Na opätovnom predaji bezplatne získanej techniky môžu predstavitelia Kyjeva zarobiť okolo 25 mil. USD, súdia experti.


Mínomety, Prenosné zenitné raketové komplexy (ПЗРК), pušky a iné zbrane a armádne zariadenia, ktoré USA bezplatne dáva kyjevskému režimu, vedenie Ukrajiny opätovne predá súčasnému režimu v Sýrii – jednému z hlavných nepriateľov Washingtonu. Do redakcie LifeNews sa dostal list námestníka ministra obrany Ukrajiny Petra Mecheda sýrskemu brigádnemu generálovi Talalovi Maklaufovi, príbuznému prezidenta Asada, a tiež iné dokumenty o detailoch obchodov.


Ukrajinský „silovik“ v nich píše sýrskemu kolegovi o odovzdaní pušiek, mínometov, PZRK, digitálnych ďalekohľadov a zameriavačov s termovízormi a tiež 12 tisíc lekárničiek – to všetko amerického pôvodu – v decembri 2014. Ako vyplýva z podpísaného dokumentu Petrom Mechedom dodávky treba uskutočniť v niekoľkých častiach. Prvá časť bola odoslaná 8. decembra na štyroch „Kamazoch“ z Beloj Cerkvi do Odesy, odkiaľ má byť odoslaná do Sýrie.
25. novembra 2014 „KyberBerkut“ – skupina ukrajinských hackerov nachádzajúca sa v opozícii voči oficiálnej vláde v Kyjeve – publikovala oficiálny prepis (rozhovoru) medzi činiteľmi USA a Ukrajiny. Tieto dokumenty „KyberBerkut“ musel dostať počas návštevy senátora Joa Biddena v Kyjeve 20.-21. novembra z mobilného zariadenia jedného z členov americkej delegácie. V zozname zverejnených dokumentov sú „prioritné potreby materiálno-technickej pomoci ozbrojeným silám Ukrajiny“. On (zoznam) obsahuje letálnu aj neletálnu výzbroj, rádiostanice, medicínske prostriedky, taktické aj strelné zariadenia, systémy varovania o narušení perimetra a pod. Podľa informácie „KyberBerkuta“ je to časť dokumentu s poznámkou „podľa kongresu, definitívne.“


Ako vyplýva zo záznamu Mecheda so sýrskymi veliteľmi armády, ukrajinská armáda predá veľkú časť od USA prevzatej výzbroje: 70% strelných zbraní, 40% mínometov, polovicu PZRK, digitálne ďalekohľady a zameriavače s termovízormi a tretinu lekárničiek. Z dokumentov, ktorými disponujú Izvestija vyplýva, že Sýrčania platia za náklad na dve časti – preddavkom a doplatkom po dodaní a previerke nákladu.


Na prepravu výzbroje do Sýrie dostal na pomoc Petro Meched prostredníkov. Ako vidno z listu v držaní redakcie Izvestijí, jedným z nich sa stal Igor Baluta – politický činiteľ a obchodník, donedávna obsadzujúci pozíciu člena administratívy Charkova. On organizoval dopravu časti americkej výzbroje do prístavu v Odese pre ďalšiu dopravu loďami.


Nákladné autá s prepísanými poznávacími značkami boli odoslané počas noci, očividne aby nepriťahovali pozornosť.
„Privet. Zo 72 a 92 brigády zložili po dva stroje, teraz menia čísla aj strechy, večer skončia. Zajtra budú pripravené „Kamazy“ k odvozu z Beloj Cerkvi“, píše 8. decembra Igorovi Balutovi neznámy vykonávateľ jeho rozkazu o doprave. On vedie presný plán cesty nákladiakov do Odesy aj orientačný čas cesty, príchod do prístavu naplánovaný na 5.30 hod. ráno.


„Dobre. Povedz svojim, aby istotne preverili množstvo aj kompletnosť“, odpovedá Igor Baluta v nasledovný deň 9. decembra.


„Sýrčania odovzdajú druhú časť po dodaní a previerke nákladu. Keď len Arsen odsúhlasí všetko s Jaceňukom, oznámim ti“, hovorí sa v prepise Balutu aj druhého vykonávateľa z 9. decembra. Ako je známe, terajšieho ministra vnútra Ukrajiny nazývajú Arsen Avakov, vedenie štátu má Arsenij Jaceňuk.
Podľa odhadu nezávislého vojenského experta je trhová hodnota časti výzbroje poslaného z Ukrajiny do Sýrie okolo 25 miliónov USD.


„Nevylučujem, že je to nejaký zákerný plán CRU, jednoducho, oni nemôžu dať Asadovi výzbroj otvorene, povedal poslanec Gosdumy RF, člen prezídia najvyššieho sovietu Franc Klincevič. „Spoľahlivo viem, že americké špeciálne služby z jednej strany financujú ISIS a z druhej strany ho bombardujú“.
Experti si myslia, že ukrajinská armáda sa jednoducho rozhodla zarobiť si. Podľa slov Klinceviča, korupcia v ozbrojených silách Ukrajiny je bezhraničná.


Z akej iniciatívy vzišla odovzdávka, zostáva neznámou ako aj to, či bola o nej oboznámena americká strana. Oficiálne USA odmietajú fakty tohto odovzdania letálnej výzbroje na Ukrajinu, jednako Washington už odoslal „silovikam“ prilby, rádioprijímače, nepriestrelné vesty, osobné lekárničky a tiež robotické systémy na zneškodnenie mín.
Ukrajinskí politici a dejatelia od samého začiatku vojenského konfliktu v Donbase zarábali na vojne.

Je známych niekoľko korupčných škandálov v oblasti štátneho nákupu výzbroje. Korupciu v armáde Ukrajiny zaznamenali aj na Západe. V súčasnosti, mimoriadny a splnomocnený vyslanec Veľkej Británie na Ukrajine uviedol, že korupcia vo VSU už predstavuje hrozbu hospodárskej bezpečnosti. Okrem toho, Ukrajina bola zaradená analytikmi Transparency International do skupiny ekonomík s osobitne vysokými korupčnými rizikami v obrannom sektore.
Zdroj: Izvestija, prezentačné foto: Izvestija-Michail Fomičev
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Izvestija-e1423251720975.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Izvestija-300x300.jpgadminPolitikaEÚ,Stredný východ,UkrajinaNa opätovnom predaji bezplatne získanej techniky môžu predstavitelia Kyjeva zarobiť okolo 25 mil. USD, súdia experti. Mínomety, Prenosné zenitné raketové komplexy (ПЗРК), pušky a iné zbrane a armádne zariadenia, ktoré USA bezplatne dáva kyjevskému režimu, vedenie Ukrajiny opätovne predá súčasnému režimu v Sýrii – jednému z hlavných nepriateľov Washingtonu. Do...