Päť osôb z Birminghamu sa ocitlo vo väzení za prípravu teroristického činu ako súčasti celej operácie týkajúcej sa aj útokov v Paríži a Bruseli.

Štyria ľudia – traja muži (26, 40, 59)  a 29-ročná žena – boli uväznení v Birminghame tento štvrtok. 26-ročný muž bol zatknutý na letisku Gatwick skoro ráno v piatok.

Všetci piati sú teraz vypočúvaní dôstojníkmi z Counter Terrorism a polícia prehľadáva viaceré nehnuteľnosti v Birminghame.

Marcus Beale, ktorý vedie protiteroristickú jednotku vo West Midlands povedal, že nemá informácie, že by bol plánovaný podobný útok v Británii. Zatknutí boli sledovaní a nevzniklo riziko pre verejnosť.

Polícia uviedla, že zatknutí boli predmetom intenzívneho šetrenia pre účasť v sieti teroristov zo strany MI5 spolu so zahraničnými partnermi vrátane belgických a francúzskych úradov. Vyšetrovanie malo zistiť možný súvis s teroristickými útokmi v Európe.

Bezpečnostné zdroje potvrdili, že zatknutí sú prepojení na páchateľov posledných útokov v Bruseli, kedy zabili 32 osôb a v Paríži, kde zomrelo 130 ľudí.

Britské médiá reportujú, že Abdelhamid Abaaoud podozrivý z plánovania útokov v Paríži navštívil Birmingham práve v dňoch pred atentátmi v Paríži (13. november 2015).

Zdroje z francúzskej tajnej služby uvádzajú, že Mohamed Abrini – nazývaný „Muž v bielom“, ktorého nahrali kamery spolu s bratmi El-Bakraoui bezprostredne pred činom na letisku, cestoval do Birminghamu minulý rok v júli, kde fotografoval na bližšie neurčenom futbalovom štadióne.

zdroj: Russia Today

preklad: redakcia SvP, foto: Reuters/RT/Yui Mok

Teroristická sieť: Päť zatknutých v Birminghame súvisí s útokmi v Parížihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/LondýnCvičnýútokpolície-e1460738188118.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/LondýnCvičnýútokpolície-e1460738188118.jpgadminPolitikaFrancúzsko,Preklad z angličtiny,terorizmus,UKPäť osôb z Birminghamu sa ocitlo vo väzení za prípravu teroristického činu ako súčasti celej operácie týkajúcej sa aj útokov v Paríži a Bruseli. Štyria ľudia – traja muži (26, 40, 59)  a 29-ročná žena – boli uväznení v Birminghame tento štvrtok. 26-ročný muž bol zatknutý na letisku Gatwick skoro ráno v piatok. Všetci piati sú teraz...