Roskosmos sa dostal do nie jednoduchej situácie s ukrajinskými raketami „Zenit“ už kúpenými a dopravenými na Bajkonur. Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) nedá súhlas na prípravu Zenitu ku štartu pre skupinu špecialistov dnepropetrovského „Južmašzavodu“.

Tento Zenit musí vypustiť na orbitu kozmický prístroj „Elektro-L“. Štart číslo 2 bol plánovaný na júl tohto roku, no teraz je už október, aktuálne ho naplánovali na 11. decembra, no tento dátum Roskosmos ešte nepotvrdil.

Druhý Zenit, ktorý bol dopravený na kozmodrom, musí v roku 2017 dopraviť do kozmu vedecké observatórium „Spektr-RG“.
Bez účasti predstaviteľov výrobnej fabriky nie je možné uskutočniť vypustenie Zenitu v rámci súčasných normatívnych dokumentov.
Čo robiť v tejto vzniknutej situácii ešte v Roskosmose nerozhodli.

Otázka rakety-nosiča pre „Spektrum-RG“ a tiež „Elektro-L“ č.2, bude rozhodnutá v najbližšom čase, povedal Pavel Primakov, veliteľ centra informačného zabezpečenia konštruktérskeho centra S.A. Lavočkina.

Podľa slov zdroja v Roskosmose sa plánuje stretnutie kozmickej agentúry s výrobcom. Majú posúdiť dva scenáre: Buď Roskosmos začne pripravovať Zenit bez Južmašzavoda alebo kozmické zariadenia dopraví na obežnú dráhu Zeme iný nosič a tieto Zenity budú odovzdané „Medzinárodnej kozmickej službe“, ktorá navrhla, že ich vykúpi s plnou kompenzáciou strát.

Poznamenal, že šéf Južmašzavoda už skôr oznámil rozhodnutia o účasti Ukrajiny na štarte, takisto aj obdržanie dokumentov. Aj tak za polrok od tohoto oznámenia špecialisti Južmaša nedokázali prísť na Bajkonur. Ukrajinský štát cez SBU odmietol pokračovať v projekte a poslať špecialistov výrobcu nosnej rakety na Bajkonur. Tlačová služba SBU na otázku Izvestijí nereagovala.

Ukrajinskí zodpovední predstavitelia majú však zato, že si ľahko nájdu klientov v zahraničí, ktorí potrebujú Zenity na vynesenie súkromných obežníc na orbitu a pre nich Ukrajina vydá rozhodnutie na výjazd špecialistov, povedal ukrajinský predstaviteľ z MKU.

Observatórium Spektr-RG konštruuje široká medzinárodná spolupráca. Nemecký Inštitút Maxa Plancka dodá základný výskumný nástroj, čo je rentgenový teleskop eRosita, ktorý má zisťovať čierne diery a hromadiť údaje o podstate tmavej hmoty (vesmíru). V Inštitúte však tvrdia, že majú ešte časovú rezervu do polovice roka 2016.

To, čo nazývajú vo fabrike na výrobu nosných rakiet politické rozhodnutie, je však len čudesné ekonomické opatrenie v zúfalej rozpočtovej situácii Ukrajiny. Nádej, že predajú súkromníkovi nosnú kozmickú raketu je nie veľká. Rusi už za raketu zaplatili a preto ukrajinský trucpodnik vyznieva povážlivo.

©redakcia SvP

©foto: Roskosmos/federalspace.ru

zdroj: izvestija.ru

Ukrajina blokuje štart rakety Zenit z Bajkonuruhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Zenitraketa.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Zenitraketa.jpgadminEkonomikaRusko,Ukrajina,Východná EurópaRoskosmos sa dostal do nie jednoduchej situácie s ukrajinskými raketami „Zenit“ už kúpenými a dopravenými na Bajkonur. Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) nedá súhlas na prípravu Zenitu ku štartu pre skupinu špecialistov dnepropetrovského „Južmašzavodu“. Tento Zenit musí vypustiť na orbitu kozmický prístroj „Elektro-L“. Štart číslo 2 bol plánovaný na júl tohto...