1. Angela Merkelová a Francois Hollande sa stretli v piatok s vedením ruského štátu aby predstavili svoj plán východiska z krízy, ktorý pred tým prejednali s ukrajinským prezidentom. Zhoda v príprave budúceho plánu mieru bola dosiahnutá.


2. Nie sú známe detaily tejto mierovej iniciatívy predstavenej ako „posledná šanca“ vzhľadom ku obdobiu posledných 10 mesiacov, počas ktorých padlo za obeť 5300 životov.


Zatiaľčo sa zosilnili boje medzi separatistami a vládnymi silami na východe Ukrajiny, situácia v krajine sa stala centrom záujmov činiteľov EÚ a NATO. Prímerie na sedem hodín vstúpilo do platnosti v piatok ráno, aby sa evakuovali civili v Debaľceve, ktoré je jedným z najhorúcejších bodov konfliktu, oznámili oba tábory.


Francúzsko-nemecká iniciatíva
V predvečer svojej návštevy v Kyjeve sa stretli 6.februára F. Hollande a A. Merkelová v Moskve s ruskými predstaviteľmi, aby predstavili svoj návrh na východisko z krízy.


Po skoro piatich hodinách vyjednávaní, ktoré malo pre konkrétny výsledok vytvoriť dokument prepojený s protokolom z Minska, Kremeľ oznámil, že odchádza zo schôdze. Zhoda bola nájdená pre „prípravu“ budúceho mierového plánu integrujúceho návrhy Francúzska a Nemecka a tiež Ruska a Ukrajiny, povedal hovorca Kremľa. Diskusie boli kvalifikované ako „konštruktívne a podstatné“ , podľa okolia prezidenta Hollanda z piatkového večera.
Predvída sa ďalšia telefonická konferencia medzi prezidentmi Ruska, Francúzska, Ukrajiny a kancelárkou Nemecka v nedeľu.


V zmysle stretnutia s Hollandom a Merkelovou vo štvrtok mienil Petro Porošenko, že táto iniciatíva „necháva nádej v prímerie“ v regióne. Podpora Washingtonu a EÚ a celá mediácia dávajú poslednú šancu vzhľadom k desiatim mesiacom konfliktu, ktorý stvoril 5300 mŕtvych, čo vyvolalo medzinárodnú krízu pripomínajúcu kŕče studenej vojny.
Hlava ukrajinského štátu zostáva rovnaku na pozíciách potreby rešpektu voči dohode podpísanej v Minsku v septembri vojnovými stranami. Zhoda pod egidou OSCE (organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) predvídajúca bezprostredné prímerie a odchod „ozbrojených ilegálnych skupín“ však nebola nikdy rešpektovaná.
Inciatíva F. Hollanda a A. Merkelovej, ktorej detaily sú ešte neznáme, podporuje viac ako „proti-návrh“ mierový plán. Podľa viacerých zdrojov pred niekoľkými dňami by sa Vladimir Putin podriadil návrhom dvoch hláv štátov. Po konzultáciách s USA a Ukrajinou títo dvaja vytvorili nové návrhy podmienok.


Podľa informácií zverejnených večer denníkom Suddeutche Zeitung, ale dementované nemeckou vládou, tento plán by predvídal „zhodu na bezprostrednom prímerí“ oproti „autonómii najviac prijímanej separatistami na území širšom než bolo toto doteraz“.


Návrh Paríža a Berlína zaručuje „územnú integritu Ukrajiny“ podporenú šéfom francúzskeho štátu predtým, ako upozornil Rusov, že čas vypršal a že „ponuka diplomacie nemôže byť predlžovaná bez konca“.


Otázka výzbroje Kyjeva
Schôdza vo štvrtok v Bruseli zhromažďujúca ministrov obrany členov NATO vyjadrila svoj negatívny názor na posielanie zbraní Ukrajine, podmienku, ktorá bude preto zároveň predložená Spojenými štátmi.


Talianka Roberta Pinottiová tiež jasne zhodnotila pozíciu Ríma: „Musíme znížiť teplotu a nie nechať stúpať.“ Takisto jej nemecký protipól Ursula von der Leyden, ktorá apeluje za „silný tlak na separatistov a na Rusko, politický aj ekonomický, aby sa našli riešenia vyjednávané okolo stola a nie na bojovom poli.“ Holanďanka Jeanine Hennis-Plasschaert mieni rovnako, že „politický dialóg je jediná cesta pre východ z krízy“.


Zodpovední Ukrajinci požiadali NATO o dodanie vojenského materiálu, aby čelili rebélii proruských separatistov. V Moskve minister zahraničia RF zdôraznil, že zásielky letálnych zbraní budú považované za hrozbu pre bezpečnosť Ruska.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpgadminPolitikaEÚ,Rusko,Ukrajina1. Angela Merkelová a Francois Hollande sa stretli v piatok s vedením ruského štátu aby predstavili svoj plán východiska z krízy, ktorý pred tým prejednali s ukrajinským prezidentom. Zhoda v príprave budúceho plánu mieru bola dosiahnutá. 2. Nie sú známe detaily tejto mierovej iniciatívy predstavenej ako „posledná šanca“ vzhľadom ku...