Dym nad lýbijským prístavom Benghází 14. februára 2015 počas stretu vládnych síl a islamistov. foto : ABDULLAH DOMA/AFP/Le Figaro

Taliansko priamo ohrozené Islamským štátom sa obáva vytvorenia „kalifátu“ v prístavoch vlastnej krajiny, ktorá musí tiež čeliť zvyšujúcemu sa vplyvu nezákonných migrantov z Lýbie.

V Taliansku sa zvyšuje znepokojenie z lýbijského chaosu. V nedeľu sa krajina, ktorá sa nachádza 350 km od brehov Lýbie ocitla vo videu zverejnenom tento víkend tzv. Islamským štátom, ktoré ukázalo popravy 21 egyptských Koptov. „Dnes sme na juh od Ríma“ informuje jeden z teroristov v sekvencii, ktorá trvá 5 minút. V talianskych novinách sa hovorí o dvojitej hrozbe: zo strany lýbijského džihádu a podruhé zo strany záplavy ilegálnych imigrantov z Lýbie do Talianska.

V tomto kontexte tlakov sa talianska vláda rozhodla zvoniť na poplach tento víkend a interpelovať v medzinárodnom spoločenstve čo sa týka situácie v Lýbii, krajine riadenej dvoma rivalizujúcimi vládami, z dôvodu hrozieb zo strany skupiny ISIS. Talianski zodpovední sa dali počuť, že sa boja zriadenia „kalifátu“ v prístavoch Talianska. Matteo Renzi vyhlásil, že „Taliansko bolo pripravené, v rámci misie OSN naplniť svoju úlohu v obrane myšlienky slobody“.

Taliansko žiada novú koaličnú armádu

Jeho kolegyňa v obrane Roberta Pinottiová oznámila, že krajina sa pripravila na riadenie medzinárodnej koaličnej armády, ktorá bude zložená z európskych a severoafrických vojakov. Taliansko sľúbilo v tomto prípade kontingent 5000 mužov, ekvivalent talianskych síl vyslaných do Afganistanu. Cieľom je: blokovať napredovanie milícií blízkych organizácii ISIS v Lýbii. Bude vypočutý taliansky polostrov? Tento pondelok Francúzsko a Egypt požiadali Bezpečnostnú radu OSN aby boli prijaté nové pravidlá proti ISIS. Vo štvrtok v parlamente predvídal šéf talianskej diplomacie Paolo Gentiloni nástup lýbijskej krízy. Stuácia môžbyť hraničí s možnosťou pozemnej intervencie v Lýbii.

„Taliansko je v prvej línii a je presvedčené, že nemôže zostať samo tvárou hrozbám a snaží sa tiež zobudiť svojich susedov kvôli zohranej medzinárodnej odpovedi“, analyzuje to Dominique Moïsi, špeciálny poradca v Ifri. Vojenská operácia na zemi, ako si praje Rím, je to realistické? „Nie je vylúčená, ale myslím, že je ešte priskoro na vytvorenie takého scenára“, odpovedá geopolitik pre Le Figaro. Podľa neho bude „menej nebezpečné“ povzbudiť krajiny ako Egypt, aby poslali svoje jednotky podporované vzdušnými silami EÚ do terénu. „V zmysle tejto predstavy by to bolo prednostné“, povedal. Myšlienka priamej intervencie západných štátov na lýbijskej pôde je menej želaná (voľný preklad).

Hrozba na mori

Bývalá koloniálna mocnosť oznámila v nedeľu v súvislosti s videom ISIS dočasné uzavretie svojej ambasády v Tripolise ako posledná z krajín Západu, ktorá bola ešte v Lýbii otvorená. Toto rozhodnutie bolo prijaté „z dôvodu sťaženia podmienok bezpečnosti“ podľa talianskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré dodalo, že personál „bol vrátený do vlasti z titulu provizória“. „Pre talianskych štátnych príslušníkov bola otvorená logistická pomoc“, podľa Ríma. Jedna maltská loď nalodila 60 expatriovaných Talianov a takisto rôzne kamióny. V noci dorazili na Sicíliu, hlási denník La Reppublica. O tejto rýchlej evakuácii sa rozhodlo z dôvodu anarchie, vzrastu džihádistov blízkych skupine ISIS a rôznych incidentov a hrozieb proti Talianom v lýbijských mestách.

V Taliansku povstala posledná obava: zvyšujúca sa imigrácia do krajiny. Tento víkend bolo zaistených viac ako 2000 ilegálov na palube asi dvadsiatky záchranných člnov, čo činí denný priemer obvyklého rastu na 400 osôb. Problémoví migranti sú muži, ženy, deti, nedospelí bez doprovodu, často pochádzajúci od Lýbie po Eritreu, od Centrálnej Afriky a západu, v nádeji nájsť mier a bezpečnosť v Európe. Mnohí si sťažujú, že boli terorizovaní milíciami a armádami.

preklad: redakcia SvP

zdroj: Le Figaro

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Lýbiabenghází-800x450.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Lýbiabenghází-300x300.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Preklad z francúzštiny,TalianskoTaliansko priamo ohrozené Islamským štátom sa obáva vytvorenia „kalifátu“ v prístavoch vlastnej krajiny, ktorá musí tiež čeliť zvyšujúcemu sa vplyvu nezákonných migrantov z Lýbie. V Taliansku sa zvyšuje znepokojenie z lýbijského chaosu. V nedeľu sa krajina, ktorá sa nachádza 350 km od brehov Lýbie ocitla vo videu zverejnenom tento víkend tzv. Islamským štátom, ktoré...