Vo veľkonočný pondelok 2015 Rusko usporiadalo rozhovory medzi sýrskou vládou a aktuálnou sýrskou opozíciou. No hlavný opozičný prúd zostával bokom a očakáva sa malý pokrok smerom k ukončeniu konfliktu v tejto krajine Blízkeho východu.

Delegáti hovoria, že očakávajú štvordňový míting zameraný na humanitárne záležitosti s cieľom vybudovať dôveru po štyroch rokoch konfliktu, ktorý zničil 220 tisíc životov Sýrčanov.

Západom vytvorená sýrska národná koalícia so základňou v Istanbule bojkotuje stretnutie. Hovoria, že sa zúčastnia len ak rozhovory povedú k odchodu sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada, ktorý je spojencom Ruska.

Minister zahraničia RF Sergej Lavrov povedal, že Moskva dúfa, že dosiahnuté dohody v Ženeve v júni 2012 by mohli byť implementované a navrhuje, aby sa nezveličovala neprítomnosť jednej opozičnej skupiny.

„Tak veľa krvi bolo preliatej v Sýrii a urobených tak veľa nesprávnych začiatkov… že sa nesmieme dať zaviesť faktom, že niekto vyhlásil jednu opozičnú skupinu ako hlavnú a urobil z nej základ pre dosiahnutie výsledku“, povedal Lavrov po rozhovoroch s ministrom zahraničia Madagaskaru.

Dokument dohodnutý v Ženeve a potvrdený Washingtonom a Moskvou vyzýva k vytvoreniu dočasnej vlády na základe obojstrannej dohody.

Delegácia sýrskej vlády v Moskve bude vedená Bašárom Ja´afarim –ambasadorom Sýrie v OSN, ako zverejnila tlačová agentúra Interfax. Tiež uviedla, že zoznam účastníkov bude podobný ako na konzultáciách v Moskve v januári 2015, ktoré neviedli k pokroku.

Vtedy prišlo na míting viac ako 30 predstaviteľov rozličných skupín, väčšina z nich boli klany tolerované Asadom alebo prijaté Damaškom ako spolupracujúce, aby bojovali proti ISIS.

Rusko, Asadov najprominentnejší podporovateľ počas sýrskej občianskej vojny, vyhlásilo, že boj proti terorizmu v Sýrii má byť aktuálne najvyššou prioritou a apeloval na opozíciu aby spolupracovala s Asadom na jeho porazení.

Zdroj: Reuters/Timothy Heritage-edited by Larry King/Few expectation as Russia hosts Syria talks

Preklad: redakcia SvP

foto: wikipedia.en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Bašár.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Bašár-300x278.jpgadminPolitikaBlízky Východ,RuskoVo veľkonočný pondelok 2015 Rusko usporiadalo rozhovory medzi sýrskou vládou a aktuálnou sýrskou opozíciou. No hlavný opozičný prúd zostával bokom a očakáva sa malý pokrok smerom k ukončeniu konfliktu v tejto krajine Blízkeho východu. Delegáti hovoria, že očakávajú štvordňový míting zameraný na humanitárne záležitosti s cieľom vybudovať dôveru po štyroch rokoch konfliktu, ktorý zničil 220...