Toto je ostrý a nezaujatý pohľad spoza mláky na európsku ekonomiku. Treba čítať s rozvahou a takisto nezaujato.

V Európe sa euro skĺzlo dolu práve na prelome rokov.

Mena skrátka dosiahla najnižšiu pondelkovú úroveň oproti US-doláru za posledných deväť rokov predtým, ako sa stabilne predávala za 1,19 USD. Od mája 2014 išlo euro dolu o 20 centov – 14% -. Prečo padlo tak výrazne?

  1. Silný dolár

Mnohé zo súčasných znižovaní eura zavinil silný dolár. Počas druhej polovice 2014 značne získal USD oproti ostatným svetovým menám, napríklad britskej libre, švajčiarskemu franku a jenu.

Americká ekonomika je naštartovaná a v treťom štvrťroku 2014 narástla o 5%, čo spôsobilo rast pracovných voľných miest. To dovolilo, že Federálny rezervný systém skončil so svojím núdzovým stimulovaním – či kvantitatívnym uvoľňovaním – a začal hovoriť o náraste úrokov z ich rekordných nízkych úrovní.

Porovnanie s eurozónou, kde nezamestnanosť je blízko rekordných čísel, ekonomika stagnuje a rysuje sa riziko deflácie, je vysoko priaznivé pre USA.

2.Prichádza európske kvantitatívne uvoľňovanie

Práve keď FED začal sprísňovať monetárnu politiku, ECB hľadí uskutočniť svoju vlastnú verziu kvantitatívneho uvoľňovania – možno už od nasledujúceho stretnutia 22. januára – aby čelila riziku deflácie. Prezident ECB Mario Draghi zmeškal šancu použiť poslednú silnú zbraň z arzenálu centrálnej banky v decembri, hovoriac, že potrebuje viac času na odhad dopadu poklesu cien ropy na infláciu, rast a mzdy. Celkový obraz (ekonomiky) stmavol už skôr a vedenie ECB tvrdo pracovalo na spôsoboch uskutočnenia programu nákupu štátnych dlhopisov – čo sú v skutočnosti natlačené eurá v obrovskej kvantite. Prvý odhad inflácie v eurozóne z utorka ukazuje negatívne čísla a regionálnu defláciu po prvýkrát od finančnej krízy. Dúfania ECB klesli po tom, ako Nemecko v pondelok oznámilo prepad inflácie o 0,1%, slabší ako očakávali experti.

3.Rastie grécke zahrievanie

Ďalší tlak na euro vytvárajú voľby v Grécku plánované na 25. januára 2015, ktoré by mohli oživiť v eurozóne dlhovú krízu.

Vo volebných štatistikách vedie Syriza, čo je opozičná strana, ktorá chce znovu vyjednávať o podmienkach splácania gréckeho dlhu vo výške 240 miliárd € s predstaviteľmi EÚ a MMF vrátane zrušenia veľkej časti dlhu a zmeniť niektoré bolestivé núdzové opatrenia.

Nemecko a ostatní chcú odolávať týmto požiadavkám. No na základe odvahy Athén aj ostatné hlboko zadĺžené krajiny eurozóny požadujú podobné zmluvy.

Správy médií naznačujú, že nemecká vláda asi počíta s gréckym odchodom z eurozóny. A toto by mohol byť malý signál ako ďaleko pokročila nákaza. Ústupky voči štátnym dlhopisom Talianska, Portugalska a Írska, ktoré sa držia na stabilnej úrovni, kým grécke pôžičky zahodili do koša.

Najželanejší výsledok je chaotický kompromis, čo nezvykne nadchnúť investorov.

Zdroj: CNN, Mark Thompson

Preklad: redakcia Svet v preklade

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/GrafEuroDolar.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/GrafEuroDolar-300x300.pngadminEkonomikaEÚ,Preklad z angličtiny,USAToto je ostrý a nezaujatý pohľad spoza mláky na európsku ekonomiku. Treba čítať s rozvahou a takisto nezaujato. V Európe sa euro skĺzlo dolu práve na prelome rokov. Mena skrátka dosiahla najnižšiu pondelkovú úroveň oproti US-doláru za posledných deväť rokov predtým, ako sa stabilne predávala za 1,19 USD. Od mája 2014...