Počas telefonickej konverzácie ubezpečili Emmanuel Macron a Hassan Ruhání o svojej vôli spolupracovať  na pokračovaní diela podľa zmluvy o jadre.

Zrušenie zmluvy po rozhodnutí Donalda Trumpa oznámenom 8. mája týkajúcej sa nukleárnej dohody s Iránom  je jasné celej medzinárodnej komunite.  Prezident Trump má na svojej strane však premiéra Izraela Benjamina Netanjahua, ktorý kvalifikoval toto  „totálne riešenie“  ako „odvážne“.

Sunnitské kráľovstvo Saudskej Arábie, ktoré je veľkým  rivalom  šiitského Iránu,  takisto oznámilo svoju „podporu“, zatiaľčo Arabská liga to nazvala revíziou zmluvy.

Radikálna podmienka Donalda Trumpa bola Teheránom odmietnutá a otvorene oplakaná európskymi spojencami , ktorí sľúbili zachovať kompromis dojednaný v roku 2015.

Emmanuel Macron kvalifikoval rozhodnutie Donalda Trumpa ako chybné.  „Ľutujem rozhodnutie amerického prezidenta, myslím, že to je chyba, a preto sme sa rozhodli my Európania zostať  v zmluve z roku 2015, vyhlásil v stredu prezident. Mal som príležitosť ihneď toto povedať prezidentovi  [iránskemu Hassanovi] , dodal E. Macron, ktorý sa tak raz vyjadril v jednom interview v nemeckej televízii. “Nie, táto zmluva nie je mŕtva”, vyhlásil neskôr minister obrany FR Jean-Yves Le Drian na kanáli RTL.

Psychologická vojna

Americké rozhodnutie bolo veľmi očakávané na Blízkom východe, kde sa veľmi obávajú eskalovania vzťahu s Teheránom.

Menovite Turecko uviedlo, že “sa obáva nových konfliktov”. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan kritizoval rozhodnutie svojho amerického partnera.  Podľa neho by mali USA  byť “porazenými”, “pretože nerešpektujú dohodu, ktorú podpísali”.  “Nemôžete sa zriekať medzinárodných zmlúv, kedy sa vám zapáči”.

Iránsky prezident Hassan Ruhání odsúdil Donalda Trumpa z používania “psychologickej vojny”. Ubezpečil, že chce diskutovať rýchlo s Európanmi, Číňanmi a Rusmi a ostatnými  signatármi zmluvy.  Informoval, že jeho krajina by mohla dať požiadavku reštrikcií voči zazmluvneným aktivitám v obohacovaní  uránom.

Najvyšší vodca iránskej revolúcie Alí Chameneí sa prudko slovne pustil do Donalda Trumpa. “Bude to dobrá desiatka nedorozumení v tejto otázke. Ohrozil režim a ľudí hovoriac, že urobí toto a tamto. Pán Trump, hovorím vám v mene iránskeho ľudu: urobil ste chybu”, napísal na svojej internetovej stránke.

Sýria, spojenec Teheránu, tiež  poskytol podporu Islamskej republike Iránu, odsúdiac “dôrazne rozhodnutie amerického prezidenta (…), ktorý ukázal znova, že Spojené štáty nerešpektujú svoje sľuby a medzinárodné zmluvy“.

Damask rovnako odmietol „agresívny postoj americkej administratívy, ktorá  narušuje bezpečnosť a stabilitu regiónu aj sveta“.

Signatári zmluvy živo vyjadrili svoj nesúhlas. Je to „ťažká chyba“, reagoval aj bývalý prezident Barack Obama, ktorý vyjednal a podpísal zmluvu v roku 2015 a pre ktorého bol  kompromis ohrozený.

Francúzsky prezident, nemecká kancelárka a britská premiérka sa v spoločnom komuniké vyjadrili, že zostávajú zmluvnými partnermi a vyslovili sa, že sú „odhodlaní zabezpečiť uskutočnenie zmluvy  a jej  terajšie ekonomické zisky venovať  v prospech iránskeho ľudu.

Angela Merkelová uistila, že Európania „urobili všetko“ , aby Irán rešpektoval zmluvu a Boris Johnson, minister zahraničných vecí UK vyhlásil, že zmluva z 2015 zostala „živá“ kvôli bezpečnosti jeho krajiny.

Emmanuel Macron uistil Hassana Ruháního,  že vôľa Francúzska pokračovať v uskutočňovaní nukleárnej zmluvy s Iránom pretrváva a bude dodržaná vo všetkých jej rozmeroch a je dôležité, aby Irán urobil to isté.

Obidvaja predstavitelia dotknutých štátov sú uzrozumení, že budú konať  podľa nukleárnej dohody, aby zaistili stabilitu v ich regiónoch, uviedol Elyzejský palác vo svojom komuniké.

Podľa Macrona urobí iránsky prezident  všetko pre to, aby zotrval vo zmluvnom vzťahu.

Ajatolláh Alí Chameneí upozornil Európanov, že Irán nezostane zmluvným partnerom bez „skutočných záruk“  z ich strany.

EÚ sľúbila zachovať akčný plán z roku 2015, ktorý bol jedným z najväčších diplomatických úspechov.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres napomenul ostatných signatárov, aby rešpektovali plne svoje záväzky.

Zdroj: Le Monde

voľný preklad: redakcia SvP

Trumpove odskočenie od zmluvy o jadre a jeho ozveny | https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/05/trump-2704264_960_720-e1525900335274.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/05/trump-2704264_960_720-e1525900335274.jpgadminPolitikaBlízky Východ,EÚ,USAPočas telefonickej konverzácie ubezpečili Emmanuel Macron a Hassan Ruhání o svojej vôli spolupracovať  na pokračovaní diela podľa zmluvy o jadre. Zrušenie zmluvy po rozhodnutí Donalda Trumpa oznámenom 8. mája týkajúcej sa nukleárnej dohody s Iránom  je jasné celej medzinárodnej komunite.  Prezident Trump má na svojej strane však premiéra Izraela Benjamina Netanjahua, ktorý kvalifikoval...