Predpokladaný autor atentátu zisteného v piatok ráno v továrni v Isère vo Francúzsku bol zatknutý a identifikovaný. Muž je poznačený minulosťou radikála.
So značkou „S“, pod dohľadom tajných služieb od 2006 do 2008, z dôvodu radikalizácie, je Yassin Salhi (35 rokov) podozrivý z autorstva atentátu v Saint-Quentin-Fallavier. V apríli naplánoval dva teroristické útoky na dva kostoly vo Villejuif pod menom Sid Ahmed Ghlam.

V továrni Saint-Quentin-Fallavier sa udial v piatok ráno výbuch nádrží plnených plynom, zrejme následkom zachádzania s otvoreným ohňom. Neďaleko od továrne našli dekapitované telo 54-ročného riaditeľa továrne Air Products, ktorý bol Salhiho zamestnáteľom. Hlava bola zapichnutá na mreži pri vchode. Toto je prvý prípad teroristického útoku, pri ktorom bolo nájdené telo bez hlavy.

Medzi rokmi 2011 až 2014 bol pozorovaný Yassin Salhi tajnými službami kvôli svojmu prepojeniu so saláfistickým hnutím. Navštevoval jedného militanta z Tablighu, kde je hnutie hlásajúce islamský littéralizmus. Tento militant bol sledovaný tajnými službami, pretože cestoval do zahraničia, hlavne Egypta a Indonézie.

Potom, ako pred pätnástimi rokmi opustil mesto Pontarlier a odišiel do Besançonu, Yassin Salhi skrížil svoju cestu s týmto mužom, ktorý konvertoval na islam a prezývali ho podľa L´Est républicain „Veľký Ali“. V roku 2013 sa Salhi objavil v spoločnosti troch osôb, ktoré mali v úmysle založiť v Besançone islamské centrum dotované jednou školou koránu. Tu sa stal objektom nových zistení tajných služieb.

Jeden záznam datovaný na máj 2014 referoval o známkach radikalizácie, podľa RTL. Policajti zdôraznili jeho „nedodržiavanie pravidiel a počas obdobia dvoch troch mesiacov nebolo možné povedať, kde sa zdržuje“. Keď bol v Besancone, Salhi organizoval schôdzky vo svojom bydlisku, čo je citlivá štvrť Planoise, s rôznymi mužmi oblečenými po vojensky a viedol s nimi rozhovory o džiháde a o Mali. Jeden záznam hovorí tiež o „brutálnej zmene Yassina Salhiho, ktorý veľmi schudol a dal si narásť bradu, o čom reportoval tiež RTL.

Bol to „pokojný chlapík, nebol nervózny. Bolo radosťou mať ho v mešite, býval príjemný“, spomína si Nacer Benyahia, veľmi šokovaný predstavený mešity v Pontarlier. Podľa neho bol Yassin Salhi ešte nedospelý, pretože stratil otca. Jeho matka „predávala pred odchodom svoj dom v Pontarlier, bezpochyby odišla do Alžírska. „Býval sám, pravdepodobne preto bol ideálnym cieľom pre radikálov, ktorí si vyberali svoju korisť“, mieni náboženský predstavený.

Vrah mal normálnu rodinu, diskrétnu
V Saint-Priest, robotníckom meste v okolí Lyonu, kde sa ubytoval na šesť mesiacov so svojou ženou a troma deťmi, susedia opisujú rodinu ako „diskrétnu, normálnu“, bez zvláštnych známok. On nosil malú bradu, chodil v džínsoch a teniskách. S nikým sa nerozprával, len dobrý deň-dobrý večer“ a nenavštevoval miestnu mešitu. Jeho žena, „veľmi chudá s modrými očami“ nosila dželabu a závoj na hlave, tvár si nechávala odhalenú. Pracovala ako „nounou“, opatrovateľka detí, hneď od ukončenia školy. Manželia sa narodili vo Francúzsku, pochádzali z maghrebských rodín, ako naznačili susedia.

Manželka Yassina Salhiho sa zatvárila nedôverčivo po predvolaní svojho manžela. „Odišiel do práce toto ráno o siedmej“, povedala pre Europe 1 vysvetľujúc, že jej manžel „doručoval krabice, objednávky, nejaké veci“. Bol normálny moslim, dodržiaval ramadán. Mali tri deti, normálny rodinný život“, uzavrela to pre Figaro jedna susedka. „Ich deti sa hrávali s našimi. Sú dobre vychované“. Dodala. Pár má deti vo veku od 6 do 10 rokov, jednu dcéru, dvoch synov, obýval byt na prvom poschodí v jednom malom sociálnom dome.

Mapa podľa AFP a Reuters. Región Isere vo Francúzsku, kde vybuchla továreň na tlakové nádoby plnené plynom. Neďaleko od nej pri vchode do areálu sa našiel popravený riaditeľ továrne.
Mapa podľa AFP a Reuters.
Región Isere vo Francúzsku, kde vybuchla továreň na tlakové nádoby plnené plynom. Neďaleko od nej pri vchode do areálu sa našiel popravený riaditeľ továrne.

Zdroj: Le Figaro
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Iser_FranceMapaAFP-a-Reuters.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Iser_FranceMapaAFP-a-Reuters.pngadminPolitikaFrancúzsko,islamPredpokladaný autor atentátu zisteného v piatok ráno v továrni v Isère vo Francúzsku bol zatknutý a identifikovaný. Muž je poznačený minulosťou radikála. So značkou „S“, pod dohľadom tajných služieb od 2006 do 2008, z dôvodu radikalizácie, je Yassin Salhi (35 rokov) podozrivý z autorstva atentátu v Saint-Quentin-Fallavier. V apríli naplánoval...