Nový americký prezident Trump oznámil na návšteve v Miami (Florida) v piatok, že ruší Obamovu kubánsku dohodu a podpisuje zákon, ktorý vráti späť úsilie uľahčiť reštrikcie na obchod a cestovanie s touto krajinou.

Donald Trump týmto urobil koniec s osobnými plánmi Američanov cestovať na Kubu. Doteraz mohli skupiny Američanov prichádzať na Kubu za účelom štúdia, takisto aj s pracovným a odborným zameraním.

“Naša nová politika začala posilnením prísnosti amerických zákonov”, povedal Trump v Miami vo štvrti Malá Havana. USA by chcelo veľmi prísne obmedziť používanie amerických dolárov tečúcich do kubánskych vojenských rozpočtov a preto posilniť zákaz turizmu.

Trump karhal kubánsku vládu kvôli porušovaniu ľudských práv a povedal, že dlhotrvajúce americké embargo by malo vydržať dovtedy, kým kubánska vláda uskutoční slobodné voľby, oslobodí politických väzňov, zlegalizuje všetky politické strany a urobí ďalšie kroky k otvoreniu svojej spoločnosti.

Jeho prejav mal rýchlu odozvu z Havany. Vo vládnom denníku Granma nazvali jeho vyhlásenia za “návrat k rétorike studenej vojny, ktorá by sa mohla obnoviť.”

V poslednej turistickej sezóne sa obnovili po päťdesiatich rokoch prvýkrát letecké linky a Kuba prijala rekordný počet 4 milióny cudzincov, čo bolo o 13% viac ako v roku 2015 podľa údajov kubánskej vlády.

Najpočetnejšími skupinami turistov boli cestujúci z Kanady (614 tisíc), čo je o 34% viac ako v predošlom roku. Tento rok však opustili podnikanie v leteckej deprave na Kube tri americké aerolinky.

Lodnou dopravou pricestovalo na Kubu asi 600 tisíc turistov v priebehu rokov 2015, 2016 a 2017.

Trumpovu reč si vypočulo osobne auditórium zložené s latinsko-amerických vodcov a úradníkov na Floride, ktorí zjavne podporovali ex-prezidenta Obamu v jeho otváraní sa voči Kube. Na mítingu sa diskutovalo aj o bezpečnosti a prosperite.

Vyšší americkí vládni úradníci uviedli, že načasovanie Trumpovej reči nebolo zamýšľané ako “facka do tváre”. “Dúfame, že budeme podporení ostatnými latinsko-americkými vodcami v tejto politike”, ďalej uviedli.

Trumpov krok z piatka predstavuje pohyb k uspokojeniu požiadaviek politických spojencov na Floride, ktorí držia tvrdú líniu vzhľadom k ľudským právam na Kube a zúčastňujú sa na kampani proti Obamovej zmluve.

Trumpova iniciatíva je namierená aj v prospech tých podnikateľských skupín, ktoré nechcú úplné otvorenie Kube, lebo si práve dojednávajú obchody s Kubou, ktoré majú zatiaľ slabé konkurenčné prostredie.

Zatiaľ čo Pepe Hernández, predseda Kubánsko-americkej nadácie to považuje za primeranú reakciu, senátor Ben Cardin sa hnevá na tento krok nazývajúc ho “ďaleko od dôveryhodnosti” .

Republikánski zákonodarcovia, ktorí favorizovali normalizáciu vzťahov bývalého prezidenta Obamu tiež kritizujú Trumpov prejav v Miami.

No proti Trumpovej zmene vzťahu s Kubou sú aj niektorí republikáni, napríklad Tom Emmer, poslanec z Minnesoty. Naproti tomu niektoré podnikateľské skupiny držia stranu Trumpovej direktíve.

Tieto protichodné názory sú založené na názore republikánov, že proces otvárania sa Kuby svetu by mohol spôsobiť nárast vplyvu niektorých zahraničných subjektov, hlavne Ruska, na teritóriu ostrovného štátu, čo odporuje záujmu USA.

Mario Diaz-Balart, ktorý uvádzal Trumpa a jeho prejav publiku, si myslí, že byť solidárny s kubánskym ľudom znamená chrániť americké hodnoty a uviesť ich do života na Kube, čo je prvoradým záujmom americkej národnej bezpečnosti.

Výkonný riaditeľ nadácie “Cuban Soul Foundation” Pedro Vidal, ktorý sponzoruje výmeny umelcov medzi Kubou a USA tiež podporil vyhlásenie Donalda Trumpa. Myslí si však, že program podpory občianskej spoločnosti na Kube musí pokračovať ako to pôvodne bývalo a je sklamaný, že Trumpova zmena politiky zastavila aj príspevky na túto činnosť nadácie.

Taktiež reštrikciami individuálnej turistiky, ktorá desaťročia na Kube fungovala, je sklamaný James Friedlander z „Academic Arrangements Abroad“. Táto nadácia podporuje kultúrne a osobné kontakty s Kubou už desaťročia. Friedlander sa vyjadril, že reštrikcie v individuálnej turistike budú mať na ňu záporný efekt, tiež v reštauratérstve a inom malom biznise, ktorý je dôležitý pre fungovanie turizmu. Javí sa mu, že Trumpove sprísnenia budú intenzívnejšie, než boli za Castrovej diktatúry pred Obamovou dohodou.

Agentúra Airbnb, ktorá začala na Kube podnikať  v prenájme súkromných nehnuteľností v roku 2015, mala zisky z Obamovej politiky. Agentúra uvádza, že sprostredkovala pobyty pre 560 000 hostí od apríla 2015, a tento rok ich je v priemere 70 000 mesačne. Hovorca Airbnb uviedol, že 65% hostí na Kube v roku 2016 neboli Američania. Preto Airbnb previedla kritiku tejto Trumpovej zmeny  a ocenila by, keby pokračovala tendencia podpory otvorenia sa voči Kube, čo by prospelo hostiteľskej činnosti  tejto globálnej turistickej agentúry.

Na Kube začala ulatňovať svoje záujmy aj Francúzska republika, hlavne čo sa týka obchodu s realitami.

Organizácia “Cuba Study Group”, ktorú ovláda skupina silných kubánsko-amerických podnikateľov, vyjadrila názor, že nová politika bude mať negatívny vplyv na vývoj terorizmu, obchodu s narkotikami a migrácie.

Štatistické prieskumy na Miami ukázali, že väčšina amerických Kubáncov široko podporuje angažovanie sa na Kube.

©redakcia SvP

údaje a citáty z Wall Street Journal 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Trump oznámil návrat k starej politike voči Kubehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/HavanaCigar-e1497702935570.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/HavanaCigar-e1497702935570.jpgadminPolitikaDonald Trump,Kuba,USANový americký prezident Trump oznámil na návšteve v Miami (Florida) v piatok, že ruší Obamovu kubánsku dohodu a podpisuje zákon, ktorý vráti späť úsilie uľahčiť reštrikcie na obchod a cestovanie s touto krajinou. Donald Trump týmto urobil koniec s osobnými plánmi Američanov cestovať na Kubu. Doteraz mohli skupiny Američanov prichádzať na...