Roboautoilustracia
Ilustračný obrázok zdroj: Pixabay

V Pittsburgu ide Uber projektovať taxíky bez šoféra

Travis Kalanick, ktorý založil v roku 2011 taxislužbu, ktorá je všetkým taxislužbám s koncesiami naprieč zemeguľou tŕňom v oku, chce prejsť na používanie áut s autopilotom. Štart tejto novej prevratnej taxislužby  má byť v Pittsburghu v Pennsylvánii.

Kalanick chce dať do prevádzky na začiatku len niekoľko áut. Plánuje však rapídny nárast ich počtu na 100 kusov aj vďaka partnerstvu s firmou Volvo. Doprava s počítačom šoférovanými autami bude zo začiatku zadarmo. Autá budú využívať Google mapy, ktoré aktuálne tvoria zbierku 2,5 mil. km trás.

Spoločnosť Uber hodlá zostaviť gigantickú flotilu „taxirobotov“. Kalanick spomenul číslo jeden milión vozidiel len v oblasti San Francisca.

Ekonomický model Uberu bude preto treba prepracovať. Toto si vyžiada urobiť viaceré legislatívne a právne kompromisy. Šoféri klasických áut so živým vodičom by mali byť nezávislí pracovníci, ktorí majú byť daňovými poplatníkmi, no zároveň využívať sociálne výhody ako dovolenky a dôchodky. Jeden sudca v San Franciscu však zamietol  „dobrovoľné dohody“, ktoré posúdil ako kolektívny postih.

Pre urýchlenie tohto projektu sa dohodol Uber s Volvom o investícii 264 mil. €, ktorá by mala zaplatiť vývoj a štart robotického auta. Dúfa, že celý proces bude trvať do roku 2021. Uber už minul 700mil. USD na akvizíciu „Otto“, ktorá rozvíja súpravu  automatov. Start-up  naprojektoval Anthony Levandowski, bývalý inžinier Google Car. Teraz riadi projekty  Uberu.

V minulom roku Uber otvoril laboratórium spolu s Univerzitou Carnegie Mellon v Pittsburghu. Je prepchaté výskumníkmi z fakulty, ktorá patrí k najrenomovanejším v robotike. Dve nové výskumné centrá budú otvorené aj v Silicon Valley. Patron Uberu ubezpečuje, že developer projektu robotického auta je pre nich najdôležitejší. Ponáhľa sa, aby podobný projekt nezačali iní podnikavci.

Konkurencia sa však už rozvíja. General Motors sa spojil s rivalom Uberu na  pôde USA subjektom „Lyft“ , aby založili sieť taxíkov bez šoférov. V stredu 17. augusta Ford naznačil, že bude konať v tej istej branži ako Uber a podobnom projekte.  Google sa tiež pripojil do rozvoja robotických áut.

Kalanick sa na margo tohto vývoja na trhu vyjadril, že „musíme mať alternatívu, ak nie, stratíme celú túto akciu“.

zdroj: Le Monde

Uložiť

Uložiť

Uber navrhuje robotické taxihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/Automesserschmitt-kr200-433577_960_720-e1471618011368.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/Automesserschmitt-kr200-433577_960_720-e1471618011368.jpgadminEkonomikaStart-up,USAV Pittsburgu ide Uber projektovať taxíky bez šoféra Travis Kalanick, ktorý založil v roku 2011 taxislužbu, ktorá je všetkým taxislužbám s koncesiami naprieč zemeguľou tŕňom v oku, chce prejsť na používanie áut s autopilotom. Štart tejto novej prevratnej taxislužby  má byť v Pittsburghu v Pennsylvánii. Kalanick chce dať do prevádzky na začiatku len niekoľko áut. Plánuje však rapídny...