezverejnila kópie uniknutých dokumentov.

zdroj: Intelnews.org

preklad: redakcia SvP, foto: Aleppo pred vojnou/Pixabay

Únik tajných zväzkov IŠ: mával stály kontakt so sýrskou vládouhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/AleppoPredVojnou-e1463153214332.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/AleppoPredVojnou-e1463153214332.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Migrácia v EÚDve hlavné bojujúce strany v sýrskej občianskej vojne, vláda Sýrie a Islamský štát, sa pravidelne kontaktujú kvôli obchodným a vojenským dohodám, ako vyplýva z interných dokumentov Islamského štátu. Sky News (agentúra so základňou v Británii) uviedla v pondelok  2. mája, že získala “tajné zväzky IŠ”, do ktorých patria aj ručne písané príkazy operatívcom posielané...