Trump menoval  hlavu Exxon Mobilu do čela americkej diplomacie

Graf prepojení najväčších ropných spoločností v USA. Obrázok: Wikimedia Commons

Rex Tillerson prichádza. Je potvrdený do pozície ministra zahraničia USA ako budúce číslo jeden v zahraničnej diplomacii Spojených štátov.

Minister zahraničia vo vláde Donalda Trumpa bude veľký šéf, ktorý patrí do sféry elít. Rex Tillerson je totiž hlavou ropného koncernu ExxonMobil.

„Neviem si predstaviť nikoho lepšie pripraveného a tiež oddaného pre službu na ministerstve zahraničia v tomto osudovom momente našej histórie“, potvrdil zvolený prezident USA v jednej citácii v komuniké.

Tillerson bol v politickom zákulisí novej politickej vlny považovaný za najväčšieho favorita na tento post, o čom referovali najväčšie americké médiá. Teraz je to oficiálne.

Donald Trump bude musieť zreformovať celkom svoju administratívu. Ľudia do nej sú však vyberaní na základe svojej lojality voči novému prezidentovi  viac, než na základe svojej kompetencie, vyjadril sa článok v Les Échos.

Tillerson je známy udržiavaním vzťahu s prezidentom Putinom, čo predznamenáva charakter budúcich vzťahov a orientovania sa diplomacie USA.

Toto menovanie zároveň symbolicky naznačuje, že aktivity v ropnom a plynárenskom biznise pôjdu tak, ako si to predstavuje riadiaca hlava ExxonMobil, ktorý má svoje obchody vo viac ako 50 krajinách. Táto firma uzavrela pred niekoľkými týždňami zmluvu s Rosnefťom. Tillerson bol v roku 2012 vyznamenaný samotným Putinom Radom Priateľstva.

Nominácia Tillersona zároveň výrazne poznačí vzťahy s krajinami Zálivu a severoafrickými arabskými štátmi vrátane ázijského Iraku. ExxonMobil má svoje pobočky vo všetkých týchto krajinách a je možné, že sa tieto vzťahy budú zaraďovať do kategórie konfliktov záujmov.

„Tento človek vie, ako zlepšiť organizáciu celosvetového významu, ako sa orientovať  v komplexných globálnych záležitostiach a medzi zahraničnými lídrami“, zdôraznil Trump v komuniké potvrdzujúcom neobvyklý výber politika ako je Tillerson.

„O to viac bude ministrom zahraničia, ktorý bude múdrym advokátom amerických životných záujmov a pomôže zmeniť roky zlej zahraničnej politiky a akcií, ktoré oslabili bezpečnosť a miesto Ameriky vo svete“, pokračovalo Trumpovo komuniké.

Potvrdenie jeho nominácie sa môže skomplikovať v Kongrese kvôli jeho kontaktom na Rusko, lebo toto sa podľa CIA snažilo ovplyvňovať voľby v USA v prospech miliardára Trumpa.

Pre rezort energie uprednostňovali americké médiá bývalého guvernéra Texasu Ricka Perryho. Po svojej prehre v primárkach sa Perry pustil do podpory senátora Teda Cruza a definoval Donalda Trumpa ako „rakovinu pre konzervatívcov“. Jeho meno bývalo pravidelne citované medzi kandidátmi pre kreslo ministra zahraničia.

©redakcia SvP

Uložiť

Uložiť

Trump menoval "priateľa Rusov" do kresla ministra zahraničiahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/Rex_Tillerson_Head_Shot-e1481634935183.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/Rex_Tillerson_Head_Shot-e1481634935183.jpgadminAnglofónne štátyPolitikaDonald Trump,politika,Preklad z francúzštiny,Ropa,Trumpova vláda,USATrump menoval  hlavu Exxon Mobilu do čela americkej diplomacie Rex Tillerson prichádza. Je potvrdený do pozície ministra zahraničia USA ako budúce číslo jeden v zahraničnej diplomacii Spojených štátov. Minister zahraničia vo vláde Donalda Trumpa bude veľký šéf, ktorý patrí do sféry elít. Rex Tillerson je totiž hlavou ropného koncernu ExxonMobil. „Neviem si predstaviť...