Terorizmus v Paríži: sumarizácia faktov:
1. Útoky uskutočnili tri koordinované tímy strelcov: Podľa vyhlásenia prokurátora Molinsa bolo sedem samovražedných útočníkov, ktorí počas atentátu zomreli v piatok v noci. Jeden terorista bol Francúz už známy polícii. Agentúra AP zverejnila, že členovia jeho rodiny boli zatknutí a uväznení.
2. Traja podozriví boli zatknutí na belgickej hranici. Belgická polícia uväznila viacerých po útokoch v Bruseli.
3. Grécki politici povedali pre The Guardian, že už skôr Reuters hlásil, že nie je pravda, že druhý útočník vstúpil na pôdu Európy cez Grécko.
4. Belgická polícia zatkla viaceré osoby po bruselských atentátoch
5. Útoky boli odpoveďou na bombardovanie Sýrie, vyhlásil ISIS
6. 129 mŕtvych a 352 ranených, z toho 99 v kritickom stave: údaje oznámil prokurátor Francois Molins na tlačovke v sobotu.
7. Počas útokov zomreli aj dve osoby z manažérskeho tímu americkej rockovej skupiny Eagles of the Death Metal a jej hudobného vdavateľstva, ktorá vystupovala v Bataclane, keď koncert utopili v krvi džihádisti.

Viacerí lídri arabských štátov odsúdili oficiálne piatkové teroristické atentáty v Paríži, napríklad kráľ Abdullah Jordánsky sa ozval, že „sa hnevá na teroristické útoky v hlavnom meste Francúzska“, zatiaľčo saudský kráľ poslal svoju kondolenciu F. Hollandovi.

Ale sýrsky prezident Bašár al-Asad povedal, že piatkové útoky v Paríži boli výsledkom francúzskej podpory sýrskej opozície.(iné zdroje hovoria, že povedal, že boli následkom toho, čo zažívala Sýria posledné 4 roky).

Hassan Nasrallah, libanonský líder hnutia Hizballáh ostro odsúdil tento teroristický čin.
„My, Hizballáh, vyjadrujeme naše silné odsúdenie a zavrhnutie teroristických útokov kriminálnikmi z Daech-u v Paríži“, povedal v televízii. Vyjadril svoju solidaritu s francúzskym ľudom a povedal, že Blízky východ tiež trpí zemetrasením džihádistických skupín.

Napätie v Bejrúte začalo stúpať od utorka, keď dvojitý samovražedný útok v ľudnatej štvrti hlavného mesta zabil 43 ľudí a zranil viac ako 200. K útoku sa priznal ISIS.

V Belgicku povedal minister vnútra Jan Jambon, že jeho špeciálna protiteroristická jednotka riadi zastavenie odchodov zo Sýrie. Belgicko má všaj aj jeden z najvyšších počtov zahraničných bojovníkov, ktorí odišli z Belgie a vstúpili do džihádistických sunnitských zoskupení: je ich oficiálne 400, no stále oveľa menej ako z Francúzska – 1200.
Zdroj: The Guardian, Le Figaro

prezentačné foto: Alain Jocard/AFP/Getty Images

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Eifelkazhasla-e1447555993741.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Eifelkazhasla-e1447555993741.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,islam,terorizmusTerorizmus v Paríži: sumarizácia faktov: 1. Útoky uskutočnili tri koordinované tímy strelcov: Podľa vyhlásenia prokurátora Molinsa bolo sedem samovražedných útočníkov, ktorí počas atentátu zomreli v piatok v noci. Jeden terorista bol Francúz už známy polícii. Agentúra AP zverejnila, že členovia jeho rodiny boli zatknutí a uväznení. 2. Traja podozriví boli zatknutí...