V skratke
– Prímerie vyjednané v predošlý týždeň za prítomnosti Európanov vstúpilo do platnosti v nedeľu, ale nie je rešpektované, hlavne v Debaľceve.
– V tomto meste situovanom medzi Luhanskom a Doneckom ukrajinská armáda prenechala kontrolu separatistom potom, ako sa musela stiahnuť.
– Vzbúrenci tiež spustili streľbu z mínometov na lokalitu Širokino pri Mariupole.

Dodržiavanie prímeria?

Dohoda z Minska podpísaná oboma tábormi, ktoré sa bijú na východe Ukrajiny, musí byť aplikovaná vcelku. Moskva, Kyjev, Berlín a Paríž s ňou telefonicky súhlasili vo štvrtok 19. februára. Vladimir Putin, Petro Porošenko, Angela Merkelová a François Hollande odsúdili terajšie porušenie prímeria na východe Ukrajiny, naznačil Elyzejský palác.
Ministri zahraničia štyroch štátov musia viesť dialóg, aby definovali zmeny mechanizmu dohľadu podľa dohody z Minska. A ich stretnutie sa má konať v budúcich dňoch možno v Paríži podľa francúzskeho diplomatického zdroja.


Teoretické prímerie
Porošenko dodal, že sa rozhodol počas telefonickej konverzácie, že pozorovatelia OBSE budú mať úplný prístup na miesta, „kde sa konajú dnešné útoky“. Porošenko tiež apeloval na svojich partnerov prezidentov, aby „nepredpokladali, že to čo sa udialo v Debaľceve je zhodné “ s dohodou o prímerí uzavretou pred týždňom v Minsku.
Zo svojej strany účastníkov madridskej schôdzky sa šéfovia diplomacií Španielska a Británie ubezpečili, že riešenie krízy na Ukrajine pokračuje prejdením k dialógu a nemôže z nej vyplynúť vojenská podpora ukrajinským silám.
Debaľcevo, žiadne poníženie

Ukrajinská armáda sa stiahla z Debaľceva, strategického miesta, ktoré padlo v stredu do rúk proruských separatistov. „Jednotky ustúpili so svojimi zbraňami, bol tam určitý počet obetí. To nie je poníženie, to je ústup“, oznámili vo štvrtok diplomatické zdroje Francúzska.


Trinásť ukrajinských vojakov bolo zabitých v stredu počas ústupu armády z mesta, oznámil Kyjev vo štvrtok, dodajúc, že najmenej 93 Ukrajincov bolo zajatých a 82 zmizlo.


Po Debaľceve Mariupoľ?
Ale proruskí separatisti sa nezastavia v Debaľceve. Strategická poistka pre kontrolu nad východom Ukrajiny, kde idú tlačiť na svoju výhodu a pokračovať v získavaní územia viac na západ, alebo prímorský juh, je prístav Mariupoľ.
Ukrajinskí vojaci v tejto oblasti a svedkovia naznačujú, že vzbúrenci odklonili svoju streľbu z mínometov na lokalitu Širokino pri Mariupole, veľkom prístavnom meste obsadenom armádou na brehu Azovského mora a hromadia bojovníkov.


Humanitárny konvoj a dodávanie plynu
Konvoj zložený z troch agentúr OSN dopravujúcich humanitárnu pomoc prišiel vo štvrtok do Donecka, bašty vzbúrencov. Konvoj zo štyroch kamiónov prevážajúcich hygienické potreby pre rodiny, lieky a trinásť ton materiálu určeného na prevenciu proti AIDS.
Rusko zo svojej strany začalo vo štvrtok zásobovať plynom územia východnej Ukrajiny potom, ako separatisti naznačili, že nebudú zásobovaní ukrajinskou firmou; oznámil šéf ruskej skupiny Gazprom.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DonbaskéPrimerie-167x460.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DonbaskéPrimerie-300x300.pngadminPolitikaEÚ,Rusko,UkrajinaV skratke - Prímerie vyjednané v predošlý týždeň za prítomnosti Európanov vstúpilo do platnosti v nedeľu, ale nie je rešpektované, hlavne v Debaľceve. - V tomto meste situovanom medzi Luhanskom a Doneckom ukrajinská armáda prenechala kontrolu separatistom potom, ako sa musela stiahnuť. - Vzbúrenci tiež spustili streľbu z mínometov na lokalitu Širokino...