O čo vlastne ide v Sýrii? Najprv treba zhodnotiť skutočné zámery niektorých mocností so Sýriou. Vývoj v Sýrii je nejednoznačný a netransparentný a nemá len lokálny charakter. Zo sýrskeho prípadu sa vyvinula globálna intriga. Rusi vošli do Sýrie na prvý pohľad vcelku nerušene, americké stíhačky sa vyhýbajú strojom SU vcelku úspešne. No zrazu dnes 25.11. čítame napríklad v Ria Novosti, že USA rozšírili kvôli Sýrii sankcie voči Rusku. Na ich sankčný zoznam sa dostala banka „Russkij finansovyj alians“ a prezident Medzinárodnej šachovej federácie – FIDE – Kirsan Iljumžinov. Toto naozaj nesignalizuje, že Rusi sa dokázali spojiť s Američanmi za účelom zlikvidovania skupiny Islamský štát.

Ono to tak vyzeralo, no bola to len pasca na Rusov, ktorú odkopírovali z čias rusko-afganskej vojny. V pasci sa vtedy ocitol ruský vojenský obor, ktorý v nej aj pomaly počas deviatich rokov krvácal. Bola to rozhodne jedna z podnožiek, ktorá dostala na zem v ringu boľševizmus a temer zničila celú ekonomiku Ruska.

Dnes v roku 2015 je jasné, že sa ide opakovať podobná intriga. Ak sa Rusi zabudnú v Sýrii, môžu odtiaľ aj nevyliezť. Je to iná geopolitická situácia ako v roku 1979, Turecko s veľkou islamskou armádou sa netvári ako priateľ. Všetci, Saudi, USA aj Turecko čakajú na to, že Rusko rozšíri svoje bojové kapacity tak, aby bolo výhodné ich tam uzavrieť ako v kotli pri Debaľceve oni uzavreli ukrajinskú armádu.

Z tohto konfliktu však tentokrát nemusí vyjsť silnejšia Európa ako v roku 1989, tentokrát tu máme celé stáda trójskych koní, ktoré nedovolia, aby sa z konfliktu stala lokálna záležitosť medzi Rusmi, USA a sunnitskými mocnosťami Saudi a Turecko. Saudi a ostatní v okolí Zálivu dávajú do toho príliš veľa peňazí, než aby to mala byť taká jednoduchá vojnička. Z toho má vyjsť aj oslabená EÚ, ktorá bezmocne prijíma spomenuté trójske kone a platí im ustajnenie. A čo na to Európsky parlament? Hlasuje od buka do buka, odhadom počíta hlasy a má stále pokazené hlasovacie tlačítka. Teraz už je jasné, čo sa stane s Európou, ak sa tento vývoj okamžite nezablokuje.

©redakcia SvP

Sýrska pasca na myši /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/JArok2006upravene-e1446038770887.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/JArok2006upravene-e1446038770887.jpgadminPolitikaÚvodníkBlízky Východ,islam,ÚvodníkO čo vlastne ide v Sýrii? Najprv treba zhodnotiť skutočné zámery niektorých mocností so Sýriou. Vývoj v Sýrii je nejednoznačný a netransparentný a nemá len lokálny charakter. Zo sýrskeho prípadu sa vyvinula globálna intriga. Rusi vošli do Sýrie na prvý pohľad vcelku nerušene, americké stíhačky sa vyhýbajú strojom SU...