V Meste Mukačevo na západe Ukrajiny sa udiala prestrelka medzi ozbrojenými zložkami štátu a militantmi extrémistickej organizácie „Pravý sektor“.

11.júl 2015 sa stal jedným z najhorúcejších bodov na mape Ukrajiny. Zakarpatský región sa stal problémom potom, ako členovia „Pravého sektora“ začali ozbrojený útok proti milícii a miestnym obchodným štruktúram.

Predstavitelia ukrajinských ozbrojených zložiek oznámili, že v mukačevskej prestrelke zahynuli traja a boli piati zranení. Neskôr oznámili 10 zranených, z ktorých sú štyria zo špeciálnej jednotky, jeden z kriminálnej milície a päť občanov civilov. Zároveň boli zničené dva vozy milície.

Predstavitelia ukrajinských dobrovoľníckych formácií vyhlásili, že situácia so streľbou v Mukačeve sa netýka len „Pravého sektoru“, ale aj celého dobrovoľníckeho hnutia na Ukrajine a apelovali nedopustiť občiansku vojnu v krajine.

Pravý sektor je ukrajinské zoskupenie radikálnych nacionalistických organizácií. V januári a februári 2014 sa militanti hnutia zúčastnili v potýčkach s milíciou v rámci obsadzovania administratívnych budov a v apríli zase na potlačení protestov na východe Ukrajiny.

V novembri 2014 vyhlásil Najvyšší súd RF zoskupenie pravicových radikálov v extrémistickej organizácii za zakázané na území Ruska. V januári bol zapísaný do registra zakázaných organizácií v RF. Už skôr bola v Rusku súdna kauza proti vodcovi hnutia Dmitrijovi Jarošovi za vyzývanie k teroristickej činnosti.

Začiatok

Udalosti v Mukačeve sa stali na území športového komplexu a bývalého nočného klubu na Lermontovovej ulici. Bolo počuť mnohé výstrely. Podľa informácie obsadili členovia Pravého sektora územie komplexu. Proti nim sa postavili ľudia z okruhu poslanca Najvyššej rady Michaila Lania, ktorý sa podľa údajov webu Mukačevo.net nachádzal v epicentre konfliktu. Preto na miesto prestrelky prišli spolupracovníci milície a SBU.

Neskôr sa prestrelka premiestnila ku klubu „Красная гора“ na trase Kyjev – Čop. Tieto výstrely boli počuť v rajóne AZS v blízkosti nočného klubu.

Internetová stránka „Hlas Karpát“ oznámila, že podľa slov očitých svedkov „Pravý sektor“ jazdil smerom na Mukačevo v plnej bojovej formácii. Bolo počuť streľbu neďaleko od riečnoho mosta. Na stránke poznamenali, že to môže byť epizódne konanie iniciátora poslanca rady Viktora Balogova, ktorý údajne skúša rozoštvať ozbrojené zložky s regionálnymi.

Michail Lanio – poslanec Najvyššej rady Ukrajiny je zo skupiny „Vôľa národa“ a nepatrí ani do jednej parlamentnej frakcie. Lanio je aj predsedom Futbalovej federácie Zakarpatska. Viaceré ukrajinské zdroje z ozbrojených zložiek oznámili, že Lanio môže byť účastníkom organizovaného zločinu.

Verzia Pravého sektoru

Šéf pravého sektoru v Zakarpatskej oblasti Alexander Sačko potvrdil účasť organizácie v streľbe v Mukačeve a vyhlásil, že milícia začala streľbu prvá na členov dobrovoľného zoskupenia bez upozornenia.

„Potýčka sa udiala medzi vojakmi prvého záložného bataliónu ukrajinskej armády, ktorý je dislokovaný v Zakarpatskej oblasti a predstaviteľmi organizovaného zločinu. Bohužiaľ, milícia podporila banditov… začala streľbu na našich vojakov. Banditom sa nepáčila činnosť „Pravého sektoru „ v regióne“, povedal Sačko vo vysielaní televízneho kanálu „112 Ukrajina“.

Ako oznámil predstaviteľ dobrovoľníckeho telesa „Pravý sektor“ Andrej Šaraskin, prestrelka v Mukačeve má súvislosť s blokovaním organizácie kanálu pašerákov.

„Všetko sa udialo potom, ako naši pobratimi prekrížili cestu kontrabandu a toto bolo už dávno známe. A teraz, prezident (Porošenko) ich chce zničiť fyzicky“, poznamenal Šaraskin vo vysielani TV „112 Ukrajina“. Tiež povedal, že už skôr členovia Pravého sektoru hrozili kvôli blokovaniu kontrabandu.

Mienka experta

Ako si myslí riaditeľ Ukrajinského inštitútu analýz a medzinárodnej politiky Ruslan Bortnik, príčinou prestrelky v Mukačeve mohol byť vážny obchodný konflikt.

„Podľa mojich zdrojov, je tam vážny konflikt v biznise medzi skupinou podporovateľov politického hnutia a skupinou, ktorá sa nachádza vo sfére poslanca Michaila Lania. Z jednej strany konali oddiely vlastneneckého hnutia Pravý sektor, z druhej strany konali športovci, ktorí trénujú u Laniu. Tento konflikt dnes prerástol v ozbrojenú formu“, vysvetlil Bortnik.

Čo na to vláda

Prakticky za niekoľko minút po zjavení sa prvých oznámení o prestrelke v Mukačeve prezident Petro Porošenko oznámil, že dal príkaz zistiť situáciu. Prikázal ochrancom zákona odzbrojiť a zadržať narušiteľov zákonnosti, ktorí začali streľbu a zabili pokojných občanov Mukačeva, napísal Porošenko na Twitteri.

Minister vnútra Ukrajiny Arsen Avakov oznámil, že členovia Pravého sektoru strieľali z granátometov a zničili dve autá milície…

V organizácii Pravý sektor vyvodili z tejto udalosti, že na Ukrajine sa stal nezvyčajný konflikt, ktorý môže zmeniť chod histórie. Pravý sektor dáva do súvislosti udalosť s poslancom rady Michailom Laniom a kmotrom vodcu občianskeho hnutia „Ukrajinská voľba“, predstaviteľa Kyjeva na rozhovoroch o Donbase Viktora Medvedčuka.

„Naše požiadavky: okamžité verejné zatknutie poslanca Lania, ktorý sa zúčastnil na udalostiach, takisto všetkých banditov a silovikov, ktorí začali strieľať a tých, ktorí dávali rozkazy“, oznámil Pravý sektor.

xxx

V zmysle toho, čo napísala tlačová agentúra Ria Novosti je v tejto záležitosti veľa rozporných názorov a faktov. Je zrejmé, že obchodný konflikt, ktorý zdôrazňujú ukrajinské zdroje je zrejme len súčasťou širšieho spektra politických dejov, no jednu vec jasne odkrýva: že v ukrajinskom parlamente v Kyjeve si kľudne zasadá „nezávislý“ poslanec, ktorý je činný ako krstný otec nejakej mafie v Zakarpatskej oblasti. Problémy, ktoré má na pleciach súčasná vláda (čudné prímerie na Donbase, zlá ekonomika, reštrikcie kvôli rope a plynu zo strany Ruska) sa tak rozširujú o vnútornú infiltráciu mafií až do najvyšších zákonodarných orgánov.

zdroj: Ria Novosti, foto: AFP/Ria Novosti

preklad a komentár: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/PravySektorUkrajina.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/PravySektorUkrajina.jpgadminPolitikaUkrajinaV Meste Mukačevo na západe Ukrajiny sa udiala prestrelka medzi ozbrojenými zložkami štátu a militantmi extrémistickej organizácie „Pravý sektor“. 11.júl 2015 sa stal jedným z najhorúcejších bodov na mape Ukrajiny. Zakarpatský región sa stal problémom potom, ako členovia „Pravého sektora“ začali ozbrojený útok proti milícii a miestnym obchodným štruktúram. Predstavitelia ukrajinských ozbrojených zložiek oznámili, že...