Proruskí bojovníci na Ukrajine dobýjajú obec po obci

Napriek dvom prímeriam v ozbrojenom konflikte na Donbase v septembri a decembri sa boje nikdy nezastavili. Za posledných desať dní sa vojna rozhorela oveľa silnejšie. Vzbúrenci sú znovu v ofenzíve. Vodca separatistov v Donecku Alexander Zacharčenko povedal 23. januára: „Viac už nebude prímerie. Kyjev nechápe, že máme prostriedky na útočenie v troch smeroch naraz.“ Zacharčenko, ktorý podpísal s Kyjevom v septembri dohodu o zmrazení línie frontu, oznámil svoj cieľ: dosiahnuť integritu administratívneho regiónu Doneck, z ktorého kontroluje aktuálne len väčšiu tretinu.

Dostáva hlava rebelov rozkazy z Moskvy?

Nič tomu nenasvedčuje a vzbúrenci stále udržujú svoju iniciatívu v boji. Ale rozmiestnené sily, počet tankov na území, prebytok vystrelených granátov, toto všetko signalizuje, že Kremeľ pokračuje v masívnych dodávkach vojenskej výzbroje separatistom. Inak povedané, zatiaľčo Rusko nezatvára hranice so vzbúreneckými regiónmi, nemá zmysel žiaden ruský sľub mierovej dohody. Ukrajinský prezident Porošenko tvrdil, že v Donbase je prítomných 9000 ruských vojakov. Číslo je neoveriteľné.

Veliteľ separatistov Dušman, s ktorým sa kontaktoval vojnový dopisovateľ Le Monde pripúšťa, že Rusko zásobuje jeho batalión, ale ubezpečuje, že len muníciou. Obrnené transportéry a kanóny boli ukoristené Ukrajincami a žiaden ruský vojak sa nezúčasňoval na bojoch. Veliteľ však má informáciu od svojho bojovníka, podľa dopisovateľa, ktorý ho informoval o „ruských rozviedčikoch, ktorí strieľajú zo všetkých síl“…

Napriek hustému rozmiestneniu bojovníkov sú rebeli pomalí vo svojom postupe. Od dobytia letiska v Donecku 22. januára sa ich víťazstvá počítajú na prstoch jednej ruky. Vojna v Donbase je predovšetkým vojnou delostrelectva. Blízke boje sú zriedkavé. Ak obdobie prímeria rozdelilo bojovníkov do niekoľkých horúcich bodov, odteraz už viac žiadne miesto frontovej línie nezostáva ušetrené.

Zabíjajú väčšinou civilov

V nasledovnom dni, keď sa Zacharčenko vyjadril o zámere bojovať, bolo vystrelených na Mariupol 120 rakiet. Strely prichádzali z východu, z pozícií rebelov. Polmiliónové mesto, ktoré doteraz vzbúrenci ušetrili od streľby sa zoznámilo s vojnou: školy, detské škôlky, trh zasiahnuté, tridsať mŕtvol na chodníkoch, odtrhnuté nohy či prestrelené hrudníky výbuchmi granátov. Toto je momentálny obraz vojny v Mariupole. Je to dobyvačná vojna, ktorú vedú separatisti. Bojuje sa nielen o Mariupol ale tiež aj o obce ako Krasny partizan – dedinky chudobné a utiahnuté, ktorých cesty boli rozryté už predtým, ako začali pršať granáty a ktoré tam zostanú ležať bezpochyby dlho.

Na severe dediny Krasny Partizan pokračuje cesta niekoľko kilometrov na územie separatistov. Potiaľ drží územie ukrajinská armáda. Na hraničnej línii sú výbuchy najsilnejšie a sústavné. Na toto územie dopadajú aj „smerče“, čo sú zariadenia vážiace okolo jednej tony a osem metrov dlhé. Vojna doteraz zabila 5000 osôb na východe. Táto suma však neberie do ohľadu straty proruských rebelov a straty ukrajinských vojakov sú pravdepodobne podhodnotené. Ale jedna vec je istá, väčšina mŕtvych sú civili.

Zdroj: Le Monde

text: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/tank-separatistov-v-oblasti-Luhanska-10.9.2014-anatolij-stepanov-e1410448665310.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/tank-separatistov-v-oblasti-Luhanska-10.9.2014-anatolij-stepanov-300x267.jpgadminPolitikaRusko,UkrajinaProruskí bojovníci na Ukrajine dobýjajú obec po obci Napriek dvom prímeriam v ozbrojenom konflikte na Donbase v septembri a decembri sa boje nikdy nezastavili. Za posledných desať dní sa vojna rozhorela oveľa silnejšie. Vzbúrenci sú znovu v ofenzíve. Vodca separatistov v Donecku Alexander Zacharčenko povedal 23. januára: „Viac už nebude prímerie. Kyjev nechápe, že máme...