Umelá inteligencia píše scenár krátkometrážneho filmu

Udivujúci experiment, ktorý urobil režisér Oscar  Sharp a výskumník umelej inteligencie Ross Goodwin. Spolu sa pustili do tvorby programu nazvaného Benjamin, ktorý určili na písanie scenárov k filmom. 9. júna odhalili na stránke Ars Technica prvý film zrodený v tejto UI.

Sunspring je krátkometrážna science-fiction trvajúca 9 minút. Jeho hlavnú postavu kreuje Thomas Middleditch, ktorý sa stal slávnym svojou úlohou v sérii Silicon Valley.

Na napísanie scriptu bol Benjamin nakŕmený desiatkami filmových scenárov sci-fi ako sú 2001, Vesmírna odysea, Piaty element, Akty X, Abyss či Star Trek. Sieť umelých neurónov analyzovala texty scenárov, vypozorovala pravidelné prvky v nich a inšpirovala sa nimi na napísanie vlastného skriptu. Film bol hneď točený v rámci festivalu Sci-fi London, ktorý každý rok vyzýva k realizácii filmu za 48 hodín.

Výsledkom je film, ktorého scenáru chýba jasná koherentnosť. „V budúcnosti, kde vládne masová nezamestnanosť, mladí ľudia sú nútení predávať krv“, objasňuje hlavná postava. „Budeš musieť vidieť chlapca a mlčať“, odpovedá mu jeho sprievodkyňa. Som tá, ktorá je predurčená žiť 100 rokov.“

„Drží sa hviezd a sedí na zemi“. Takto sa zjavuje na začiatku filmu hlavná postava. Našťastie, herecké výkony, réžia a hudba tomu dávajú koherentný výraz a prepájajú krátkometrážny film s prvkami experimentu.

Obaja tvorcovia Benjamina nie sú však prvé hviezdy, ktoré vyšli na orbitu v danom žánri.

v máji sa Google rozhodol vytvoriť výskumný tím Magenta, ktorý sa má činiť v oblasti UI. Na začiatok  sa blysli hudobným dielom trvajúcim 90 sekúnd. Táto UI funguje na rovnakom princípe ako Benjamín. Z vybraného väčšieho počtu diel sa vyberú určité opakujúce sa znaky a z tých sa vytvorí opus. V prípade tohto zvukového diela sa použili rôzne partitúry. Podarila sa vytvoriť jednoduchá melódia.

V literatúre sa podaril vytvoriť sci-fi román, ktorý jeho japonskí autori napísali vo vlastnom programe a dostali zaň literárnu cenu Nikkei Hoshi Shinichi.

V prípade tvorby za pomoci umelej inteligencie je naozaj sporné autorstvo diela podľa terajších paragrafov autorského zákona, ktorý však bude musieť byť v budúcnosti novelizovaný. Dalo by sa to uznať ako tvorba, keď človek napíše program, ktorý potom vytvára na základe algoritmov nejaký text, hudobnú kompozíciu či maľbu. Problematické bude, až sa rozvinú UI, ktoré sa budú predávať tým, ktorí chcú využiť ich zacielenosť na tvorbu umenia na prisvojenie si kopyrajtu.

©Ľudmila Balážová-Marešová

UI Benjamin píše filmové scenáre https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/android-152689_960_720-e1465601701796.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/android-152689_960_720-e1465601701796.pngadminKultúraLiteratúraUmelá inteligencia píše scenár krátkometrážneho filmu Udivujúci experiment, ktorý urobil režisér Oscar  Sharp a výskumník umelej inteligencie Ross Goodwin. Spolu sa pustili do tvorby programu nazvaného Benjamin, ktorý určili na písanie scenárov k filmom. 9. júna odhalili na stránke Ars Technica prvý film zrodený v tejto UI. Sunspring je krátkometrážna science-fiction trvajúca 9...