Falošná správa od ukrajinskej polície o smrti ruského novinára Arkadija Babčenka je nebezpečná o to viac, že dáva príležitosť na špekulácie fanatikov o teórii komplotu.

Novinár zavraždený na Ukrajine – informáciu oznámila 29. mája jeho rodina, potom potvrdila polícia v Kyjeve. Pretože sa udiali aj ďalšie vraždy novinárov – na Malte a na Slovensku – a desiatky väzia v štátnych väzniciach v Turecku, prípad okamžite pritiahol pozornosť sveta.

V Rusku a na Ukrajine  sú mnohí  vystavení vojnovej propagande už od odtrhnutia Donbasu a bojov a po anexii Krymu. Tam, kde smrť má trvalý pobyt –  v Kyjeve, sa začali šíriť fotografie tela zasiahnutého troma výstrelmi do chrbta, čo mal byť olej vyliaty do ohňa.

Ruský novinár Babčenko je v exile na Ukrajine kvôli svojmu opozičnému boju proti Kremľu. V lete 2016 boli vystrelené guľky na ozbrojené auto agentov ukrajinskej tajnej služby a bývalých bojovníkov v Donbaskej vojne, hlavne Čečencov. V marci 2017 bol zabitý v centre mesta Denis Voronenkov, bývalý ruský poslanec utečený do Kyjeva. V júli 2016 zomrel počas explózie Pavel Šeremeť, riaditeľ  „Ukrajinska Pravda“ , tiež ruskej národnosti. Účtenku uzatvára akoby Arkadij Babčenko, čo nemalo byť vôbec prekvapujúce.

Dôležité otázky

Zrazu  sa oznámila „fake news“ , že Arkadij Babčenko zomrel.  Potom ako sa prevalila radosť z toho že žije, divadelné povstanie kladie nevyhnutné otázky.

Podľa verzie zo stredy, ktorej autormi sú zodpovední z tajnej služby Ukrajiny a generálny prokurátor  Jurij Lucenko, v spoločnosti ktorých bol v stredu Babčenko, to celé malo silnú predprípravu.

Podľa tohto vystúpenia ich informoval o atentáte ukrajinský občan, ktorý navrhol uskutočniť vraždu. Zodpovední sa teda rozhodli použiť pascu simulujúc vraždu, aby ich nechali padnúť do nej. Táto operácia dovolila zatknúť pôvodcu rozkazu, jedného Ukrajinca činiaceho sa v službe ruskej tajnej služby.

Je treba veriť dnes tejto verzii? Následkom tejto neuveriteľnej akcie je, že kredibilita policajných a justičných orgánov Ukrajiny je vážne narušená.

Dodatok redakcie SvP ku tomu celému je, že podobná ale skutočná vražda novinára aj snúbenice na Slovensku popudila obyvateľstvo natoľko, že vyšlo na námestia aj v nepohode zimy, aby vyjadrilo názor. Viedlo to k pádu ministra vnútra, premiéra, ministerky spravodlivosti a horko-ťažko aj policajného prezidenta.

Jedna z logických verzií je, že to bola operácia ruskej tajnej služby, ktorá má záujem na vyvolaní ďalšieho prevratu na Ukrajine.

Iná verzia počíta s možnosťou záujmu určitých skupín na Ukrajine, môžbyť, po prevzatí moci.  A keď sa to nepodarí, potom je to len humorná zábavka tajnej služby.

Redakcia SvP, zdroj Le Monde, foto: Aktuality.sk

 

 

Ukrajina: toxická manipulácia v afére Babčenko https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/05/Arkadij-Bab-enko-e1527785585772.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/05/Arkadij-Bab-enko-e1527785585772.jpgadminPolitikaaféra Babčenko,Rusko,UkrajinaFalošná správa od ukrajinskej polície o smrti ruského novinára Arkadija Babčenka je nebezpečná o to viac, že dáva príležitosť na špekulácie fanatikov o teórii komplotu. Novinár zavraždený na Ukrajine - informáciu oznámila 29. mája jeho rodina, potom potvrdila polícia v Kyjeve. Pretože sa udiali aj ďalšie vraždy novinárov – na Malte a na Slovensku –...