Terorista z tuniskej Súsy bol vycvičený v Lýbii džihádistami, ktorí útočili na múzeum Bardo
Po viacerých dňoch vypočúvania a zatýkaní oznámili tuniské úrady 30. marca, že Seifeddine Rezgui, zabijak, ktorý zastrelil 38 osôb väčšinou Britov v prímorskom hoteli v Sousse v Tunisku, mal prepojenie na útočníkov proti múzeu Bardo v Tunise.
Rezgui sa ocitol v Lýbii v tom istom čase ako dvaja Tunisania, ktorí zabili 22 osôb, hlavne turistov – a návštevníkov múzea – v marci tohto roku.„Potvrdili sme, že vrah sa cvičil v používaní zbraní v Lýbii v tom istom čase ako útočníci na múzeum Bardo“, povedal rafik Chelli, činiteľ ministerstva vnútra. Podľa tuniských predstaviteľov prišiel Seiffedine Rezgui v januári do lýbijského mesta Sabratha, kde sa nachádzali už v tej dobe dvaja útočníci na Bardo.

Futbal a radikalizácia
Seifeddine Rezgui, narodneý v roku 1990, sa ubytoval v roku 2011 v Kirouane, kde sa zapísal na Inštitút aplikovaných vied a technológie. Pokračoval v štúdiu až po magisterský stupeň v oblasti „ pilotovanie a priemyselné siete“. Počas dvoch prvých rokov v Kirouane viedol študent typický život svojej generácie, podľa správ tuniskej tlače. Bol futbalový fanúšik – podporovateľ Realu Madrid a Club africain de Tunis a amatérsky tanečník breakdancu.

Na jeseň 2013 sa zmenil. Jeho stránka na Facebooku začala šíriť hlavne správy islamistov už od začiatku roku 2014, ako reportoval Hedi Yahmed, šéfredaktor stránky Hakaekonline a autor diela Sous la bannière du vautour, (nepreloženého do francúzštiny) o tuniskom džiháde.
Toto bolo obdobie, kedy Rezgui začal navštevovať prostredie saláfistov v Kairouane, meste vernom svojej slávnej histórii ako centra šíriaceho vzdelanie koránu v severnej Afrike. Túto jeseň 2013 vstúpil do hnutia saláfistov Ansar Al-Charía a do centra riadeného islamistickou stranou Enhada.

zdroj: Le Monde
preklad: redakcia SvP

foto: googlemaps

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/Soussa.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/Soussa.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islamTerorista z tuniskej Súsy bol vycvičený v Lýbii džihádistami, ktorí útočili na múzeum Bardo Po viacerých dňoch vypočúvania a zatýkaní oznámili tuniské úrady 30. marca, že Seifeddine Rezgui, zabijak, ktorý zastrelil 38 osôb väčšinou Britov v prímorskom hoteli v Sousse v Tunisku, mal prepojenie na útočníkov proti múzeu Bardo v...