James Mattis, minister obrany USA povedal vo Washingtone, že ten, kto uskutočnil dva chemické útoky v sobotu v Damasku, by mohol nekontrolovane eskalovať tento typ útokov.

Francúzsky prezident Macron povedal v utorok, že vláda /francúzska/si overila, že vláda Bašára al-Assada je zodpovedná za tieto útoky, ktoré údajne zabili asi 50 osôb a zranili stovky ďalších.

NBC a CNN citovali amerických predstaviteľov, že v krvi a moči obetí zo soboty sa ukázali stopy chlorínu a nervového plynu a tajná služba USA má aj iné dôkazy nasvedčujúce vine sýrskeho režimu.

Ale Mattisov tón z utorka je echom na ranný tweet Donalda Trumpa, ktorý má znamenať návrat k jeho hrozbám uskutočniť vojenskú akciu, čo vyhlásil 24 hodín pred utorkovými vyhrážkami.

A v stredu Trump tweetol, že americké rakety prídu a o Rusoch a ich silách v Sýrii povedal, že ich „vybaví“!. Ale nasledujúce ráno Trump tweetol, že „nikdy nepovedal, kedy bude útok na Sýriu uskutočnený“. „Útok by mohol byť veľmi skoro alebo nie tak skoro“!

Vo svedeckej výpovedi pred vojenskou komisiou povedal Mattis, že tento tweet mienil Trump ako taký, ktorý „neurobil rozhodnutie“. Tiež zdôraznil, že Trump by sa chcel stretnúť s najvyššími bezpečnostnými poradcami v Bielom dome v utorok poobede, kedy by chcel predstaviť  kompletný rad podmienok.*

Mike Pompeo, ex-riaditeľ CIA a Trumpov minister zahraničia dali najavo, že počas híringu nahlásili 200 zabitých ruských žoldnierov v rámci februárových konfliktov so sýrskymi silami vedenými USA. Línia neútočenia medzi USA a Rusmi bola počas tohto incidentu „použitá“.

Nicholas Heras, člen „Centra pre novú americkú bezpečnosť“  povedal, že USA a ich spojenci prejavili vôľu pripraviť silnejší útok na Asadove sily ako je jediná raketa Tomahawk vystrelená proti sýrskej leteckej základni v poslednom roku.

“Ak idete viesť kampaň, potrebujete naplánovať, kto bude čo robiť”, uviedol Heras. “Čo je poradie cieľov a kto je zodpovedný za ich bombardovanie? Ak má prebehnúť taký útok, má prísť po leteckej obrane a také plánovanie sa môže realizovať v skutočnom špecifickom zacielení. Viacej lietadiel vídavate v leteckých bitkách a je jasné , že to budú viacdenné hĺbkové cielené kampane.”

Heras povedal, že oslobodzujúce priblíženia sú mienené ako nátlak na Vladimira Putina, aby ukončil svoju podporu Asadovi.

Heras tiež povedal: “Snažia sa dať čas Rusku, aby prišlo k záveru, že USA, Francúzsko a Spojené kráľovstvo to myslia vážne”, povedal. “Trump vstúpil do tvrdých vyjednávaní a je s Putinom na ich konci. Pýta sa: Čo musíme urobiť, aby sme Asada donútili stiahnuť sa?”

Izrael proti Moskve

Izrael  odsudzuje ruskú prítomnosť v Sýrii. Vojenský útok Izraela by mohol mať ťažké následky.

Sú signály, že Moskva sa aktuálne pripravuje na raketové útoky. Zverejnené zábery zo satelitov izraelskej spoločnosti ImageSat International ukazujú lode rozmiestnené od ruskej námornej základne v sýrskom meste Tartus. Ruské médiá vrátane rešpektovaného denníka Kommersant hlásili v utorok, že ruskí predstavitelia boli v kontakte s Pentagonom kvôli možným útokom a očakávajú, že dostanú koordináty cieľov pred útokmi.

*Čo sú vojenské podmienky v Sýrii?

Teoreticky sú tri možné odpovede – prvá je trestný útok ako bol americký útok na leteckú základňu v Šajráte v apríli 2017, kedy bolo možno vidieť 59 Tomahawkov /križujúce strely/ dopadnúť na základňu ako odpoveď na chemický útok.

Druhá podmienka je preventívny útok proti chemickým útokom v Sýrii a zničenie možných zariadení.

Tretí stupeň aktivít je zasiahnutie celej Assadovej infraštruktúry alebo možný útok na Assadov palác a tiež na sýrsku armádu.

No neexistuje chuť západných štátov násilne odstrániť Asada z úradu, jedine ak by tu bolo nevyslovené želanie zmeniť smerovanie sýrskej vlády vo vyjednávaniach v mierových rozhovoroch v rámci OSN v Ženeve.

zdroj: The Guardian – skrátené a upravené

Sýrska kríza: mohol by nekontrolovane eskalovať útok chemickými zbraňami v Sýrii?https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/09/TrumpvOSN2017-e1505945133824.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/09/TrumpvOSN2017-e1505945133824.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Rusko,Sýrska vojna 2018,USAJames Mattis, minister obrany USA povedal vo Washingtone, že ten, kto uskutočnil dva chemické útoky v sobotu v Damasku, by mohol nekontrolovane eskalovať tento typ útokov. Francúzsky prezident Macron povedal v utorok, že vláda /francúzska/si overila, že vláda Bašára al-Assada je zodpovedná za tieto útoky, ktoré údajne zabili asi 50 osôb a zranili stovky...