Turecko: Biden sa ospravedlnil Erdoganovi, že neprišiel hneď po puči na pomoc

Na návšteve v Turecku dnes 24. augusta 2016 sa Joe Biden, viceprezident USA, snažil ospravedlňovať Recepovi Tayyipovi Erdoganovi za to, že neprišiel včas na pomoc po pokuse o prevrat. Erdogan sa totiž zatrpknuto sťažoval na západných spojencov s USA na čele, že neboli solidárni po prevrate 15. júla a neprišli do Ankary.

Joe Biden ako zodpovedný za americkú administratívu udržiava osobný vzťah s Erdoganom a je najvyšším šéfom západnej diplomacie, ktorý  pricestoval do Turecka po tejto udalosti.

Biden vyhlásil, že“ chápe intenzívne pocity“ vlády a tureckého ľudu v kauze Fethullaha Gülena, ktorý je stále v exile v Spojených štátoch. V Ankare ho obviňujú z podnecovania vojenského prevratu. Gülen je bývalým imámom a dosiahol už vek 75 rokov. Biden sa vyjadril k jeho obvineniu zo strany Erdogana v zmysle, že Gülenove aktivity pri plánovaní prevratu z  15. júla neboli vôbec zistené a žiaden jeho vplyv na udalosti nebol prejavený.

Návšteva Bidena v Turecku je zameraná na zozbieranie kúskov, ktoré zostali zo spojenectva s Tureckom v rámci NATO. Táto zmluva zažila skúšku správnosti aj preto, že Ankara netrpezlivo apeluje na vydanie Gülena do rúk tureckej vlády.

Biden ubezpečuje, že Washington bude spolupracovať s tureckou vládou. Tvrdí, že nemajú vôbec žiaden záujem chrániť osobu, ktorá uškodila spojencovi, no chcú rešpektovať normy americkej justície. Takýto proces trvá vždy dlhšie, mieni Biden. „Hnev tureckého ľudu je celkom pochopiteľný“, dodal .

Zdrvujúca prevaha Turkov považuje Gülenovu zodpovednosť za puč za samozrejmú. Ex-imám formálne popiera akýkoľvek vplyv na udalosti v Turecku.

Biden sa snaží vylúčiť akúkoľvek podporu pučistov zo strany Bieleho domu, ako sa to snažia vsugerovať Turkom ich vládni činitelia. Podarilo sa im takto vyprovokovať silný protiamerický resentiment. Biden popiera akúkoľvek spoluprácu pri plánovaní a uskutočňovaní pokusu o prevrat.

Premiér Binali Yildirim odhadol, že takéto vyhlásenia by mohli umožniť posilniť vzťahy medzi dvoma krajinami, hlavne ak USA urýchlia proces vydania Gülena do Turecka.

Neskôr po stretnutí s Erdoganom sa Biden snažil upresňovať, že čas na túto procedúru bude závisieť od dôkazov, aké sa predložia proti Gülenovi na súde. Dodal, že až doteraz neboli žiadne takéto dôkazy predmetom konania.

Turecký prezident apeloval, aby vydanie F. Gülena malo prioritu. Dodal, že si myslí, že USA použijú potrebné predpisy, ktoré budú zodpovedať očakávaniam Turecka v tejto kauze.

zdroj: Le Monde

Turecko: Biden sa ospravedlňuje Erdoganovihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/Tureckotanecnica1-e1472077971937.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/Tureckotanecnica1-e1472077971937.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Turecko,USATurecko: Biden sa ospravedlnil Erdoganovi, že neprišiel hneď po puči na pomoc Na návšteve v Turecku dnes 24. augusta 2016 sa Joe Biden, viceprezident USA, snažil ospravedlňovať Recepovi Tayyipovi Erdoganovi za to, že neprišiel včas na pomoc po pokuse o prevrat. Erdogan sa totiž zatrpknuto sťažoval na západných spojencov s USA na čele,...